choroba lokomocyjna fot. Adobe Stock

Choroba lokomocyjna: leki, metody naturalne, zapobieganie nudnościom w podróży

Choroba lokomocyjna objawia się nudnościami, wymiotami, zawrotami i bólem głowy, bladością skóry, potami i zmiennym tętnem. Jej nasilenie zależy od indywidualnej wrażliwości. Aby złagodzić dolegliwości, możemy zastosować lek na chorobę lokomocyjną lub wypróbować metody naturalne. Warto też przestrzegać kilku zasad, które pozwolą zapobiec chorobie lokomocyjnej.
/ 13.05.2020 10:22
choroba lokomocyjna fot. Adobe Stock

Choroba lokomocyjna to nietolerancja organizmu pojawiająca się podczas przemieszczania środkiem lokomocji, najczęściej samochodem, statkiem lub samolotem. Objawy choroby lokomocyjnej, tj. nudności, wymioty, zawroty i ból głowy, bladość skóry i zimne poty, a także zmienna praca serca, są wynikiem podrażnienia zakończeń nerwowych błędnika (w uchu wewnętrznym)

Spis treści:

 1. Choroba lokomocyjna - objawy
 2. Leki na chorobę lokomocyjną
 3. Naturalne metody na chorobę lokomocyjną - opaska na nadgarstek, zioła
 4. Zapobieganie chorobie lokomocyjnej

Choroba lokomocyjna - objawy

Chorobę lokomocyjną można podzielić na kilka rodzajów w zależności od środka lokomocji, na: chorobę samochodową, morską lub samolotową. W czasie podróży samochodem i statkiem pojawiają się podobne objawy choroby lokomocyjnej: 

Nieco inaczej prezentują się objawy samolotowej choroby lokomocyjnej. Choroba samolotowa jest uznawana dodatkowo również za odmianę choroby wysokościowej, w związku z czym mogą pojawić się objawy zarówno związane z kołysaniem i pochylaniem samolotu (wymienione wyżej), jak i ze zmianą ciśnienia oraz wysokości:

Choroba lokomocyjna nie występuje u każdego. Nasilenie jej objawów i ich zróżnicowanie zależą od indywidualnej wrażliwości. Pogorszeniu mogą sprzyjać w samochodzie gwałtowna, nierównomierna jazda, częste hamowanie i przyspieszanie, zakręty, nierówna nawierzchnia, jazda po terenie górzystym.

Podczas podróży statkiem i samolotem objawy choroby lokomocyjnej zaostrzają: wietrzna pogoda wiążąca się z silniejszym kołysaniem pojazdu, patrzenie na falowanie czy kołysanie otoczenia, a nawet złe nastawienie psychiczne przed podróżą.

Leki na chorobę lokomocyjną

Najpopularniejszym lekiem na chorobę lokomocyjną jest dimenhydrynat (Aviomarin), działający przeciwwymiotnie. Lek przenika przez barierę krew-mózg i działa hamująco na ośrodek wymiotny w rdzeniu przedłużonym i na reakcje błędnika. Bardzo często wywołuje senność i zaburzenia koncentracji, dlatego nie powinien być stosowany w trakcie prowadzenia pojazdu. Nie jest zalecany do stosowania u dzieci poniżej 6. roku życia i ciężarnych w III trymestrze ciąży. 

W związku z możliwymi interakcjami dimenhydrynatu z innymi substancjami nie wolno łączyć go m.in. z alkoholem, lekami przeciw arytmii, lekami psychotropowymi, przeciwzakrzepowymi, przeciwbólowymi, kortykosteroidami. 

Lek zaczyna działać 20-30 minut po podaniu. Dlatego rekomenduje się zażycie środka 30-60 minut przed podróżą. Czas działania dimenhydrynatu wynosi od 3 do 6 godzin.

Naturalne metody na chorobę lokomocyjną - opaska na nadgarstek, zioła

W aptekach można dostać opaskę na chorobę lokomocyjną, zakładaną na nadgarstek, przeznaczoną do stosowania przeciw wymiotom, mdłościom towarzyszącym chorobie lokomocyjnej, ale też ciąży, stanom pooperacyjnym czy migrenie. Opaska na chorobę lokomocyjną działa na zasadzie akupresury. Producent zapewnia o szybkim i skutecznym łagodzeniu dolegliwości - efekty powinniśmy odczuć już po 2-5 minut od założenia, oraz o braku działań ubocznych. 

Alternatywą dla leków na chorobę lokomocyjną mogą być ziołowe suplementy, które można stosować również u dzieci. Działanie hamujące nudności i wymioty w tych preparatach mają zapewniać wyciągi z imbiru, mięty lub rumianku.

W niektórych przypadkach w celu łagodzenia objawów choroby lokomocyjnej może pomóc wypicie kawy, zażycie środków uspokajających lub kropli żołądkowych.

Zapobieganie chorobie lokomocyjnej

Chorobie lokomocyjnej można zapobiegać na wiele sposobów. W samochodzie: 

 • zajmować miejsce z przodu,
 • patrzeć na wprost - jeśli wzrok pierwszy odbierze sygnał o zbliżającym się zakręcie lub czerwonym świetle, "uprzedzi" receptory układu równowagi, które staną się mniej wrażliwe na nagły ruch,
 • zapewnić sobie dostęp do świeżego powietrza, bez ciężkich, mdlących zapachów,
 • unikać obfitych posiłków przed podróżą,
 • mieć dobre nastawienie psychiczne,
 • jeśli to możliwe, wybrać trasę z mniejsza liczbą zakrętów czy sygnalizatorów świetlnych. 

Przed podróżą statkiem, również warto się odpowiednio przygotować, aby uniknąć choroby lokomocyjnej. W tym celu zaleca się:

Przed podróżą statkiem, również warto się odpowiednio przygotować, aby uniknąć choroby lokomocyjnej. W tym celu zaleca się:

 • wybierać na podróż dni bezwietrzne,
 • wystrzegać się ciągłego wpatrywania w falujące otoczenie i wodę,
 • zajmować miejsca na niższym pokładzie lub w środkowej części pokładu - są narażone na mniejsze wstrząsy,
 • unikać obfitych posiłków przed podróżą,
 • nastawić się dobrze psychicznie,
 • zapewnić sobie dostęp do świeżego powietrza (również z nawiewu),
 • znaleźć absorbujące zajęcie.

Aby zapobiec chorobie lokomocyjnej podczas podróży samolotem, należy przestrzegać analogicznych zasad jak w przypadku choroby morskiej.

Źródło: K. Janicki (red.), Turystyczny poradnik medyczny. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2015.

Więcej na temat zdrowia w podróży:
Co powoduje biegunkę w podróży?
Apteczka podróżnika - o czym trzeba pamiętać?
Zdrowie w tropikach
Jak zwalczać nudności w czasie podróży?
Długa podróż - jak ją przetrwać?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/17.05.2020 11:33
Choroba lokomocyjna potrafi zepsuć każdy wyjazd - taka prawda. Ja miałam do tego duże problemy z oczami, to mi pomógł dopiero Doktor Hanarz z Oko Akcent.