Sen, czyli objawienie?
Już starożytne cywilizacje, a także Freud, który napisał „Interpretacje Snów”, doceniali rolę snu. Niektórzy i do dzisiaj uważają, że sen może przynieść nie tylko odpoczynek, ale i objawienie. Czy wiesz dlaczego, działanie snu ma bezpośrednie i permanentne konsekwencje w naszym życiu?
Polecamy: Jakie znaczenie ma sen?
Jesteś senny?
W ciągu dnia wciąż ziewasz i nie możesz się doczekać, aż wrócisz do domu i położysz się do łóżka? A może zasypiasz w autobusie w drodze do pracy? Jak myślisz, dlaczego tak się dzieje?
Polecamy: Jakie są przyczyny senności w ciągu dnia?
Ratunku, nie mogę zasnąć!
Według podstawowych kryteriów diagnostycznych za bezsenność uważa się stan niedostatecznej ilości i/lub jakości snu, utrzymujący się przez co najmniej 3 dni w tygodniu, przez okres miesiąca. Czy można ją wyleczyć?
Polecamy: Bezsenność – jak ją leczyć i jak jej zapobiegać?
Nie możesz zasnąć?
Położyłeś się do łóżka już dwie godziny temu, ale wciąż nie możesz zasnąć. Przewracasz się z boku na bok, wciąż zerkasz na zegarek i odliczasz, ile czasu jeszcze zostało, zanim będziesz musiał znów wstać i iść do pracy. Jesteś śpiący, ale sen wciąż nie nadchodzi. Denerwujesz się, bo wiesz, że rano będziesz nieprzytomny. Znasz ten stan? Jeśli Ty także cierpisz na bezsenność, polecamy kilka sprawdzonych rad, które pomagają zasnąć.
Polecamy: Jakie znasz sposoby na bezsenność?
Dlaczego nie możesz zasnąć?
Powodów, przez które nie możemy zasnąć, jest wiele: stres, codzienny pośpiech, odgłosy zza okna, zamartwianie się – to tylko niektóre z nich. Aby im zaradzić, można… No właśnie, co?
Polecamy: Jak zadbać o prawidłowy sen?
Farmaceutyka w służbie zdrowego snu
Prezentujemy zestawienie leków i ziół, które mogą pomóc zasnąć. Które z nich są najlepsze? Jak wpływają na organizm?
Polecamy: Które leki i zioła są dobre na sen?
Pracusie źle sypiają?
Dużo pracujesz i masz problemy z zaśnięciem? Sprawdź, czy Twój problem wiąże się z przepracowaniem.
Polecamy: Czy nadmiar pracy wpływa na bezsenność?
Wokół sami lunatycy…
Niektórzy ludzie mówią lub chodzą we śnie. Mówi się o przypadkach, gdzie lunatyk wyskoczył przez okno bądź zaatakował osobę śpiącą w drugim pokoju. Prawda czy mit? Niestety, takie sytuacje się zdarzają…
Polecamy: Czy lunatyk jest groźny dla otoczenia?
Cicho bądź i przestań chrapać!
Człowiek zaczyna chrapać, kiedy zwęża się przestrzeń gardła. Jest to spowodowane rozluźnieniem mięśni podniebienia miękkiego i zapadnięciem się języka. Wówczas powietrze przedostaje się z trudem przez gardło. Dlaczego jednak dzieje się tak tylko u niektórych? Od czego to zależy?
Polecamy: Uciążliwe chrapanie – jak je leczyć?
Gdzie leczyć zaburzenia snu?
Prezentujemy zestawienie ośrodków leczących zaburzenia snu, których specjaliści pomagają m.in. osobom cierpiącym na bezsenność.
Polecamy: Ośrodki leczenia zaburzeń snu
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!