Brytyjski wariant koronawirusa – objawy zakażenia, cechy mutacji

brytyjska odmiana koronawirusa fot. Adobe Stock
Brytyjski wariant koronawirusa zdominował liczbę zakażeń w dużej części Europy. Wiele wskazuje na to, że jest groźniejszy dla człowieka niż inne mutacje. Jest bardziej zaraźliwy, objawy infekcji są silniejsze, a nowe badania sugerują, że wyróżnia go także wyższa śmiertelność.
/ 18.03.2021 15:53
brytyjska odmiana koronawirusa fot. Adobe Stock

Brytyjski wariant koronawirusa przeważa aktualnie również w Polsce. Prawie 90% próbek wymazów pod kątem COVID-19 zbadanych przez badaczy z Laboratorium Diagnostyki COVID-19 Instytutu Genetyki Człowieka PAN zawierało brytyjski wariant koronawirusa (oznaczany też jako B.1.1.7)

Według specjalistów powstawanie nowych mutacji wirusów jest naturalnym zjawiskiem, jednak w przypadku SARS-CoV-2 celem tych zmian stali się ludzie młodsi.

Wszystkie organizmy żywe są poddawane naturalnej selekcji. To samo dotyczy wirusów, mimo że trudno je zaliczyć do świata ożywionego. Im patogenny gatunek jest bardziej zaraźliwy, tym szybciej się rozprzestrzenia i odnosi większy sukces ewolucyjny, ponieważ taki gatunek zyskuje zdolność do zasiedlenia nowych grup żywicieli, w tym przypadku osób młodszych
- wyjaśnia prof. Andrzej Pławski, kierownik Laboratorium Diagnostyki COVID-19 w Polskiej Akademii Nauk.

Czym wyróżnia się brytyjski wariant koronawirusa?

Cechy brytyjskiego wariantu koronawirusa: 

  • jest bardziej zakaźny (w zależności od źródeł od 43 do 90% łatwiej rozprzestrzeniający się niż inne mutacje),
  • częściej powoduje infekcje u osób młodych,
  • objawy zakażenia są częstsze i bardziej nasilone: ciężki kaszel, bóle mięśni i stawów,
  • powoduje więcej trwałych zmian w układzie oddechowym,
  • wykazuje większą śmiertelność,
  • jest klonem znanego już wirusa, jednak różni się pod względem sekwencji,
  • wykryty we wrześniu 2020 roku.

Naukowcy twierdzą, że powstawanie mutacji koronawirusa jest nie do uniknięcia, gdyż taki proces pozwala mu przetrwać. Jednocześnie dla człowieka oznacza to jego szybsze rozprzestrzenianie się. 

Zmienność wirusa sprawia, że powstają nowe warianty, których zakaźność będzie rosła. Właśnie takie linie osiągają sukces ewolucyjny i te właściwości wirusa powinny być brane pod uwagę przy planowaniu strategii walki z pandemią
– uważa prof. Andrzej Pławski.

Objawy zakażenia brytyjską odmianą koronawirusa 

Objawy zakażenia brytyjskim wariantem koronawirusa nie różnią się znacząco od tych, które już znamy. Jednak mogą być bardziej nasilone. Obserwuje się też większe bóle mięśniowo-stawowe. Rzadziej za to rozwija się utrata smaku i/lub węchu. Nadal dominują:

  • gorączka,
  • osłabienie,
  • kaszel,
  • duszność,
  • bóle głowy.

Czy szczepionki chronią przed brytyjską mutacją koronawirusa?

Zasadne jest pytanie, czy dostępne szczepionki skutecznie poradzą sobie z zakażeniem brytyjskim wariantem wirusa. Na razie nie ma jasnych dowodów na to, aby mogło być inaczej. Producenci zapewniają o wysokiej efektywności szczepionek również w przypadku kontaktu z wirusem B.1.1.7. Wstępne badania także sugerują, że szczepionki będą skuteczne.

Jednak dane nie są jednoznaczne. Istnieją też bardziej niepokojące doniesienia na ten temat. Przeczytaj: Nowe warianty koronawirusa mogą być odporne na szczepionkę

Więcej na podobny temat:
Objawy koronawirusa u młodych. Jak rozpoznać COVID-19 u osób poniżej 40. roku życia?
Szczepionka na koronawirusa. Korzyści, skutki uboczne, kto i kiedy otrzyma szczepienie przeciwko COVID-19?
COVID-19: czy ozdrowieńcy powinni się szczepić przeciwko koronawirusowi?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA