Objawy stresu – jak je rozpoznać?

Objawy stresu mogą być mylące i przypisywane różnym schorzeniom. Dlatego osoby żyjące w przewlekłym napięciu często odwiedzają lekarzy wielu specjalizacji, zanim otrzymają odpowiednią pomoc.
Marta Słupska / 24.06.2021 13:21

Nie każdy stres jest dla człowieka negatywny, wręcz jest nam potrzebny do odpowiednich reakcji (np. ucieczki w momencie zagrożenia), jednak przewlekłe napięcie psychiczne i wynikający z tego długotrwały brak równowagi psychicznej i fizycznej organizmu, działają destrukcyjnie. Stres nie tylko obezwładnia umysł, ale też wpływa na ciało. A to oznacza, że powoduje różnego rodzaju choroby i dolegliwości, które na pierwszy rzut oka, wydawać by się mogło, nie mają z nim żadnego związku. 

Jedna z amerykańskich psycholożek i ekspertek w leczeniu zaburzeń lękowych, Julie Pike, powiedziała kiedyś: stres to reakcja organizmu na percepcję umysłu, że środowisko jest zbyt wymagające. Zbyt wymagające, czyli takie, któremu nie umiemy sprostać – dlatego odczuwamy niepokój, lęk i wpadamy w spiralę stresu.

Stres działa na nasz układ współczulny, który odpowiada za mobilizację organizmu, powodując, że czujemy się zagrożeni i mamy poczucie, że stale musimy być gotowi na walkę lub ucieczkę, niczym ofiara, która chce przeżyć w starciu z drapieżnikiem. Nieustanne życie w napięciu nie może być obojętne dla naszego zdrowia – prowadzi do wielu problemów zarówno związanych z naszą kondycją, jak i samopoczuciem.

Dlatego warto umieć rozpoznawać mniej i bardziej subtelne sygnały organizmu świadczące o tym, że nie panujemy nad stresem. Jeśli właściwie je rozpoznamy, będziemy mogli z nimi walczyć.

Treść została pierwotnie opublikowana 22.11.2017.

Więcej na podobny temat:
Siwe włosy w młodym wieku – skąd się biorą? Czy siwienie jest odwracalne?
Leki i naturalne sposoby na stres i depresję. Znajdź coś dla siebie
Domowe sposoby na ból głowy (napięciowy, migrenowy, klasterowy)
Częste bóle głowy – co oznacza, gdy regularnie boli głowa? Jakie badania zrobić
Wpływ depresji na wygląd – co się zmienia u chorego?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA