Spis treści:
Czy cola pomaga na ból zęba?
Nie, cola nie jest dobrym środkiem w walce z bólem zęba. W internecie można znaleźć porady mówiące, aby na bolącego zęba płukać jamę ustną zimną colą. Chłodny płyn może zmniejszyć obrzęk i stan zapalny, tak samo jak działa zimny okład na skórę, jednak cola zdecydowanie nie jest środkiem godnym polecenia.
Zawarta w napoju kofeina ma wprawdzie działanie przeciwzapalne, ale w tym przypadku nie pomoże. Nie ma żadnych medycznych dowodów, które potwierdzałyby skuteczność coli na ból zęba. Jej działanie raczej przyniesie więcej szkody niż pożytku. Lepiej wykonać zimny okład na twarz w okolicy chorego zęba lub zastosować inne domowe metody, o których przeczytasz niżej.
Cola na ból zęba – tylko sobie zaszkodzisz
Nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem, że cola i inne słodkie napoje gazowane są niezdrowe dla uzębienia. Po pierwsze zawarty w nich cukier może pogorszyć stan zdrowia jamy ustnej, w tym przyczyniać się do rozwoju próchnicy. Po drugie znajdujące się w coli kwasy fosforowy i cytrynowy przyczyniają się do erozji szkliwa, ponieważ zmieniają równowagę pH w jamie ustnej.
Problem może być nawet bardziej uciążliwy niż próchnica – łatwiej wyleczyć próchnicę czyszcząc i wypełniając ubytek, niż zlikwidować nadwrażliwość zębów powstającą wskutek erozji szkliwa. Erozja szkliwa powoduje też łatwiejsze przyleganie bakterii do zębów, a w rezultacie zwiększa ryzyko próchnicy.
Co pomaga na ból zęba?
Z bólem zęba należy udać się do stomatologa, który oceni, co jest przyczyną dolegliwości i jakie leczenie przyniesie ulgę. Zanim jednak trafimy do gabinetu specjalisty, można skorzystać z domowych sposobów, które złagodzą ból zęba. Należą do nich:
- płukanki z szałwii lub rumianku – mają właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe; płucz usta kilka razy dziennie ziołowym naparem.
- chłodne okłady – przykładaj okład z lodu do policzka w okolicy bolącego miejsca, a złagodzisz obrzęk, stan zapalny i ból,
- olejek goździkowy – przykładaj przez 15 minut do zęba nasączony olejem goździkowym wacik; ma działanie antyseptyczne i przeciwzapalne (więcej: goździki na ból zęba),
- imbir – ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe i odkażające; zmielony imbir wymieszaj z niewielką ilością wody, umieść na waciku i przykładaj do zęba (możesz użyć olejku imbirowego),
- leki przeciwbólowe bez recepty (paracetamol lub ibuprofen) – doraźnie zwalczą ból zęba.
W przypadku pojawienia się dolegliwości dotyczących zęba pamiętaj, aby najpierw wyszczotkować bolące miejsce i oczyścić nicią dentystyczną.
Źródła:
Cheng R, Yang H, Shao MY, Hu T, Zhou XD. Dental erosion and severe tooth decay related to soft drinks: a case report and literature review. J Zhejiang Univ Sci B. 2009 May;10(5):395-9. doi: 10.1631/jzus.B0820245,
Inchingolo AM, Malcangi G, Ferrante L, Del Vecchio G, Viapiano F, Mancini A, Inchingolo F, Inchingolo AD, Di Venere D, Dipalma G, Patano A. Damage from Carbonated Soft Drinks on Enamel: A Systematic Review. Nutrients. 2023 Apr 6;15(7):1785. doi: 10.3390/nu15071785. PMID: 37049624,
Lopez-Garcia E, van Dam RM, Qi L, Hu FB. Coffee consumption and markers of inflammation and endothelial dysfunction in healthy and diabetic women. Am J Clin Nutr. 2006 Oct;84(4):888-93. doi: 10.1093/ajcn/84.4.888.
Czytaj także:
Ocet na ból zęba
Domowa plomba do zęba. Kiedy i jak używać tymczasowego wypełnienia ubytku?
Amol na ból zęba - jak go używać? Czy jest bezpieczny w ciąży?
Co wyciąga ropę z zęba? Domowe środki na ropień zęba
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!