Jakie efekty osiągniesz, gdy podejmiesz wyzwanie 100 dni bez alkoholu? To zależy od tego, ile alkoholu spożywasz i jak często oraz od jakiego czasu. Jeśli regularnie pijesz, pierwsze dni, a nawet tygodnie mogą być trudne do przetrwania bez pomocy specjalisty. Pamiętaj, że samodzielne nagłe ostawienie alkoholu przez osobę uzależnioną bywa groźne dla zdrowia i życia. W takich przypadkach proces odtruwania organizmu powinien odbywać się pod kontrolą lekarzy. Mimo trudności warto zerwać z nałogiem, ponieważ długotrwałe efekty są nie do przecenienia. Inspiracją dla ciebie mogą być inne osoby, które dzielą się w internecie efektami odstawienia alkoholu na rok, miesiąc, czy właśnie 100 dni.
Spis treści:
- 100 dni bez alkoholu – efekty
- 100 dni bez alkoholu – efekty eksperymentu Jonathana Thompsona
- Jak długo organizm oczyszcza się z alkoholu?
100 dni bez alkoholu – efekty
Najtrudniejszy jest zazwyczaj pierwszy tydzień od zaprzestania picia alkoholu. U osób uzależnionych w czasie od kilku godzin do kilku dni mogą pojawić się objawy zespołu abstynencyjnego wynikające z nagłego odstawienia substancji. Badania pokazują, że dotyczy to około 50% osób nadużywających alkoholu. Objawy, które mogą pojawić się w pierwszych dniach trzeźwości, to:
- zaburzenia rytmu serca,
- bezsenność,
- zmęczenie,
- wahania ciśnienia krwi,
- lęk, niepokój,
- pobudzenie,
- ból głowy,
- zawroty głowy,
- pocenie się,
- nudności i wymioty,
- halucynacje,
- gorączka,
- drżenie,
- drgawki.
Szczególnie niebezpiecznym, rzadziej występującym efektem odstawienia alkoholu przez osobę uzależnioną jest majaczenie alkoholowe (inaczej delirium tremens albo biała gorączka). Jest to stan zagrażający życiu, który rozwija się w ciągu kilku dni od odstawienia alkoholu. Dochodzi do poważnego zaburzenia gospodarki elektrolitowej, a w rezultacie nieprawidłowej pracy serca. W takich przypadkach potrzebna jest pomoc medyczna.
W ciągu kolejnych tygodni objawy zespołu abstynencyjnego mijają, a organizm wraca do równowagi. Potrzebuje on czasu, aby przestawić się na funkcjonowanie bez alkoholu. Powoli poprawiają się kondycja, nastrój, ogólny stan zdrowia, koncentracja i pamięć. Długotrwałe efekty abstynencji alkoholowej to:
- poprawa jakości snu,
- poprawa wyglądu, zmniejszenie obrzęku twarzy,
- poprawa umiejętności poznawczych, koncentracji i pamięci,
- regeneracja wątroby,
- odciążenie układu krążenia,
- mniejsze ryzyko zachorowania na różne nowotwory, w tym raka gardła, raka jelita grubego, raka piersi u kobiet,
- poprawa nastroju,
- zmniejszenie uczucia lęku i stresu,
- redukcja masy ciała u niektórych osób.
Efekty odstawienia alkoholu mają też oczywiście wymiar społeczny. Można liczyć na poprawę relacji z bliskimi. Pierwsze sukcesy nie powinny jednak uśpić twojej czujności. Osobom uzależnionym zalecana jest długotrwała terapia, która pomoże wytrwać w trzeźwości.
Przeczytaj też: Kiedy można zmusić kogoś do leczenia?
100 dni bez alkoholu – efekty eksperymentu Jonathana Thompsona
Jedną z osób, która podjęła wyzwanie 100 dni bez alkoholu, jest niezależny brytyjski dziennikarz Jonathan Thompson. O odczuciach na bieżąco informował swoich followersów. Powstał też filmik na YouTube. Efekty, które zauważył mężczyzna, to:
- początkowo spadek nastroju, a potem jego poprawa,
- zmniejszenie poziomu stresu i niepokoju,
- regeneracja wątroby (zmniejszenie ilości tkanki bliznowatej, lepsze wyniki badań),
- lepsza kondycja fizyczna,
- poprawa kondycji skóry.
Dodatkowo Thompson w drugiej połowie eksperymentu postanowił zrezygnować z cukru i zwiększyć aktywność fizyczną, co z pewnością wyszło mu tylko na zdrowie. Dziennikarz zwrócił uwagę na jeszcze jedną ważną rzecz – zaoszczędził mnóstwo pieniędzy. To też przyjemny dodatek do puli korzyści po rezygnacji z alkoholu.
Przeczytaj: Czy alkohol podnosi ciśnienie krwi?
Jak długo organizm oczyszcza się z alkoholu i jak mu w tym pomóc?
Detoks to przede wszystkim zadanie wątroby. Według American Addiction Center pełne oczyszczenie organizmu z alkoholu może zająć wątrobie dłużej niż tydzień. Wiele zależy od czasu trwania picia i ilości spożywanego alkoholu, a także stanu zdrowia, wieku czy płci.
Naukowcy dowiedli, że alkohol może utrzymywać się:
- do 6 godzin we krwi,
- do 72 godzin w moczu,
- do 24 godzin w wydychanym powietrzu,
- do 24 godzin w ślinie.
Czy można przyspieszyć ten proces? Można pomóc wątrobie w oczyszczaniu organizmu z alkoholu. W tym celu:
- pij dużo wody,
- zrezygnuj z produktów wzdymających, takich jak kapusta, cebula, kalafior,
- jedz posiłki lekkostrawne, unikaj smażonych i ostrych,
- zwiększ ilość białka w diecie,
- ogranicz cukry proste,
- jedz owoce i warzywa, najlepiej w formie łatwostrawnej, np. zmiksowane, gotowane, obrane ze skórki,
- nie przejadaj się,
- pij sok z buraków (chroni komórki wątroby),
- bądź aktywny fizycznie,
- unikaj przyjmowania leków, jeśli to możliwe,
- sięgaj po zioła działające żółciopędnie i źółciotwórczo, np. ziele rzepiku, ostropest plamisty, skrzyp, pokrzywa, mniszek.
Jeśli samodzielnie nie możesz przestać pić, udaj się po pomoc do odpowiednich placówek. Wsparcie znajdziesz m.in. w poradniach lub ośrodkach terapii uzależnień od alkoholu.
Źródła:
Jesse S, Bråthen G, Ferrara M, Keindl M, Ben-Menachem E, Tanasescu R, Brodtkorb E, Hillbom M, Leone MA, Ludolph AC. Alcohol withdrawal syndrome: mechanisms, manifestations, and management. Acta Neurol Scand. 2017 Jan;135(1):4-16. doi: 10.1111/ane.12671,
Gupta M, Gokarakonda SB, Attia FN. Withdrawal Syndromes. [Updated 2023 Apr 29]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK459239/,
Mirijello A, D'Angelo C, Ferrulli A, Vassallo G, Antonelli M, Caputo F, Leggio L, Gasbarrini A, Addolorato G. Identification and management of alcohol withdrawal syndrome. Drugs. 2015 Mar;75(4):353-65. doi: 10.1007/s40265-015-0358-1.
Czytaj także:
8 sposobów na detoks wątroby. Jak oczyścić wątrobę z toksyn?
Alkohol a trzustka. Jaki alkohol najmniej szkodzi trzustce?
Jak szybko wytrzeźwieć? Oto najskuteczniejsza metoda
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!