Wszystko o chorobie Gravesa-Basedowa

Chorobę Gravesa-Basedowa rozpoznaje się na podstawie objawów klinicznych oraz badania stężenia hormonów tarczycy we krwi. Objawy mogą rozwijać się przez dłuższy czas, powodując niewielkie zmiany, przez co są niezauważane przez pacjentów i ich rodziny. Sprawdź, jak rozpoznać i jak leczyć chorobę Gravesa-Basedowa!
/ 03.02.2016 13:12

Choroba Gravesa-Basedowa, czyli atak na własne komórki

Choroba Gravesa-Basedowa powoduje nadczynność tarczycy. Wynika ona z procesu autoimmunologicznego, czyli zaburzenia polegającego na atakowaniu własnych komórek. Receptory, czyli białka występujące na komórkach tarczycy, przypominają antygeny niektórych bakterii, przez co atakowane są przez przeciwciała ludzkie. Dokładnie chodzi o receptor dla hormonu przysadkowego TSH, który daje sygnał dla syntezy hormonów tarczycy. Nadmierne pobudzenie przez przeciwciała staje się sygnałem do nadprodukcji hormonów tarczycy, co skutkuje wystąpieniem objawów choroby.

Objawy są dwojakiego rodzaju. Związane są z działaniem na ustrój zarówno przeciwciał atakujących, jak i hormonów tarczycy. W związku z funkcją hormonów tarczycy i ich wpływem na każdy układ organizmu, objawy dotyczą różnych narządów i zaburzają szereg czynności.

Objawy choroby Gravesa-Basedowa

Najczęstsze objawy są dość niecharakterystyczne. Obejmują one nadciśnienie i zaburzenia pracy serca, przejawiające się jako kołatanie. Pacjent odczuwa wzmożoną potrzebę ruchu, czuje się nadaktywny, pełen energii, ale jednocześnie szybko się męczy. Jego układ nerwowy i mięśniowy wykazuje nadreaktywność, przez co możliwe jest drżenie czy napady padaczkowe. Pacjent bardzo szybko chudnie mimo nawet zwiększonego apetytu. Chudnięciu towarzyszą również biegunki. Skóra staje się ciepła i wilgotna, a chory nie toleruje dobrze przebywania w ciepłych pomieszczeniach. Kiedy inni chodzą w kurtkach, on może chodzić w t-shircie. Kości stają się słabiej zmineralizowane, przez co są bardziej podatne na złamania. Pacjent wygląda więc trochę jak sprinter po biegu. Również w sferze psychicznej pojawiają się zaburzenia, dotyczące głównie labilności emocjonalnej, stanów lękowych czy depresji. Oczywiście u danego chorego nie muszą występować wszystkie objawy. 

Najczęstszymi objawami choroby Gravesa-Basedowa są nadciśnienie, kołatanie serca, wzmożona potrzebę ruchu, szybkie męczenie się, chudnięcie, ciepła i wilgotna skóra, nietolerancja ciepła.

Zmiany charakterystyczne w chorobie Gravesa-Basedowa

Charakterystyczne objawy choroby mogą pojawiać się jeszcze przed wyżej wymienionymi objawami, równolegle lub po nich. Należą do nich: 

  • wole,
  • oftalmopatia, czyli "wytrzeszcz" gałki ocznej powodowany przez zapalenie mięśni poruszających okiem, tkanki tłuszczowej i łącznej oczodołowej oraz 
  • obrzęk przedgoleniowy.

Zobacz tez: Wole - co to takiego i jak jest rozpoznawane?

Leczenie choroby Gravesa-Basedowa

Leczenie choroby Gravesa-Basedowa jest wyłącznie objawowe. Nie znamy bowiem jeszcze środka, który neutralizowałby lub zapobiegał atakowi przeciwciał. Stosujemy leki z dwóch grup: leki przeciwtarczycowe oraz jod radioaktywny. Pierwsze mogą dawać zaburzenia obrazu krwi, dlatego niezbędna jest odpowiednia kontrola morfologii. Jod natomiast niszczy tkankę tarczycy, więc w trakcie leczenia należy kontrolować stężenia hormonów. Oczywiście monitorowanie chorego jest wielopłaszczyznowe.

Chirurgiczne usunięcie tarczycy może być zastosowane wyłącznie po doprowadzeniu do stanu eutyreozy, niestety może doprowadzić do powikłań. Po tyroidektomii niezbędna jest dożywotnia suplementacja hormonów tarczycy. Stosuje się również leczenie dodatkowe w zależności od stanu pacjenta.

Warto wiedzieć: Radiojod w leczeniu nadczyności tarczycy

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!