Jaskra - objawy, z którymi lepiej iść do okulisty
Pierwsze objawy jaskry to pogarszanie ostrości widzenia, łzawienie oczu i światłowstręt, mroczki i kolorowe kręgi podczas patrzenia na światło (tzw. aureola).

Jaskra to choroba nerwu wzrokowego. Nieleczona prowadzi do utraty wzroku. Rozwija się powoli, dając subtelne objawy, których chory długo może nie zauważyć.
Jaskra - objawy
Choroba długo może nie dawać żadnych charakterystycznych symptomów - w 85% przypadków jaskra przebiega bezobjawowo - dlatego jedyną skuteczną metodą zapobiegania i wczesnego jej wykrycia, jest regularne badanie oczu u okulisty.
Pierwsze objawy jaskry:
- światłowstręt,
- łzawienie oczu,
- stopniowe zawężanie pola widzenia (tzw. widzenie tunelowe),
- pogarszająca się ostrość widzenia,
- kłopot z przyzwyczajaniem wzroku do ciemności,
- kolorowe kręgi i mroczki pojawiające się przed oczami w trakcie patrzenia na źródło światła (tzw. aureola).
Część z tych objawów jaskry może długo nie zostać odnotowana przez chorego. Postępujące uszkodzenie pola widzenia jest wypełniane przez mózg jasnymi plamami, przez co latami może być niezauważone. Dopiero w bardzo zaawansowanym stadium jaskry, chory widzi, jakby patrzył przez dziurkę od klucza. Jednak na co dzień jaskra nie wpływa znacząco na narząd wzroku - nie boli, nie daje problemów z czytaniem.
Objawy zaawansowane jaskry:
- ból oka - związany ze wzrostem ciśnienia w gałce,
- zamglone widzenie,
- zaczerwienienie oka,
- ból głowy - odczuwany najbardziej nad łukami brwiowymi,
- nudności i wymioty.
To sygnały, że doszło do ostrego ataku jaskry. Stan ten wymaga natychmiastowej interwencji okulistycznej - inaczej nawet w kilkadziesiąt godzin może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku. W niektórych przypadkach wystarczy wdrożyć leczenie, jednak wiele z nich wymaga pilnie operacji.
Więcej o jaskrze:
Na czym polega jaskra wtórna?
Jaskra wrodzona (dziecięca) - co warto o niej wiedzieć?
TEST: Jakie jest ryzyko rozwoju jaskry u ciebie?
Najskuteczniejsze metody leczenia jaskry