Reklama

Spis treści:

Reklama
  1. Czy płuca można oczyścić?
  2. Domowe metody na oczyszczenie płuc

Czy płuca można oczyścić?

Płuca są narządem stale narażonym na pochłanianie drobnoustrojów, zanieczyszczeń, pyłów, smogu, kurzu czy alergenów wraz z wdychanym powietrzem. Na szczęście zostały wyposażone w mechanizm oczyszczania. Sami możemy również wspomagać działanie płuc, ich oczyszczanie i detoksykację. Prawidłowe działanie układu oddechowego rzutuje na cały organizm, dlatego warto o nie zadbać.

Jak oczyszczają się płuca?

Płuca wraz z pozostałymi narządami układu oddechowego w dużej mierze same potrafią sobie poradzić z zanieczyszczeniami. Zanim niechciane związki dotrą do płuc, muszą pokonać kilka barier.

Część cząsteczek zostaje unieruchomiona już w nosie (następnie jest wytarta chusteczką lub wykichana). Inne w nosogardzieli, gdzie wraz z wyprodukowanym śluzem przesuwają się w kierunku gardła i zostają połknięte.

Związki, które dostały się niżej do układu oddechowego, są zatrzymywane przez komórki pokryte rzęskami i śluzem. Przez kilka godzin dzięki ruchom nabłonka zanieczyszczenia są przesuwane w kierunku krtani, a stąd trafiają do przełyku i żołądka. Płuca z cząsteczkami stałymi radzą sobie najsłabiej (ok. połowa pyłów jest usuwana przez miesiąc).

Zdarza się, że zanieczyszczenia uszkadzają naturalny mechanizm samoczyszczenia płuc. Może to dotyczyć osób palących papierosy lub pracujących w środowisku zapylonym. Dlatego metody samodzielnego oczyszczania płuc są w tych przypadkach szczególnie przydatne.

Domowe metody na oczyszczenie płuc

O oczyszczaniu płuc powinny pomyśleć zwłaszcza osoby, które rzuciły palenie, miały kontakt z zanieczyszczonym powietrzem (np. mieszkające w dużych miastach, w miejscach z wysokim poziomem smogu, pracujące w pyle) czy z chemikaliami. Najlepsze metody na oczyszczenie płuc to:

  • Stosowanie roślin rozrzedzających wydzielinę w drogach oddechowych i wykrztuśnych (niektóre mają właściwości antybakteryjne oraz chronią śluzówkę). Polecane są: ziele tymianku, owoc anyżu, sosna, eukaliptus, koper włoski, rozmaryn, oraz zioła zawierające saponiny (nie należy ich stosować długo): korzeń lukrecji, korzeń mydlnicy, korzeń pierwiosnka, ziele miodunki. Można przyjmować w formie gotowych herbat ziołowych lub naparów do picia.
  • Picie dużych ilości płynów – przyspieszają usuwanie toksyn z organizmu, pomagają transportować tlen i składniki odżywcze. W oczyszczaniu dróg oddechowych skuteczniejsze są ciepłe napoje.
  • Inhalacje parowe – pomagają nawilżyć, otworzyć drogi oddechowe oraz rozrzedzić śluz, dzięki czemu łatwiej się go pozbyć.
  • Oklepywanie pleców – plecy najlepiej oklepywać ręką złożoną w łódkę w czasie kilkuminutowych serii w ciągu dnia. Osoba powinna być w pozycji leżącej na brzuchu, a tułów mieć nieco niżej niż resztę ciała.
  • „Kontrolowany kaszel” – to ćwiczenia polegające na efektywnym kasłaniu, pomocne w oczyszczaniu płuc. Prowokowanie kaszlu powinno odbywać się w pozycji siedzącej z pochyloną do dołu głową. Najlepiej wykonywać je po oklepywaniu.
  • Zaprzestanie palenia papierosów – konieczne, aby płuca mogły się oczyścić.
  • Dieta bogata w przeciwutleniacze (witaminy C, E, beta-karoten, likopen, cynk, koenzym Q10). Przeciwutleniacze chronią komórki przed uszkodzeniami spowodowanymi zanieczyszczeniami oraz działaniem bakterii lub wirusów, pomagają pozbyć się toksyn z organizmu. Dlatego w codziennej diecie muszą się znaleźć: owoce i warzywa, zielona herbata, oleje roślinne, orzechy, pestki dyni i słonecznika oraz ryby.
  • Uprawianie sportów. Aktywność fizyczna dostosowana do możliwości danej osoby (w przypadku chorób należy skonsultować się z lekarzem w kwestii intensywności treningu) pozwala na większy dopływ tlenu, skuteczniejszą pracę układu oddechowego i przyspieszenie oczyszczania płuc.
  • Czyste powietrze w domu – aby oczyścić płuca, w domu należy często sprzątać i unikać gromadzenia się kurzu na przedmiotach, a także nawilżać powietrze, aby zapobiegać przesuszaniu śluzówki dróg oddechowych (to tylko utrudni jej pracę).
  • Odpowiedni poziom witaminy D. Witamina D wspomaga odporność i funkcję płuc, pomaga zmniejszyć stan zapalny w drogach oddechowych.

Powyższe metody są bezpieczne. Jednak eksperci przestrzegają przed środkami do oczyszczania płuc z niesprawdzonych źródeł, zwłaszcza kupowanych w internecie.

Źródła:
Elżbieta Jankowska, Szkodliwe działanie pyłów na człowieka, nop.ciop.pl/m6-10/m6-10_4.htm,
American Lung Association, lung.org/blog/can-you-detox-your-lungs,
Your lungs and exercise, Breathe, www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4818249.
Reklama

Więcej na temat płuc:
Jak oczyścić układ oddechowy z zalegających w nim pyłów?
Jak poprawić pracę płuc? Poradnik i ćwiczenia
Najczęstsze choroby infekcyjne płuc
Rozedma płuc - komu grozi (przyczyny, objawy leczenie)
POChP Skaner – sprawdź czy masz zdrowe płuca
Jakie choroby przebiegają ze zwłóknieniem płuc?
Zapalenie płuc - przyczyny i objawy, leczenie i groźne powikłania
Objawy zapalenia płuc - to nie tylko kaszel i świszczący oddech

Reklama
Reklama
Reklama
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!