Rwa kulszowa – zastrzyki uśmierzające ból. Jak działają? [PORADA LEKARZA]
Pomiędzy leczeniem farmaceutycznym a operacją pacjenci cierpiący na rwę kulszową mają jeszcze jedną możliwość ulżenia sobie w dolegliwościach bólowych: przyjmowanie specjalnych zastrzyków. Jak działają i kto może je stosować?

Decyzję o włączeniu zastrzyków do leczenia rwy kulszowej każdorazowo podejmuje lekarz. Na czym polegają i czy są na receptę? Pytamy o to doktora Damiana Zaborowskiego, ortopedę-traumatologa z Centrum Medycznego Damiana.
Kiedy przy rwie kulszowej stosuje się zastrzyki?
Dr Damian Zaborowski: Przy zespole korzeniowym (popularnie określanym mianem rwy kulszowej) stosujemy zastrzyki zarówno przeciwbólowe i przeciwzapalne z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), jak i kortykosteroidy. Sięga się po nie w przypadkach, kiedy maści i tabletki nie dają pożądanego efektu, tzn. nie przynoszą ulgi i poprawy lub u pacjenta występują problemy z żołądkiem.
Jak działają takie zastrzyki?
Wykazują silnie działanie przeciwzapalnie, hamują proces zapalny, który najczęściej wywołuje ból i duże problemy z funkcjonowaniem, a nawet poruszaniem się. Ich zastosowanie szybko przynosi ulgę i poprawę stanu zdrowia. Warto podkreślić, że tak jak w przypadku wszystkich leków, należy zachować szczególną ostrożność w trakcie ich stosowania oraz nie należy ich stosować przewlekle.
Jeśli główną przyczyną bólu i zaburzeń sprawności są przyczyny anatomiczne, takie jak duża dyskopatia, ucisk na rdzeń kręgowy, a pacjent ma dodatkowe objawy neurologiczne (jak drętwienie, mrowienie, parastezje), powinien pomyśleć o leczeniu chirurgicznym.
Jeśli przyczyną bólu nie są uszkodzone struktury anatomiczne wymagające interwencji chirurgicznej, warto rozważyć zastrzyki przeciwzapalne w postaci precyzyjnych blokad zewnątrzoponowych. Podawane są pod kontrolą USG w miejsce największego bólu. Zastrzyki ze środkiem znieczulającym są bardzo skuteczne i przynoszą szybką ulgę pacjentowi na długi czas.
Jeśli stan pacjenta wskazuje już na operację, leczenie zastrzykami przyniesie jedynie efekt doraźny i krótkotrwały.
Jak przepisywane są zastrzyki?
W zależności od rodzaju dolegliwości, czasu ich trwania i dotychczasowego stosowanego leczenia, rehabilitacji, badania klinicznego oraz wyników badań MRI/RTG lekarz podejmuje decyzję o włączeniu zastrzyków.
W pierwszej kolejności zleca się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, takie jak maści, okłady czy tabletki. Jeśli nie przynoszą ulgi i poprawy stanu zdrowia pacjenta, włącza się zastrzyki domięśniowe z kortykosteroidami lub tzw. miejscowe blokady pod kontrolą USG.
Decyzję o wyborze konkretnego rodzaju zastrzyku oraz sposobie jego podania każdorazowo podejmuje lekarz. Zastrzyki domięśniowe przepisywane są na receptę i mogą być podawane przez pielęgniarkę. Zastrzyki zewnątrzoponowe wstrzykiwane są w postaci precyzyjnych blokad często ze środkiem znieczulającym. Zabieg przeprowadza lekarz w warunkach szpitalnych i pod kontrolą USG.
Jak często i jak długo się je przyjmuje?
Terapię leczniczą, czas jej trwania i dawkowanie dostosowuje się indywidualnie do pacjenta w zależności od tego, jak długo trwają dolegliwości. Mają one znaczący wpływ na dobór leków. Jeśli w ciągu dwóch tygodni od włączenia leczenia przeciwbólowego, przeciwzapalnego i rehabilitacji nie uzyskamy poprawy, można włączyć również zastrzyki.
Pacjenci przychodzą do lekarza często po wielu tygodniach objawów. Lekarz na podstawie przeprowadzonych badań może podjąć decyzję o leczeniu zastrzykami z kortykosteroidami już na pierwszej wizycie.
Czy takie zastrzyki mają jakieś skutki uboczne?
Jeśli zastrzyki przeciwbólowe i przeciwzapalne wykonuje się sporadycznie, precyzyjnie w miejsce problemu, to skutki uboczne są znikome i nie powinniśmy się ich brać. Aczkolwiek problemem i przeciwwskazaniem do ich podania jest uczulenie na lek.
Zobacz też:
Jakie są objawy rwy kulszowej?
Ćwiczenia, które przynoszą ulgę w rwie kulszowej