Reklama

Spis treści:

Reklama
  1. Przyczyny raka gardła
  2. Objawy raka gardła
  3. Rozpoznanie raka gardła
  4. Leczenie raka gardła
  5. Rokowanie

Dlaczego rozwija się rak gardła?

Gardło jest narządem wspólnym dla układu oddechowego i pokarmowego. Zbudowane jest z:

  • części ustnej (rak może rozwinąć się w miejscach: podstawa języka, migdałki, łuki podniebienne, podniebienie miękkie, tylna ściana gardła),
  • części nosowej,
  • części krtaniowej (rak może rozwinąć się w miejscach: zachyłek gruszkowaty, tylna ściana gardła, region zapierścienny).

Należy dodać, że w błonie śluzowej gardła znajdują się migdałki, czyli skupiska tkanki limfatycznej. Ich zadaniem jest przede wszystkim ochrona organizmu przez infekcjami drogą oddechową lub pokarmową. Gardło pełni więc ważną funkcję w tworzeniu odporności.

Do czynników ryzyka rozwoju raka gardła należą palenie tytoniu oraz nadmierne picie wysokoprocentowego alkoholu, przy czym równoczasowe stosowanie tych używek amplifikuje ryzyko. Podobnie działa dieta z wysoką zawartością soli i czynników chemicznych oraz zakażenie wirusem Ebsteina- Barr (EBV). Rak gardła najczęściej rozwija się z komórek nabłonka płaskiego. Zdarzają się również zmiany dysplastyczne niejasnego pochodzenia.

Objawy raka gardła

Objawy raka gardła zależą od jego lokalizacji i stadium rozwoju.

Rak części nosowej gardła - objawy alarmowe

Wczesne objawy raka gardła, są podobne do infekcji górnych dróg oddechowych - ból gardła, zatkanie nosa. Dochodzi do nacieku trąbki Eustachiusza i jej jednostronnego zatkania, które objawia się osłabieniem słuchu. To powoduje również zmiany odczynowe w węzłach chłonnych, które powiększają się na szyi (czytaj też: o czym świadczą powiększone węzły chłonne). Ponieważ ta okolica nie jest łatwo dostępna w badaniu i wymaga użycia lusterka laryngologicznego, a objawy są znajome i nie budzą większych zastrzeżeń, zmiana może rosnąć niezauważona.

Pozostałe części gardła

Rak części ustnej gardła objawia się przewlekłym bólem gardła, chrypką, uczuciem ciała obcego w gardle. Pojawić się może również krwawienie, ból ucha i żuchwy.

W przypadku najniższej, krtaniowej części gardła objawy nowotworu są podobne jak w przypadku raka krtani. Utrzymujące się ponad 3 tygodnie objawy przeziębienia u osoby dorosłej - ból gardła, chrypka, katar, zatkanie nosa muszą zostać poddane diagnostyce.

Czytaj też: Kiedy ból głowy może zwiastować nowotwór?

Diagnostyka raka gardła

Lekarz specjalizujący się w chorobach nowotworowych głowy i szyi, w przypadku objawów wskazujących na raka gardła, zastosuje endoskopię, by przyjrzeć się dokładnie zmianom oraz pobierze wycinki do badania histopatologicznego, które jako jedyne może ostatecznie wykluczyć lub potwierdzić chorobę.

W diagnostyce raka gardła stosuje się również badania obrazowe, które są w stanie określić dokładnie rozmiar guza. Należą do nich badanie tomograficzne, rezonans magnetyczny oraz badanie PET.

Leczenie raka gardła​

Leczenie raka gardła jest ograniczone ze względu na bliskość ośrodkowego układu nerwowego. W związku z tym operacja (usunięcie guza) sprawdza się w sytuacjach dobrej i dostępnej lokalizacji. Stosuje się radykalne usunięcie zmiany - wraz z otaczającą zdrową tkanką. Nowotwory gardła dobrze odpowiadają na radioterapię, która jest szeroko stosowana, a w bardziej zaawansowanych przypadkach stosuje się chemioterapię.

Rokowanie w raku gardła

Prognozy dotyczące wyleczenia dla pacjentów z rakiem gardła, zależą oczywiście od stopnia zaawansowania nowotworu oraz jego lokalizacji.

W przypadku raka ustnej części gardła 5-letnie przeżycie udaje się osiągnąć średnio u 25-50% osób. Przeżycie 5-letnie pacjentów z rakiem gardła części nosowej (grupa III - niezróżnicowany rak) nie przekracza 60%.

Najgorsze rokowania w raku gardła dotyczą zmian w części krtaniowej. Rak gardła w tej lokalizacji prowadzi szybko do naciekania bliskich struktur i przerzutów do węzłów chłonnych. 5-letnie przeżycie wynosi jedynie ok. 20%.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 20.07.2011.

Reklama

Więcej na podobny temat:
Co to jest nowotwór głowy i szyi?
Rak krtani – jakie są objawy, przyczyny i metody leczenia?
Powiększony migdał: o czym świadczy powiększenie jednego migdałka?
Badanie NBI – jak wykryć raka górnych dróg oddechowych?Nowotwory jamy ustnej i gardła – skutki palenia
RAK PRZEŁYKU - OBJAWY nowotworu przełyku i krtani
Morfologia krwi a nowotwór – jak go wykryć w badaniu? [WYWIAD]

Reklama
Reklama
Reklama
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!