Nowe brytyjskie wytyczne: 7-tygodniowa przerwa i szczepienia przed operacjami po Omikronie

planowe operacje koronawirus fot. Adobe Stock, pikselstock
Brytyjscy eksperci opublikowali wytyczne, w których zalecają wstrzymanie się z planowymi operacjami po rozpoznaniu zakażenia koronawirusem. Przed operacją pacjenci powinni też otrzymać szczepionkę. Zalecana przerwa ma dotyczyć wszystkich zakażonych – również jeśli infekcja była bezobjawowa lub łagodna.
/ 23.02.2022 10:15
planowe operacje koronawirus fot. Adobe Stock, pikselstock

Chociaż szpitale w Wielkiej Brytanii już mają opóźnienia w realizacji planowych zabiegów, to jednak zalecono placówkom opóźnienie operacji po zakażeniu Omikronem. Pacjenci będą musieli się też w pełni zaszczepić przed planowymi zabiegami. Stanowisko opracowały m.in. dwa Królewskie Kolegia Lekarzy (Royal College of Anaesthetists, Royal College of Surgeons of England) oraz Stowarzyszenie Anestezjologów. 

Co najmniej 7-tygodniowa przerwa niezależnie od objawów zakażenia

Brytyjscy eksperci w wytycznych opublikowanych w czasopiśmie „Anesthesia” zalecają, by zachować przynajmniej 7-tygodniowy okres przerwy po zakażeniu koronawirusem, przed zabiegami chirurgicznymi. Argumentują to zwiększonym ryzykiem powikłań okołooperacyjnych. Wytyczne mówią też, że jeśli korzyści z operacji przewyższają potencjalne ryzyko, to okres ten może być skrócony.

Zalecamy zindywidualizowaną, wielodyscyplinarną ocenę ryzyka u pacjentów wymagających planowej operacji w ciągu 7 tygodni od zakażenia SARS-CoV-2. Powinno to obejmować obliczenie wyjściowego ryzyka zgonu i ocenę modyfikatorów ryzyka [np. wiek, stan zdrowia – przyp. red.]
– przeczytamy w brytyjskich wytycznych.

Również bezobjawowe zakażenia koronawirusem mogą, według zaleceń, skutkować komplikacjami związanymi z operacją.

Bezobjawowe zakażenie SARS-CoV-2 poprzednimi wariantami zwiększało trzykrotnie ryzyko zgonu okołooperacyjnego w ciągu 6 tygodni po zakażeniu, a założenia, że ​​bezobjawowe lub łagodnie objawowe zakażenie wariantem Omikron nie zwiększa ryzyka, są obecnie nieuzasadnione
- czytamy w wytycznych.

W niektórych przypadkach zalecane jest nawet odczekanie dłuższego czasu niż 7 tygodni. Zdecydowanie operacja nie powinna się odbyć w ciągu 10 dni od rozpoznania zakażenia.

Szczepienia pacjentów przed operacjami

Zgodnie z wytycznymi pacjenci przed operacjami powinni również przyjąć szczepionkę przeciwko COVID-19. Oczekuje się pełnego zaszczepienia trzema dawkami z ostatnią dawką co najmniej 2 tygodnie przed operacją.

Źródła:
K. El-Boghdadly i inni, Timing of elective surgery and risk assessment after SARS-CoV-2 infection: an update, doi: 10.1111/anae.15699.

Czytaj także:
Powikłania łagodnego COVID-19. Jakie objawy mogą dokuczać po koronawirusie?
Amantadyna w leczeniu COVID-19. Wstępne wyniki "wskazują na trend w kierunku skuteczności"
Jak COVID-19 uszkadza nerki? Uważaj na te objawy
Badania kontrolne po COVID-19. Jakie wykonać?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA