Ból nadgarstka – przyczyny, badania, leczenie

ból nadgarstka fot. Adobe Stock
Ból w nadgarstku może pojawić się w każdym wieku. Często powstaje wskutek urazu, przeciążenia, ale czasami może wynikać z choroby przewlekłej. Rozpoznanie przyczyny bywa trudne, ponieważ w obrębie nadgarstka znajduje się wiele struktur, które mogły ulec uszkodzeniu.
/ 25.01.2021 12:11
ból nadgarstka fot. Adobe Stock

Spis treści:

  1. Przyczyny bólu nadgarstka
  2. Ból nadgarstka – jakie badania zrobić?
  3. Leczenie bólu w nadgarstku

Przyczyny bólu nadgarstka

Ból nadgarstka może być spowodowany zarówno przeciążeniem jak i urazem, zwichnięciem lub złamaniem, a także zmianami zwyrodnieniowymi lub zapalnymi. Postawienie prawidłowej diagnozy w przypadku dolegliwości w nadgarstku jest wymagające, ponieważ w jego obrębie znajduje się wiele różnorodnych struktur (kości, nerwów, ścięgien, mięśni), które mogły zostać uszkodzone.

Ból nadgarstka z powodu urazu

Powodem bólu w nadgarstku często jest nagły uraz powstający w momencie upadku do przodu z wyciągniętą ręką. Mogło dojść w takich okolicznościach do nadwyrężenia, skręcenia lub złamania (np. złamanie kości łódeczkowatej).

Przeciążenie nadgarstka

Ciągły ruch nadgarstkiem – często związany z wykonywanym zawodem, np. grą na instrumencie, pisaniem na klawiaturze komputera lub grą w tenisa, także jest stosunkowo częstą przyczyną bólu nadgarstka.

Dochodzi wówczas do zmian w obrębie stawu: mógł rozwinąć się stan zapalny albo nawet doszło do złamania z przeciążenia. Jeśli oprócz bólu w nadgarstku, odczuwalny jest ból kciuka, przyczyną jest często choroba De Quervaina.

Zmiany zapalne a ból nadgarstka

Ból nadgarstka pojawia się w przebiegu artretyzmu - choroby zapalnej stawu zwanej też dną moczanową, lub reumatoidalnego zapalenia stawów

W wyniku atakowania przez układ odpornościowy chorego własnych tkanek, dochodzi do uszkodzenia delikatnych struktur w nadgarstku. Przeważnie dolegliwości obejmują w takich przypadkach obydwa stawy, ale nie zawsze tak jest.

Przy zmianach zapalnych w nadgarstku, oprócz bólu, pojawiają się: obrzęk, poranna sztywność stawu, ograniczony zakres ruchu w nadgarstku, cieplejsza skóra wokół stawu, a także objawy ogólne, jak zmęczenie.

Zespół cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka to zespół objawów wynikających z ucisku nerwu pośrodkowego w okolicy podstawy dłoni. To częsta dolegliwość, przeważnie kobiet. Szczególnie są narażone osoby wykonujące pracę przy komputerze, ale również z chorobą zwyrodnieniową stawów i kobiety w ciąży.

Objawy cieśni nadgarstka, które mogą towarzyszyć bólowi w nadgarstku, to:

  • drętwienie palców – kciuka, wskaziciela, palca długiego i części serdecznego,
  • zaburzenia czucia,
  • zmniejszenie potliwości palców.

Choroba Kienbocka (jałowa martwica kości)

Jest to choroba nadgarstka występująca przeważnie u osób dorosłych i polega na zapadaniu się jednej z małych kości w nadgarstku. Ból jest spowodowany zaburzeniem przepływu krwi do tej kości.

Torbiel (ganglion)  

Ból w nadgarstku pojawia się u osób, u których doszło do powstania torbieli. W okolicy stawu może powstać galaretowata torbiel zwana ganglionemGanglion należy leczyć, jednak ma tendencję do nawracania.

Jeśli ból nadgarstka pojawia się w nocy i ustępuje pod wpływem salicylanów (np. aspiryny), nasila się po wysiłku fizycznym, przyczyną może być łagodny nowotwór kości (kostniak).

Ból nadgarstka – jakie badania zrobić?

W celu rozpoznania przyczyny bólu nadgarstka trzeba zgłosić się do lekarza rodzinnego, który przeprowadzi wywiad lekarski, a następnie wykona testy lub skieruje na badania.

W diagnostyce bólu nadgarstka stosuje się:

  • testy oceniające funkcjonowanie stawu (zginanie nadgarstka, trzymanie przedmiotów, ocena siły ścisku itp.),
  • badania obrazowe (RTG, tomografia, rezonans magnetyczny, USG stawu, scyntygrafia kości),
  • artroskopia (sonda wprowadzana jest do środka stawu),
  • test przewodnictwa nerwowego (elektromiogram EMG, stosowany zwłaszcza w zespole cieśni nadgarstka),
  • badania krwi i moczu.

Lekarz rodzinny może też skierować do specjalisty: reumatologa, lekarza medyny sportowej, ortopedy, neurologa lub fizjoterapeuty.

Leczenie bólu w nadgarstku

Ból nadgarstka nie zawsze wymaga leczenia. Jeśli objaw pojawił się wskutek niewielkiego urazu lub przeciążenia, możemy podjąć samodzielne kroki, by go złagodzić.

Polecane jest oszczędzanie stawu przez kilka dni, przyłożenie chłodnego okładu oraz unieruchomienie nadgarstka poprzez owinięcie go elastycznym bandażem.

Bardziej pogłębione leczenie bólu nadgarstka zależy od przyczyny problemu. Metody terapeutyczne różnią się w zależności od lokalizacji i rozległości zmian.

W leczeniu bólu nadgarstka stosuje się m.in.:

  • leki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne bez recepty, lub silniejsze leki na receptę,
  • rehabilitację – ćwiczenia i zabiegi, które łagodzą ból i inne objawy, przywracają funkcjonalność stawu i uczą zapobiegania dolegliwościom,
  • zabiegi chirurgiczne – np. w przypadku zespołu cieśni nadgarstka leczenie może polegać na rozcięciu więzadła w celu zmniejszenia nacisku na nerw, w przypadku złamania może być konieczne ustabilizowanie złamanej kości, może być też konieczna operacja naprawiająca uszkodzone struktury w nadgarstku.

Zawsze jeśli ból nadgarstka nawraca albo trwa długo, trzeba zgłosić się do lekarza, gdyż powodem może być postępująca choroba.

Więcej na podobny temat:
Problemy z dłonią i nadgarstkiem – diagnozer
Ból stawów - przyczyny, objawy, badania i leczenie
Zwyrodnienie stawów - przyczyny i objawy choroby, metody leczenia
Jak rozpoznać i leczyć zespół cieśni nadgarstka?
Zespół cieśni nadgarstka – jak pomóc?
Leczenie złamania nadgarstka – powikłania
Chore stawy - nadgarstek i łokieć
Zwichnięcie nadgarstka – objawy, leczenie, czy konieczny jest gips?
Kłopot z nadgarstkiem

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA