Reklama

Spis treści:

Reklama
  1. Co to jest adrenalina?
  2. Prawidłowy poziom adrenaliny
  3. Adrenalina jako lek
  4. Adrenalina uzależnia?

Co to jest adrenalina?

Adrenalina, czyli epinefryna, to hormon stresu wytwarzany przez gruczoły dokrewne. Nazwa pochodzi z łaciny - ad renes, czyli nad nerkami. Adrenalina ma za zadanie przygotować nas do reakcji i działania w sytuacji zagrożenia. Wytwarza się też w chwilach, gdy przeżywamy pozytywne silne emocje.

Adrenalina bywa określana skrótem 3xF - Fright, Fight, Flight, czyli strach, walka, ucieczka. To mechanizm wyzwalany w organizmie w momencie zagrożenia, pobudzenia, stresu.

W sytuacji stresowej lub pełnej emocji dochodzi do wyrzutu adrenaliny - odczuwamy to w ciele: przyspiesza nam tętno, czujemy nagły przypływ energii, mięśnie są napięte i w gotowości do działania, a źrenice rozszerzone. Dzięki adrenalinie jesteśmy bardziej odporni na ból i bardziej wytrzymali.

Prawidłowy poziom adrenaliny

Stężenie adrenaliny zmienia się w ciągu dnia. Najwyższy poziom jest około godz. 8, następnie z czasem - popołudniu i wieczorem - maleje. Lekarz może zlecić badanie poziomu adrenaliny, gdy:

  • zachodzi podejrzenie nadciśnienia tętniczego wtórnego,
  • chory narzeka na kołatanie serca,
  • przy nagłych skokach ciśnienia tętniczego.

Badanie stężenia adrenaliny we krwi polega - jak podczas morfologii - na pobraniu krwi żylnej zwykle ze zgięcia łokciowego.

Norma adrenaliny to 240-480 pmol/l.

Po wzroście poziom adrenaliny dłużej wraca do normy u kobiet niż u mężczyzn.

Adrenalina jako lek

Powszechnie stosuje się ją u osób ze wstrząsem anafilaktycznym (to ostra, zagrażająca życiu reakcja alergiczna). Adrenalina obkurcza naczynia krwionośne i pobudza serce, rozluźnia mięśnie gładkie.

Osoby ze stwierdzonymi alergiami, np. na jad osy, dobrze, aby miały w domu adrenalinę w ampułko-strzykawce, przepisaną przez lekarza na receptę. W sytuacji zagrożenia można szybko wykonać zastrzyk domięśniowy.

Adrenalinę stosuje się też w przypadku:

Można ją podawać podskórnie, domięśniowo, dożylnie lub doustnie.

Adrenalina uzależnia?

To hormon, który daje w odpowiednich warunkach zastrzyk energii i mobilizuje do działania. Zwiększa się nasza motywacja, czujemy euforię, zadowolenie, podniecenie, czujemy się szczęśliwi. Wiele osób dlatego właśnie uprawia sporty ekstremalne lub podejmuje intensywny wysiłek fizyczny – żeby poczuć, że żyje.

Dla jednych wyrzut adrenaliny zapewni skok ze spadochronem, kitesurfing lub wspinaczka, inni wybierają sztuki walki czy nurkowanie. W przypadku osób potrzebujących intensywnych bodźców i tego typu pobudzenia w życiu, psychologowie przestrzegają o możliwym uzależnieniu od adrenaliny.

Reklama

Więcej o wpływie hormonów na organizm:Jak działa na nas kortyzol - wywiad z psychologiem
Kiedy i po co wydziela się serotonina?
Jaką funkcję pełni luteina?
Czy melatonina może być dla nas niebezpieczna?

Reklama
Reklama
Reklama
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!