Reklama

Przyczyny i objawy

Zapaleniu zatok towarzyszy charakterystyczny ból – rozpierający, tępy, promieniujący – spowodowany stanem zapalnym części powietrznych czaszki. Ból nasila się przy pochylaniu do przodu. Dyskomfort związany z zapaleniem zatok jest największy zaraz po przebudzeniu, gdyż przez całą noc wydzielina jest gromadzona w zatokach. Dolegliwości zmniejszają się w ciągu dnia. Oprócz charakterystycznego bólu występują objawy dodatkowe, takie jak gorączka czy uczucie wydzieliny spływającej po tylnej ścianie gardła.
Zobacz też: Kiedy zatoki bolą?

Reklama

Zatoki wołają o pomoc

Zapalenie zatok może przenosić się na sąsiadujące struktury. Dlatego w pierwszych chwilach po wykryciu niepokojących objawów należy zgłosić się do lekarza. Skutecznym sposobem leczenia jest przyjmowanie antybiotyków. Leczenia nie powinno się przerywać nawet, jeśli objawy zapalenia wcześniej ustąpią. W przeciwnym razie pacjent jest narażony na powikłania kości twarzoczaszki, oczu czy zapalenia naczyń.
Zobacz też: Zapalenie zatok u dzieci - jak im przeciwdziałać?

Reklama

Niebezpieczne powikłania

Najgroźniejszym powikłaniem zapalenia zatok jest zapalenie ośrodkowego układu nerwowego. Jest to związane z bardzo cienką warstwą kości, która odgranicza zatoki od tkanki mózgowej. Infekcja może przenosić się zarówno przez kości, jak i naczynia. Może dojść też do tworzenia się ropni, a także zapalenia opon mózgowych. Objawami tych zaburzeń są zmiany osobowości, bóle głowy, zaburzenia świadomości i problemy ze wzrokiem.
W skrajnych przypadkach może dojść nawet do drgawek, śpiączki i śmierci.

Reklama
Reklama
Reklama
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!