Infekcje intymne – co robić, gdy boli i piecze?
Infekcje intymne objawiają się swędzeniem, pieczeniem miejsc intymnych. Zapalenie pochwy, zakażenie bakteryjne pochwy czy grzybica to najczęstsze problemy intymne. Kiedy kobiety są szczególnie narażone na wystąpienie takich infekcji? Jak leczyć infekcje intymne? Czy infekcje intymne mogą być niebezpieczne dla zdrowia kobiety

- Karolina Paduszyńska
Przyczyny powstawania infekcji intymnych
Infekcje intymne, czyli dolegliwości miejsc intymnych (pochwy i sromu), takie jak pieczenie, swędzenie, upławy, są spowodowane kontaktem miejsc intymnych z różnego rodzaju bakteriami i grzybami. Najczęściej tego typu infekcje rozwijają się w okresie letnim. Wysoka temperatura stwarza niemal idealne warunki do rozwoju bakterii i grzybów.
Powstawanie bakterii w miejscach intymnych może być spowodowane na przykład:
- korzystaniem z publicznych toalet,
- uprawianiem seksu z przypadkowymi partnerami,
- uprawianiem seksu bez prezerwatywy,
- nieodpowiednią higiena miejsc intymnych,
- noszeniem nieświeżej lub zbyt obcisłej bielizny,
- stosowanie doustnej antykoncepcji,
- korzystaniem z basenu.
Czytaj także: Czy wiesz jak dbać o higienę intymną?
Czym charakteryzują się infekcje intymne?
Infekcje intymne mogą przybierać różne formy. Może to być zapalenie, a także zakażenie bakteryjne pochwy czy chociażby grzybica pochwy.
W zależności od tego, z jakim typem infekcji mamy do czynienia, odczuwamy inne objawy. W większości przypadków w czasie infekcji pojawia się swędzenie i pieczenie okolic miejsc intymnych, a także nieprawidłowa wydzielina o żółtawo-zielonkawy kolorze, o nieprzyjemnym zapachu, określanym często jako rybi. Jeśli zaobserwujesz tego typu objawy, powinnaś zgłosić się do ginekologa.
Nieleczone infekcje miejsc intymnych mogą doprowadzić do bardzo niebezpiecznych zakażeń układu rozrodczego kobiety (na przykład zakażenia szyjki macicy). Tego typu zakażenia wymagają hospitalizacji. W przypadku kobiet w ciąży może dojść nawet do poronienia.
Czytaj także: Jak może dojść do infekcji pochwy?
Jak leczyć infekcje intymne?
Wszelkiego rodzaju infekcje intymne powinny być leczone przez specjalistę, czyli ginekologa. Dostępne bez recepty specyfiki, takie jak Clotrimazolum, Albothyl, Lactovaginal czy Vagical stosowane w formie kremu lub globulek dopochwowych, umożliwiają zmniejszenie skutków infekcji. Należy także pamiętać, żeby w czasie trwania infekcji nie doprowadzić do podrażnienia miejsc intymnych. Szczególnie starannie należy dbać wtedy o higienę, a także unikać stosunków płciowych z partnerem, ponieważ jeśli przekażemy mu bakterię, to nawet jeśli się wyleczymy, zarazimy się od niego znowu podczas kolejnego stosunku.
Polecamy na Babyonline.pl: Jak zapobiec infekcjom intymnym?