Nieleczona niedoczynność tarczycy przed ciążą może prowadzić do niepłodności/ fot. Fotolia

Choroby tarczycy – vademecum

Tarczyca (gruczoł wydzielania wewnętrznego) narażona jest na wiele schorzeń. Co przyczynia się do powstania chorób tarczycy? W jaki sposób można je leczyć?
Nieleczona niedoczynność tarczycy przed ciążą może prowadzić do niepłodności/ fot. Fotolia

Niepokojące objawy

Powiększenie tarczycy i dyskomfort z nim związany to nie jedyny objaw problemów z tarczycą. Specyficzne objawy towarzyszą zarówno nadczynności, jak i niedoczynności tarczycy.

Sprawdź: Jakie objawy może wywoływać chora tarczyca?

Choroba de Quervaina

Do podostrego zapalenia tarczycy może dojść po zapaleniu górnych dróg oddechowych. Pierwszymi objawami zakażenia tarczycy przez drobnoustroje jest dotkliwy ból w okolicy szyi i gorączka. Do jakich powikłań może prowadzić podostre zapalenie tarczycy i w jaki sposób je leczyć?

Przeczytaj: Czym jest podostre zapalenie tarczycy?

Wole guzkowe

Wole guzkowe często jest wynikiem niedoboru jodu w pożywieniu. Podstawowymi objawami powiększonej tarczycy jest: powiększenie obwodu szyi, duszność i problemy z połykaniem. Jak rozpoznać wole guzkowe? Co oznacza termin guzek gorący?

Przeczytaj: Wole guzkowe toksyczne – co kryje się pod tą nazwą?

Rak tarczycy

Nowotwór tarczycy można całkowicie wyleczyć, pod warunkiem, że zostanie on wcześnie wykryty. Kiedy należy podejrzewać raka tarczycy? Jakie badania diagnostyczne wykonac?

Przeczytaj: Jak rozpoznać raka tarczycy?

Wytrzeszcz

Orbitopatia tarczycowa, czyli wytrzeszcz jest objawem pojawiającym się przede wszystkim u kobiet w przebiegu choroby Gravesa-Basedowa. Nie jest to jedynie defekt kosmetyczny. Osoby z wytrzeszczem mogą mieć problem z ostrością widzenia, widzeniem barwnym. Mogą mieć światłowstręt lub widzieć podwójnie.  Czy można leczyć wytrzesz?

Przeczytaj: Czym jest orbitopatia tarczycowa?

Operacja tarczycy

Wielu pacjentów boi się poddać operacji usunięcia guza tarczycy lub/i tarczycy ze względu na ryzyko wystąpienia powikłań. Trzeba jednak zaznaczyć, że obecnie ryzyko uszkodzenia nerwów krtaniowych, dzięki zastosowaniu podczas operacji neuromonitoringu nerwów krtaniowych, jest minimalne. Jakie są wskazania do operacji tarczycy? Na czym polega operacja z użyciem neuromonitoringu nerwów krtaniowych?

Przeczytaj: Nie bój się operacji tarczycy!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!