Nie każdy stres jest dla człowieka negatywny, wręcz jest nam potrzebny do odpowiednich reakcji (np. ucieczki w momencie zagrożenia), jednak przewlekłe napięcie psychiczne i wynikający z tego długotrwały brak równowagi psychicznej i fizycznej organizmu, działają destrukcyjnie. Stres nie tylko obezwładnia umysł, ale też wpływa na ciało. A to oznacza, że powoduje różnego rodzaju choroby i dolegliwości, które na pierwszy rzut oka, wydawać by się mogło, nie mają z nim żadnego związku.
Jedna z amerykańskich psycholożek i ekspertek w leczeniu zaburzeń lękowych, Julie Pike, powiedziała kiedyś: stres to reakcja organizmu na percepcję umysłu, że środowisko jest zbyt wymagające. Zbyt wymagające, czyli takie, któremu nie umiemy sprostać – dlatego odczuwamy niepokój, lęk i wpadamy w spiralę stresu.
Stres działa na nasz układ współczulny, który odpowiada za mobilizację organizmu, powodując, że czujemy się zagrożeni i mamy poczucie, że stale musimy być gotowi na walkę lub ucieczkę, niczym ofiara, która chce przeżyć w starciu z drapieżnikiem. Nieustanne życie w napięciu nie może być obojętne dla naszego zdrowia – prowadzi do wielu problemów zarówno związanych z naszą kondycją, jak i samopoczuciem.
Dlatego warto umieć rozpoznawać mniej i bardziej subtelne sygnały organizmu świadczące o tym, że nie panujemy nad stresem. Jeśli właściwie je rozpoznamy, będziemy mogli z nimi walczyć.
Treść została pierwotnie opublikowana 22.11.2017.
Więcej na podobny temat:
Siwe włosy w młodym wieku – skąd się biorą? Czy siwienie jest odwracalne?
Leki i naturalne sposoby na stres i depresję. Znajdź coś dla siebie
Domowe sposoby na ból głowy (napięciowy, migrenowy, klasterowy)
Częste bóle głowy – co oznacza, gdy regularnie boli głowa? Jakie badania zrobić
Wpływ depresji na wygląd – co się zmienia u chorego?
Częstsze infekcje
Badania wykazały, że stres w dłuższej perspektywie negatywnie wpływa na nasz układ odpornościowy, przez co jesteśmy bardziej podatni na choroby. Jeśli więc często skarżysz się na katar i ból gardła, możliwe, że powodem tego jest życie w ciągłym napięciu.
Nieregularne miesiączki
Ten typowo kobiecy objaw stresu związany jest z tym, że zbyt duża dawka kortyzolu wchodzi w interakcje z hormonami odpowiedzialnymi za owulację. W skrajnych przypadkach, gdy jesteśmy narażone na naprawdę duże i długotrwałe napięcie, miesiączka może się całkowicie zatrzymać.
Ból głowy
Ból głowy to jeden z najczęściej występujących objawów napięcia i stresu, mówi się nawet o stresowym bólu głowy lub napięciowym bólu głowy. Bóle głowy jako objaw stresu mogą pojawiać się sporadycznie, ale zdarzają się też często: do 14 dni w miesiącu, lub przewlekle: ponad 15 dni w miesiącu. Stresowy ból głowy to ból o małym lub średnim nasileniu, który zwykle ustępuje po przyjęciu środków przeciwbólowych. Jest on częstszy u kobiet, szczególnie w wieku 40-50 lat.
Przybieranie na wadze
Kolejny objaw stresu może być widoczny na wadze. Hormon stresu, wydzielany w momencie napięcia, sprawia, że nie tylko mamy ochotę jeść, ale też magazynujemy kalorie. Dlaczego? Nasz organizm "myśli", że jesteśmy w awaryjnej sytuacji i potrzebujemy dodatkowej energii.
Wypadanie włosów
Medycyna zna przypadki, w których osoby, w wyniku ogromnego napięcia, łysiały w ciągu kilku godzin lub w czasie jednej nocy. Zazwyczaj jednak nie dochodzi do aż tak dramatycznych sytuacji. Jeśli jednak włosy wypadają bardziej niż zwykle, to może być oznaką stresu.
Gwałtowne bicie serca i ból w klatce piersiowej
Kortyzol, adrenalina i noradrenalina, wydzielane w stresowych sytuacjach, wpływają na pracę serca. Mają w końcu dodać organizmowi odwagi i siły do walki. Jeśli działają zbyt długo, prowadzą do schorzeń układu sercowo-naczyniowego. Mogą na przykład przyczyniać się do powstawania nadciśnienia i chorób serca i działać tak, jak na nasz organizm wpływa palenie papierosów, brak ruchu czy nadwaga oraz otyłość.
Ból szyi
Napięcie często kumuluje się w mięśniach. Jeśli więc często odczuwamy ból szyi, karku czy ramion, możemy podejrzewać, że to w wyniku nadmiaru stresu.
Bezsenność
Jednym z najczęstszych objawów stresu są problemy ze snem: trudność w zaśnięciu, wybudzanie się w nocy, sen złej jakości skutkujący zmęczeniem mimo przespanej nocy. Stres nie pozwala uspokoić się umysłowi, myśli natrętnie wracają, serce bije mocniej, a przez to organizm nie może osiągnąć odpowiedniego dla zaśnięcia poziomu odprężenia.
Nudności i wymioty
Stres zaburza pracę układu pokarmowego - to dlatego nasilenie objawów wielu chorób w obrębie brzucha, np. zespołu jelita drażliwego, wiąże się właśnie ze stresem. Gdy żyjemy w napięciu, możemy odczuwać nudności i zauważać u siebie m.in. zmiany w rytmie wypróżnień.
Trądzik
Objawy stresu pojawiają się także na skórze, często w postaci trądziku. Niektóre choroby skóry również zaostrzają się podczas okresów wzmożonego napięcia. To m.in. rezultat wzrostu poziomu kortyzolu w organizmie. Przeczytaj też: Jak stres działa na wygląd
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!