brzuch tarczycowy fot. Adobe Stock, gballgiggs

Brzuch tarczycowy – jak wygląda (zdjęcia) i jak go zlikwidować?

Brzuch tarczycowy przypomina brzuch ciążowy. Jest charakterystyczny dla osób z niedoczynnością tarczycy, ale również innymi zaburzeniami hormonalnymi. Leczenie choroby tarczycy może w krótkim czasie pomóc w zlikwidowaniu brzucha tarczycowego.
/ 02.06.2021 12:31
brzuch tarczycowy fot. Adobe Stock, gballgiggs

Brzuch tarczycowy jest potocznym określeniem otyłości brzusznej towarzyszącej chorobom tarczycy, zwłaszcza niedoczynności tarczycy, w tym chorobie Hashimoto. Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Chorób Tarczycy brzuch tarczycowy nie rozwija się jedynie z nagromadzenia tłuszczu, lecz w dużej mierze z powodu zatrzymania soli i wody w organizmie

Spis treści:

 1. Brzuch tarczycowy – skąd się bierze?
 2. Brzuch tarczycowy – jak wygląda?
 3. Jak zlikwidować brzuch tarczycowy
 4. Bóle brzucha przy niedoczynności tarczycy

Brzuch tarczycowy – skąd się bierze?

Jednym z ważnych zadań hormonów produkowanych przez tarczycę jest regulacja metabolizmu. Wiadomo, że istnieje związek między chorobami tarczycy a przemianą materii oraz masą ciała. Dlatego kiedy występuje niedoczynność tarczycy, pomimo aktywności fizycznej oraz prawidłowych nawyków żywieniowych, u chorego może pojawić się brzuch tarczycowy, czyli charakterystyczny przyrost masy ciała wokół brzucha.

Prawdopodobieństwo rozwoju niedoczynności tarczycy wzrasta z wiekiem. Narażone na chorobę są szczególnie kobiety po 50. roku życia. Dlatego jeśli zauważasz u siebie pomimo braku zmiany stylu życia przyrost tkanki tłuszczowej wokół brzucha, powinnaś zbadać hormony tarczycy (sprawdź: normy TSH).

Brzuch tarczycowy może występować również przy innych zaburzeniach hormonalnych, np. insulinooporności, zespole policystycznych jajników (PCOS) lub zespole Cushinga.

Brzuch tarczycowy – jak wygląda?

Brzuch tarczycowy to powiększony brzuch, który przypomina nieco spłaszczoną piłkę i zaczyna unosić się już pod biustem. Nie przypomina tak zwanej oponki na dole brzucha, typowej np. po porodzie. Niektórzy brzuch tarczycowy określają jako duży brzuch jak w ciąży. Jednak należy pamiętać, że brzuch tarczycowy na ogół ma umiarkowaną wielkość. Waga może pokazywać ok. 2-5 kilogramów więcej. Duży przyrost masy ciała rzadko wynika z choroby tarczycy. Brzuch tarczycowy zazwyczaj nie pojawia się też nagle, lecz stopniowo.

brzuch tarczycowy zdjecia
fot. Brzuch tarczycowy/Adobe Stock, llhedgehogll 

brzuch tarczycowy jak wygląda
fot. Brzuch tarczycowy/Adobe Stock, Chanintorn.v

Przeczytaj też: Wystający brzuch to objaw zespołu jelita drażliwego. Jak rozpoznać chorobę?

Inne objawy oprócz powiększonego brzucha, które mogą wskazywać na brzuch tarczycowy, to:

 • osłabienie włosów,
 • suchość skóry,
 • senność,
 • uczucie zimna,
 • zaparcia,
 • rozdrażnienie,
 • trudności z koncentracją i pamięcią,
 • bóle mięśni,
 • spadek energii.

Powyższe symptomy występują przy niedoczynności tarczycy, w tym jej głównej postaci – chorobie Hashimoto. Nie muszą pojawić się wszystkie jednocześnie, jeśli jednak większość z nich obserwujesz u siebie, koniecznie zbadaj hormony tarczycy.

Ale uwaga. To nie musi być brzuch tarczycowy. Lekarze zwracają uwagę na to, że wiele osób za otyłość brzuszną, spowodowaną tak naprawdę brakiem ruchu i złym odżywianiem, obwinia problemy z tarczycą. Należy uczciwie ocenić własne nawyki, ponieważ w takich przypadkach samo leczenie choroby tarczycy nie da z pewnością pożądanych efektów.

Przeczytaj też: Wzdęty brzuch - przyczyny, objawy, leczenie i rozpoznawanie wzdęć

Jak zlikwidować brzuch tarczycowy

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, gdy podejrzewamy u siebie brzuch tarczycowy, jest zbadanie poziomu hormonów tarczycy i udanie się lekarza. Leczenie choroby tarczycy powinno pomóc w krótkim czasie zlikwidować nadwagę wokół brzucha.

Ponieważ większość przyrostu masy ciała w niedoczynności tarczycy powoduje akumulacja soli i wody, podczas leczenia niedoczynności tarczycy można spodziewać się niewielkiej (zwykle poniżej 10% masy ciała) utraty masy ciała
–  informują eksperci Amerykańskiego Stowarzyszenia Chorób Tarczycy.

Leczenie niedoczynności tarczycy polega na przyjmowaniu syntetycznego hormonu – lewotyroksyny. Niestety lek trzeba przyjmować do końca życia.

Mimo leczenia niedoczynność tarczycy otyłość brzuszna nadal może się utrzymywać. Pomocne będą prawidłowa dieta oraz aktywność fizyczna. Przy niedoczynność tarczycy trzeba pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach dotyczących diety:

 • nie stosować głodówek,
 • wybierać produkty bogate w białko zwierzęce (mięso, ryby,  jaja) – białko korzystnie wpływa na TSH i przyspiesza przemianę materii,
 • wypijać duże ilości wody,
 • unikać produktów wolotwórczych takich jak: kapusta, kalafior, brokuły, brukselka, szpinak, jarmuż, orzeszki ziemne, soja, fasola, groch, zielona herbata,
 • wybierać produkty pełnoziarniste,
 • wybierać produkty bogate w kwasy omega-3: oliwa, olej lniany, ryby morskie, owoce morza.

Bóle brzucha przy niedoczynności tarczycy

Bóle brzucha mogą być objawem niedoczynności tarczycy. Oprócz tego u niektórych osób pojawiają się nudności, wymioty i biegunki. Chociaż takie symptomy często nasuwają podejrzenie innych schorzeń (przede wszystkim układu pokarmowego), to jednak gdy nie udaje się znaleźć przyczyny, zaleca się oznaczenie hormonów tarczycy. Leczenie choroby tarczycy powinno przynieść szybką poprawę stanu zdrowia.

Przeczytaj też: Ból podbrzusza - dlaczego boli brzuch na dole?

Źródła:
Thyroid and Weight, American Thyroid Association, www.thyroid.org/thyroid-and-weight,
C.S. Fox i inni, Relations of thyroid function to body weight: cross-sectional and longitudinal observations in a community-based sample, doi: 10.1001/archinte.168.6.587,
C. Sweet i inni, Recurrent nausea, vomiting and abdominal pain due to hypothyroidism, doi: 10.1136/bcr.11.2009.2461.

Czytaj także:
Objawy Hashimoto - jak rozpoznać przewlekłe zapalenie tarczycy?
Objawy chorej tarczycy - czego nie należy lekceważyć?
Nadczynność tarczycy - dlaczego chorujemy?
Guzki tarczycy - czy są groźne? Rodzaje guzków, badania, leczenie
Choroba Gravesa-Basedowa – najczęstsza postać nadczynności tarczycy
USG tarczycy – kiedy zrobić badanie, przygotowanie, cena

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!