Co to jest przełom hipometaboliczny?

Kwaśne soki żołądkowe przemieszczają się do wrażliwego przełyku, a następnie do gardła,powodując jego ból i pieczenie/ fot. Fotolia
Jednym z poważnych stanów zagrażających życiu w przebiegu chorób tarczycy jest przełom hipometaboliczny. Przełom hipometaboliczny nie jest częstym schorzeniem. Aby nie dopuścić do jego rozwoju, niezbędne są regularne wizyty u lekarza i przyjmowanie leków.
/ 27.04.2011 08:22
Kwaśne soki żołądkowe przemieszczają się do wrażliwego przełyku, a następnie do gardła,powodując jego ból i pieczenie/ fot. Fotolia

Niewinne początki

Objawy niewydolności tarczycy mogą być różne i obejmują wielopłaszczyznowe zmiany metabolizmu. Dotyczą zaburzeń rytmu serca, głównie spowolnienia jego pracy. Pacjent odczuwa znaczny ubytek energii, a jego układ nerwowy i mięśniowy wykazują osłabienie. Osoba chora cierpi na zaparcia i tyje. Skóra jest zimna i sucha, a chory nie toleruje przebywania w chłodnych pomieszczeniach.

Również w sferze psychicznej pojawiają się zaburzenia - głównie depresja. Nie u każdego chorego występują wszystkie objawy.

Przyczynami niedoczynności tarczycy mogą być choroba Hashimoto, terapia radiojodem oraz stan po tyroidektomii.

Przeczytaj: Choroba Hashimoto - atak na własną tarczycę

Śmiertelne zagrożenie

Przełom hipometaboliczny jest powikłaniem przedłużającej się niedoczynności tarczycy. Jest to stan zagrażający życiu a wystąpienie tego zaburzenia powoduje wzrost ryzyka zgonu szczególnie, jeśli nie zostanie rozpoznany w odpowiednim momencie.

Gdy dochodzi do przełomu

W przypadku rozwinięcia się przełomu hipometabolicznego objawy niedoczyności są bardzo nasilone. Czynność serca i częstość oddechu znacznie zwalniają. Szczególnie groźnym objawem jest spadek ciśnienia krwi.
Temperatura ciała drastycznie się obniża (hipotermia), a chory jeśli jest przytomny, odczuwa dotkliwe zimno. Zwolnienie funkcjonowania układu nerwowego może być przyczyną śpiączki.

Jak wykryć przełom?

O przełomie może świadczyć nasilenie objawów niedoczynności. Lekarz, aby ostatecznie rozpoznać schorzenie, zleca wykonanie badań laboratoryjnych.
Stężenie hormonu nadrzędnego - TSH jest wysokie, a hormonów efektorowych - T3 i T4 - bardzo niskie. Dodatkowo występują zmiany w stężeniu elektrolitów i glukozy.

Przeczytaj: Czego możemy się dowiedzieć z badania hormonów tarczycy?

Terapia na OIOM-ie

Leczenie musi odbywać się w wysokospecjalistycznym ośrodku, gdzie możliwe jest umieszczenie chorego w monitorowanej sali intensywnej terapii. Stosuje się wlewy hormonów tarczycy, lekarze wyrównują również inne zaburzenia (np. elektrolitowe) i leczą wszystkie powikłania choroby.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA