Jak wygląda twarz przy chorobie Hashimoto? Niedoczynność tarczycy a opuchlizna twarzy

Hashimoto twarz fot. Adobe Stock, Chanelle Malambo/peopleimages.com
Choroba Hashimoto wpływa negatywnie na wiele aspektów zdrowia. Rzadko wspomina się o tym, że może powodować zmiany w wyglądzie twarzy: obrzęki, opadające powieki, zmiany skórne. Na szczęście są sposoby, które pozwalają skutecznie radzić sobie ze zmianami na twarzy u osób z chorobą Hashimoto.
/ 02.11.2023 05:10
Hashimoto twarz fot. Adobe Stock, Chanelle Malambo/peopleimages.com

Spis treści:

  1. Na czym polega choroba Hashimoto?
  2. Jak wygląda twarz przy chorobie Hashimoto?
  3. Opuchlizna twarzy a choroba Hashimoto
  4. Zmiany skórne na twarzy przy chorobie Hashimoto
  5. Oczy przy chorobie Hashimoto
  6. Jak zmniejszyć obrzęk twarzy przy chorobie Hashimoto?

Na czym polega choroba Hashimoto i jak wpływa na twarz i skórę?

Choroba Hashimoto, inaczej przewlekłe limfocytarne zapalenie tarczycy, jest chorobą o podłożu autoimmunologicznym. Istotą tego schorzenia jest nieprawidłowa praca układu odpornościowego, co prowadzi do wytworzenia nadmiernej liczby limfocytów oraz utraty tolerancji na własne tkanki, a w efekcie do niszczenia tarczycy. Choroba Hashimoto jest jedną z najczęstszych chorób tego gruczołu i główną przyczyną jego niedoczynności. 

Problemy na twarzy występują u większości osób z chorobą Hashimoto. Odpowiada za to niedostateczna ilość wytwarzanych przez tarczycę hormonów, które oddziałują na wszystkie warstwy skóry i pomagają regulować procesy w nich zachodzące. Receptory hormonów tarczycy odnaleziono m.in. w fibroblastach (komórki tkanki łącznej w skórze właściwej), keratynocytach naskórka, gruczołach łojowych czy komórkach mięśni gładkich. Niedoczynność tarczycy, zdaniem ekspertów, utrudnia działanie bariery naskórkowej, wpływa na nawilżenie, elastyczność i odbudowę skóry. Stąd jej wpływ na wygląd.

Jak wygląda twarz przy chorobie Hashimoto?

Twarz przy chorobie Hashimoto jest często opuchnięta, sucha, szorstka i blada. Skóra może pękać i łuszczyć się. Pojawia się też skłonność do wolniejszego gojenia się ran. U wielu osób twarz wygląda na zmęczoną.

Mogą pojawiać się na niej też przebarwienia (plamy tarczycowe)Na ogół są one ciemniejsze od skóry, ale potrafią też być jaśniejsze. Wiele osób skarży się na wypryski, utratę elastyczności i nawilżenia skóry twarzy.

U niektórych pacjentów z chorobą Hashimoto skóra ma żółtawy odcień, co wynika z nadmiernego odkładania się w skórze karotenu

Niedobór hormonów tarczycy wpływa też niekorzystnie na cykl rozwojowy włosów, co z czasami prowadzi do łysienia z charakterystyczną utratą jednej trzeciej brwi.

Opuchlizna twarzy a choroba Hashimoto

Opuchlizna na twarzy jest częstym problemem w przypadku choroby Hashimoto. Twardy obrzęk, zlokalizowany zwłaszcza wokół oczu, oznacza na ogół tzw. obrzęk śluzowaty (choroba Gulla). Objawia się opuchlizną na twarzy, a obrzęk wokół oczu może nawet utrudniać widzenie.

Opuchlizna zwykle nie jest miękka jak np. w chorobach układu krążenia — naciśnięcie palcem nie powoduje w tym przypadku wgłębienia. Rysy twarzy są mniej wyraźne, a mimika ograniczona. Opuchlizna może dotyczyć też ust i nosa („szeroki nos”). Przyczyną jest nieprawidłowe gromadzenie się pod skórą związków wiążących wodę. 

Zmiany na twarzy przy chorobie Hashimoto mogą być też wynikiem spowolnienia przemiany materii, a co za tym przybierania na wadze. Przez to w obrębie twarzy może odkładać się więcej tkanki tłuszczowej. 

Zmiany skórne na twarzy przy chorobie Hashimoto

W przypadku choroby Hashimoto na twarzy mogą pojawiać się różne zmiany skórne:

  • łuszczyca, 
  • atopowe zapalenie skóry,
  • przebarwienia,
  • zaczerwienienie skóry,
  • bielactwo,
  • wysypka,
  • trądzik.

Objawy skórne występują w chorobie Hashimoto często. Mogą być pierwszym sygnałem nieprawidłowej pracy tarczycy. Najczęściej są to suchość i łuszczenie się skóry oraz przebarwienia.

Oczy przy chorobie Hashimoto

Przy chorobie Hashimoto mogą wystąpić charakterystyczne zmiany w obrębie oczu. U części osób rozwija się znaczny obrzęk powiek, który może nawet utrudniać widzenie. Inne objawy to opadające powieki, przebarwienia na górnych powiekach, „worki pod oczami” i sińce. Opuchnięcie powiek u chorych na niedoczynność tarczycy może świadczyć o obrzęku śluzowatym. Towarzyszy mu niekiedy obrzęk nosa, ust, dłoni i stóp oraz języka.

Jak zmniejszyć obrzęk twarzy przy chorobie Hashimoto?

Aby wyeliminować zmiany na twarzy wywołane chorobą Hashimoto, w tym obrzęki i problemy skórne, należy zacząć od leczenia tego schorzenia tarczycy. Polega ono na przyjmowaniu lewotyroksyny, czyli syntetycznego hormonu w postaci tabletek, które trzeba zażywać codziennie.

Niektóre zmiany skórne, które rozwinęły się przed rozpoczęciem leczenia (np. przebarwienia), mogą być usunięty wyłączenie z pomocą dermatologa lub kosmetologa. Niedoczynność tarczycy może być przeciwwskazaniem do niektórych zabiegów, dlatego trzeba o tym poinformować specjalistę. Osoby z chorobą Hashimoto powinny pamiętać na co dzień o właściwej pielęgnacji skóry, nawilżaniu i unikaniu drażniących kosmetyków, a także zdrowej zrównoważonej diecie. 

Źródło:

Cohen Benjamin, Cadesky Adam, Jaggi Shuchie, Dermatologic manifestations of thyroid disease: a literature review, Frontiers in Endocrinology 14 2023, www.frontiersin.org/articles/10.3389/fendo.2023.1167890, DOI=10.3389/fendo.2023.1167890,

Aktuna D, Buchinger W, Langsteger W, Meister E, Sternad H, Lorenz O, Eber O. Beta-Carotin, Vitamin A und seine Trägerproteine bei Schilddrüsenerkrankungen [Beta-carotene, vitamin A and carrier proteins in thyroid diseases]. Acta Med Austriaca. 1993;20(1-2):17-20. German. PMID: 8475673.,

Joanna Tomczewska, Choroba Hashimoto a współistnienie innych chorób, w tym dermatoz , Farmakoterpia, VOL 26/NR 01/2019 (263).

Czytaj także:
Objawy psychiczne choroby Hashimoto – jak je łagodzić?
Objawy choroby Hashimoto rozwijają się powoli i bywają lekceważone latami. Co powinno zaniepokoić?
Choroba Hashimoto – 10 ważnych pytań do endokrynologa
Hashimoto a ciąża – jak planować i donosić ciążę z chorobą Hashimoto

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA