Korekcja laserowa – gdy masz dość wady wzroku
Dość okularów i soczewek – chcesz, lub musisz, zdecydować się na korekcję laserową wzroku. Kto może poddać się zabiegowi laserowemu? Jak wygląda zabieg i jakie jest działanie lasera? Czy zabieg korekcji wzroku trzeba powtarzać?

Czemu decydujemy się na korekcję?
Korekcja laserowa to najskuteczniejszy sposób na trwałe usunięcie wady wzroku oraz metoda, dzięki której można zapomnieć o noszeniu okularów czy soczewek kontaktowych. Motywacje tych, którzy poddają się laserowej korekcji wzroku są bardzo różne. Dla jednych zabieg jest koniecznością – wymogiem, jaki stawiają przed nimi praca i obowiązki zawodowe. Dla innych najważniejszym argumentem jest wygoda oraz lepsza jakość życia.
Dla kogo laser?
Laserowej korekcji wzroku mogą się poddać osoby, które ukończyły 21. rok życia, ponieważ dopiero w tym czasie mamy pewność, że wada się ustabilizowała.
Bez znaczenia jest natomiast jej rodzaj – laserowa korekcja likwiduje równie skutecznie wady minusowe jak i plusowe, oczywiście w pewnych ramach. Określony przez Europejskie Towarzystwo Chirurgów Refrakcyjnych, a obowiązujący także w polskich szpitalach ekwiwalent sferyczny wynosi od -8 do +4.
Procedura wymaga przeprowadzenia szeregu badań kwalifikacyjnych, które w pierwszej kolejności pozwalają ocenić możliwości przeprowadzenia korekcji, a w przypadku zakwalifikowania pacjenta służą lekarzowi do wyboru optymalnej metody. Wykonanie operacji wyklucza grupa przeciwwskazań immunologicznych, reumatologicznych czy dermatologicznych.
Konsultację rozpoczyna szczegółowy wywiad i rozmowa z pacjentem na temat jego motywacji oraz oczekiwań co do samej procedury. Kolejne kroki to już ściśle medyczne badania opisujące szczegółowo wadę wzroku, a także opisujące parametry gałki ocznej, niezbędne do wykonania precyzyjnego zabiegu przez laser.
Czy zabieg jest bezpieczny?
Zabieg jest bezbolesny i trwa bardzo krótko. Najprościej rzecz ujmując, polega on na odpowiednim wymodelowaniu rogówki i nadaniu jej specjalnego kształtu – takiego, który pozwala światłu prawidłowo dotrzeć do siatkówki i odpowiednio akomodować wszystkie odległości. Laser operuje jedynie w obszarze samej rogówki, nie docierając do żadnych głębszych partii oka, a nawet wewnętrznej części peryferyjnej samej rogówki.
Bezpieczeństwo i precyzję zabiegu zapewnia zaawansowana technologia eye-trackingu, dzięki której laser potrafi natychmiast reagować na zmianę położenia oka i śledzić ruchy gałki.
Polecamy: Jakie choroby cywilizacyjne niszczą wzrok?
Jak działa laser?
Tłumacząc działanie lasera należy najpierw opisać sam charakter wady – w przypadku krótkowzroczności uwypuklenie rogówki w jej centrum jest zbyt duże lub oś gałki jest zbyt długa, przez co promienie świetlne lokalizują się przed siatkówką. W efekcie, tworzony w ten sposób obraz jest nieostry (widzimy wyraźnie tylko to co jest blisko). Laserowa korekcja wzroku dotkniętego tym defektem polega na spłaszczeniu środkowej części rogówki i nadaniu jej odpowiedniej krzywizny.
Natomiast osoby borykające się z problemem dalekowzroczności (nadwzroczności) nie widzą ostro obszaru w bliskiej odległości. Jest to wynikiem sytuacji, w której rogówka jest zbyt płaska w środkowej części lub oś gałki jest zbyt krótka i promienie światła są skupiane za siatkówką. Laser zbiera paracentralnie tkanki z części rogówki w celu uwypuklenia jej części centralnej.
Czytaj też: Laser i skalpel w użyciu, czyli chirurgia oka
Czy zabieg trzeba powtarzać?
Korekcja laserowa wady wzroku to zabieg jednorazowy. W szczególnych przypadkach zdarza się konieczność wykonania rekorekcji, ale dotyczy ona bardzo wąskiego grona pacjentów. Przeprowadzany jest jedynie w znieczuleniu miejscowym i bez potrzeby hospitalizacji – po kilku godzinach można normalnie wrócić do domu. Przez krótki okres rekonwalescencji (gojenie nabłonka) należy jedynie nosić specjalne soczewki lecznicze.