Depresja w starszym wieku a otępienie - jak je odróżnić?
Wydaje się naturalnym, że z biegiem lat i wskutek starzenia pogarsza się nasza zdolność zapamiętywania, szwankuje pamięć i łatwo wtedy o spadek nastroju. Takie objawy w równym stopniu mogą jednak świadczyć o depresji i otępieniu.

- Paulina Krawczyk
Różnicowanie postępującego zespołu otępiennego od depresji jest jednym z najtrudniejszych zadań jakie stoją przed lekarzem w przypadku wystąpienia zaburzeń czynności poznawczych u starszych osób.
Dlatego też specjalistyczną diagnostyką tego problemu zajmują się najczęściej psychiatrzy, a nie neurolodzy. Największy problem stanowi postawienie diagnozy u seniorów, którzy przychodzą z bardzo silnymi objawami. Przeważnie czekają oni "do ostatniej chwili", kiedy obie choroby są już bardzo rozwinięte. Lekarz musi wtedy odkryć, jak szybko narastały objawy i musi znaleźć delikatne różnice między tymi chorobami. Od diagnozy zależy leczenie, które w obu chorobach jest diametralnie różne.
Jak leczyć depresję u seniora?
Zespół otępienny czy depresja?
Różnice w zaburzeniach funkcji poznawczych w depresji i otępieniu
Zobacz też:
Jak leczyć depresję?
Jakie leki pomagają przy depresji?
Źródło: Wydawnictwo Continuo, Podstawy psychologii, Zaburzenia funkcji poznawczych w wybranych chorobach psychicznych i somatycznych, Monika Talarowska, Rozdział 9.