Jakie możliwości i zagrożenia ma w stresie farmakologia?

Jakie możliwości i zagrożenia ma w stresie farmakologia?
Ludzie cierpiący z powodu stresu na dolegliwości psychiczne lub somatyczne najczęściej w pierwszej kolejności trafiają do lekarzy rodzinnych. Niestety podstawowa opieka zdrowotna w Polsce ciągle nie jest dostatecznie przygotowana do właściwego reagowania na takie przypadki. Większość pacjentów w takiej sytuacji wychodzi z przychodni z receptą na lekarstwa, które mają zmniejszyć ich problemy. Trzeba sobie jasno zdawać sprawę z tego, że nie istnieją żadne lekarstwa na stres.
/ 17.03.2009 12:02
Jakie możliwości i zagrożenia ma w stresie farmakologia?

Medycyna opracowała substancje, które mogą okazać się pomocne w zwalczaniu jego objawów - nie leczą one jednak przyczyn, lecz jedynie minimalizują objawy. Pomysł zwalczania stresu farmaceutykami można porównać do prób leczenia próchnicy zęba tabletką przeciwbólową. Także ona zmniejsza objawy choroby, ale wizyta u dentysty jest nieuchronna. Podobnie jest w przypadku stresu – stosowanie środków uspokajających może być pomocne, ale podjęcie właściwej terapii jest niezbędne.

Zobacz też: Czy ajurweda jest lekiem na stres?

Poprzestać na farmakoterapii możemy jedynie wtedy, gdy źródło stresu jest przemijające, zaś leki pomagają nam jedynie przetrwać najtrudniejsze momenty.

Czy leki mogą wyeliminować stres?

W Polsce pacjentom z dolegliwościami wynikającymi ze stresu (np. bezsenność) najczęściej zaleca się leki z grupy benzodiazepin. Są to środki o działaniu antylękowym, uspokajającym i nasennym. W chwilach silnego wzburzenia potrafią przynieść chwilową ulgę. Warto jednak pamiętać, że nie wolno pod ich wpływem prowadzić pojazdów i obsługiwać urządzeń mechanicznych – silnie upośledzają sprawność psychomotoryczną. Przy dłuższym przyjmowaniu, nawet niewielkich dawek, powodują uzależnienie zarówno psychiczne jak i fizyczne. Niektóre badania wskazują także na możliwość uszkodzenia mózgu pod wpływem przewlekłego stosowania. Są to środki znajdujące jedynie doraźne zastosowanie.

Zobacz też: Leki uspokajające i przeciwdepresyjne nie dla kierowców

Oprócz leków psychotropowych na rynku jest dostępna cała gama środków ziołowych sprzedawanych bez recepty. Fakt, iż są one powszechnie dostępne i wyprodukowane na bazie ziół nie czyni ich całkowicie bezpiecznymi. Ich długotrwałe stosowanie również może niekorzystnie wpływać na organizm, ogranicza sprawność psychomotoryczną.

Łatwość, z jaką sięgamy po wszelkie środki medyczne, zniechęca do korzystania z prawidłowej terapii zaburzeń spowodowanych stresem. A to jest już bardzo groźne dla zdrowia i życia.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA