ból wątroby fot. Adobe Stock

Ból wątroby - w którym miejscu boli i co to może oznaczać?

Ból w okolicy wątroby najczęściej spowodowany jest błędami dietetycznymi, ale też poważnymi chorobami, m.in. zapaleniem pęcherzyka żółciowego. Jeśli ból wątroby nasila się, nie ustępuje, jest wyjątkowo silny albo towarzyszą mu niepokojące sygnały, np. wymioty, gorączka lub żółtaczka, należy skontaktować się z lekarzem.
Agnieszka Czechowska / 22.05.2020 04:59
ból wątroby fot. Adobe Stock

Choć możemy uskarżać się na ból wątroby, prawda jest taka, że narząd ten nie boli, ponieważ nie jest unerwiony. Daje jednak o sobie znać, m.in. powiększając swą objętość i uciskając okoliczne tkanki i narządy. Możemy mieć również wrażenie, że boli wątroba, gdy stan chorobowy obejmie bliskie, współpracujące z nią narządy, najczęściej pęcherzyk żółciowy.

Spis treści:

  1. Ból wątroby - w którym miejscu?
  2. Przyczyny bólu wątroby
  3. Co robić, gdy boli wątroba?

Ból wątroby - w którym miejscu?

Wątroba znajduje się w jamie brzusznej pod prawym łukiem żebrowym. W tym miejscu odczuwamy ból, kłucie, ucisk, gdy dochodzi do zmian w tym narządzie lub przeciążenia wątroby. Niekiedy dolegliwościom towarzyszą: biegunka, rozlane bóle brzucha, osłabienie.

Warto pamiętać, że ból wątroby często bywa mylony z chorobami pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych. Pęcherzyk jest położony bardzo blisko wątroby i ściśle z nią współpracuje, magazynując żółć przez nią wytwarzaną (żółć potrzebna jest do trawienia, pomaga także przy wchłanianiu witamin i wydalaniu toksyn oraz cholesterolu). Czasami jednak ta współpraca nie działa prawidłowo.

Zwykle przyczyną jest kamica żółciowa, czyli obecność w pęcherzyku złogów powstałych w wyniku wytrącania się z żółci kryształków cholesterolu i soli żółciowych. Najbardziej dotkliwe dolegliwości występują, gdy kamień zablokuje odpływ żółci z woreczka do dróg żółciowych. Pojawia się wtedy bardzo silny ból z prawej strony nadbrzusza, który promieniuje w kierunku prawej łopatki albo pleców (tzw. kolka żółciowa). Zwykle  towarzyszą mu nudności lub wymioty, wzdęcia.

Przyczyny bólu wątroby

Najczęściej powodem kłopotów z wątrobą (bólu, ucisku w prawym boku) są: dieta bogata w tłuszcze, szczególnie zwierzęce, podniesiony poziom cholesterolu i cukru we krwi. Tego typu dolegliwości częściej też pojawiają się u osób, które stosują głodówki i drastyczne kuracje odchudzające.

Jeśli ból wątroby jest wyjątkowo intensywny i ma charakter kolki, zwykle stoi za tym kamica woreczka żółciowego.

Uwaga! Jeżeli nawracającym bólom wątroby towarzyszy zażółcenie białek oczu lub skóry (czyli żółtaczka), zmęczenie, utrata apetytu i czerwone plamki na tułowiu, konieczna jest szybka konsultacja lekarska. Symptomy te mogą wskazywać na wirusowe zapalenie wątroby, marskość wątroby, a nawet zmiany o charakterze nowotworowym.

Co robić, gdy boli wątroba?

Jeżeli ból z prawej strony brzucha, w okolicy wątroby, ma charakter kolki, prawdopodobnie problemem jest zapalenie pęcherzyka żółciowego. W takiej sytuacji:

  • Sięgnij po lek rozkurczowy (np. drotawerynę).
  • Możesz zastosować preparaty o działaniu żółciopędnym.
  • Twoje samopoczucie poprawią także leki przeciwbólowe, np. zawierające paracetamol.
  • Połóż się, a do brzucha przyłóż ciepły termofor lub poduszkę elektryczną.
  • Uwaga! Jeżeli po godzinie ból nie ustąpi albo stan się pogarsza, wezwij karetkę pogotowia.

W przypadku bólu i rozpierania pod prawym żebrem, który poprzedzony był obfitym posiłkiem lub sporą dawką alkoholu, można sięgnąć po zioła na wątrobę, np. ciepłą herbatę z mięty lub melisy. Dodatkowo można zażyć naturalne leki wspomagające pracę wątroby i położyć się na kilka minut z podkurczonymi nogami.

Aby wspomóc osłabioną wątrobę na dłużej, warto sięgnąć po preparaty, które pomogą się jej odbudować (zawierają roślinne fosfolipidy). Nie działają one od razu, ale stosowane regularnie zmniejszają dolegliwości spowodowane przeciążeniem wątroby.

Niezależnie od przyczyny, jaka wywołała ból wątroby, zawsze należy pamiętać o diecie, która odciąży ten narząd. Jej najważniejszym punktem jest rezygnacja z alkoholu. Warto ograniczyć również tłuszcze zwierzęce, potrawy smażone, słodycze, ostre przyprawy. Ważna jest regularność posiłków - trzeba jeść niewiele co 2-3 godziny (zbyt długie przerwy między posiłkami sprzyjają zastojom żółci w wątrobie i pęcherzyku żółciowym).

Uwaga! Jeśli problemy z wątrobą nawracają, warto powiedzieć o tym lekarzowi pierwszego kontaktu i wykonać podstawowe badania (morfologię, poziom bilirubiny i enzymów wątrobowych, czyli próby wątrobowe).

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 28.08.2017

Więcej na temat zdrowia wątroby:
Wątroba - gdzie jest, objawy bólu wątroby, przyczyny
Objawy wątroby - 9 ostrzegawczych sygnałów początków niewydolności wątroby
WĄTROBA = marskość, żółtaczka, ból, zapalenie, objawy, zioła

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!