biopsja tarczycy fot. Adobe Stock

Biopsja tarczycy - jak przebiega badanie i kto powinien je zrobić

Biopsja tarczycy jest badaniem inwazyjnym. Polega na pobraniu wycinka guzka tarczycy. Biopsja cienkoigłowa tarczycy raczej nie boli, ale jest nieprzyjemna. Nie wymaga specjalnych przygotowań.
Małgorzata Germak / 04.12.2019 15:34
biopsja tarczycy fot. Adobe Stock

Pełna nazwa to biopsja aspiracyjna cienkoigłowa celowana (BACC). Ten sposób zbadania tarczycy pozawala na dokładną diagnozę zmian, które wystąpiły w obrębie tego gruczołu. Zwykle biopsja tarczycy jest zlecana, jeśli pojawi się guzek lub guzki tarczycy.

Spis treści:

Biopsja tarczycy - wskazania

O biopsji tarczycy decyduje lekarz endokrynolog, gdy u pacjenta wykrył zmiany w obrębie tarczycy (zobacz rodzaje guzków tarczycy i ich leczenie). Chociaż większość guzków jest łagodnych, jeśli lekarz ma podejrzenia, że w tarczycy doszło do zmian zapalnych, może zlecić BACC. Biopsję wykonuje się także w celu opróżnienia torbieli z płynu zalegającego w środku.

Do najczęstszych wskazań do wykonania biopsji cienkoigłowej tarczycy należą:

 • zmiany w tarczycy o średnicy większej niż 1 cm,
 • guzek, który jest wyczuwalny pod palcami,
 • ból tarczycy,
 • powiększona tarczyca,
 • wole wieloguzkowe,
 • niepokojące zmiany w USG tarczycy,
 • powiększenie węzłów chłonnych.

Biopsja tarczycy - jak wygląda badanie?

Biopsja polega na nakłuciu guzka tarczycy cienką igłą (o średnicy 0,4-0,6 mm). W ten sposób pobierany jest wycinek, czyli materiał do badania. Biopsję wykonuje się kontrolując obraz USG.

Przygotowanie do biopsji

Biopsja tarczycy nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań. Zwykle przed biopsją lekarz zleca USG tarczycy, wtedy warto wziąć wyniki ze sobą na zabieg. Warto też poinformować lekarza, jeśli ma się zaburzenia krzepnięcia krwi.

Przebieg zabiegu biopsji tarczycy

 1. Lekarz za pomocą aparatu USG odnajduje zmianę do zbadania.
 2. Nakłuwa guzek (wtedy nie można mówić i przełykać śliny).
 3. Pobrany materiał przesyła do laboratorium do zbadania.

Czy biopsja tarczycy boli?

Nakłucie trwa kilka sekund. Nie jest przyjemne, ale nie jest też bardzo bolesne. Po zabiegu na miejsce nakłucia pacjent ma zakładany opatrunek, który można zdjąć po godzinie. W miejscu wkłucia może zrobić się krwiak.

Po biopsji pacjent może od razu wrócić do normalnego funkcjonowania - nie musi leżeć, jednak przez dobę powinien się powstrzymać od intensywnego uprawiania sportów i ciężkiej pracy fizycznej.

Od razu zgłoś się do lekarza, jeśli po biopsji wystąpią:

 • nadmierne krwawienie,
 • ból głowy,
 • zawroty głowy,
 • omdlenia,
 • obrzęk w miejscu wkłucia,
 • dolegliwości związane z układem krążenia lub oddechowym.

Biopsja tarczycy - przeciwwskazania

Są sytuacje, w których tego badania nie należy przeprowadzać. Przeciwwskazaniami do biopsji tarczycy są:

 • stosowanie leków przeciwzakrzepowych,
 • widoczne zmiany zapalne na skórze szyi,
 • ropne zmiany na szyi,
 • pacjent nie wyraża zgody na badanie.

Biopsja tarczycy - wyniki

Pacjent na wyniki biopsji cienkoigłowej czeka do 3 tygodni (w zależności od laboratorium). Czasem zlecane jest powtórzenie badania. Pacjent z wynikami powinien zapisać się do endokrynologa, żeby ten dokonał interpretacji wyników i ewentualnie zlecił leczenie.

Analiza pobranego materiału z tarczycy pozwala stwierdzić charakter zmian i określić, czy powstał stan zapalny (jest charakterystyczny dla choroby Hashimoto).

Rokowania dotyczące zmian w obrębie tarczycy są raczej dobre, większość guzków ma charakter łagodny, guzy złośliwe stanowią kilka procent przypadków. Jeśli zmiana okaże się złośliwa (zobacz, jak wykryć nowotwór tarczycy), wczesne wykrycie jest kluczowe i zwiększa szanse na wyleczenie.

Biopsja tarczycy - cena

Pacjenci ubezpieczeni ze skierowaniem w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia nie zapłacą nic. Natomiast prywatnie, w zależności od placówki medycznej, w której wykonywane jest badanie, biopsja cienkoigłowa tarczycy zwykle kosztuje 200-300 zł.

Więcej o chorobach tarczycy:Objawy Hashimoto - jak rozpoznać tę poważną chorobę tarczycy?Co warto wiedzieć o niedoczynności tarczycy?Jak wygląda choroba Hashimoto u dzieci?Jak przebiega choroba Hashimoto u mężczyzn?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!