badanie usg fot. Adobe Stock

Cienkie endometrium – przyczyny, czy wyklucza ciążę? [OPINIA LEKARZA]

Zbyt cienkie endometrium uniemożliwia zagnieżdżenie się zarodka i rozwój ciąży. Jakie badanie je wykrywa i na czym polega jego leczenie?
Marta Słupska / 20.02.2019 12:54
badanie usg fot. Adobe Stock

W czasie fazy owulacyjnej endometrium powinno wynosić ok. 6-7 mm. Jeśli jest za cienkie, może utrudniać zagnieżdżenie się zarodka i rozwój ciąży. Czy można je wówczas pogrubić? Zapytałyśmy o to doktora Tomasza Bastę – ginekologa z krakowskiej Intima Clinic.

Co oznacza określenie „cienkie endometrium"? Jaki ma ono związek z fazami cyklu, owulacją i miesiączką?

Dr Tomasz Basta: Endometrium to błona śluzowa jamy macicy, która złuszcza się cyklicznie, co miesiąc. Objawia się to w postaci krwawień miesiączkowych. Endometrium może mieć więc różne grubości w zależności od fazy cyklu, w którym jest kobieta.

Najcieńsze jest zaraz po miesiączce, najgrubsze tuż przed nią. Błona ta systematycznie wzrasta, przy czym największy jej przyrost następuje w pierwszej fazie cyklu po to, aby w środku cyklu, kiedy następuje owulacja i jeżeli dojdzie do zapłodnienia, komórka jajowa miała się w czym zagnieździć.

Endometrium musi mieć więc odpowiednią grubość, aby doszło do implantacji. W okresie okołoowulacyjnym grubość endometrium powinna wynosić ok. 6-7 mm.

O zbyt cienkim endometrium można mówić, rozpatrując ten aspekt dopiero od fazy owulacyjnej. Powinno ono wynosić wtedy ok. 6-7 mm. Zakłada się, że jest to dolna granica umożliwiająca łatwe zagnieżdżenie się komórce jajowej. Poniżej tej granicy taka szansa również istnieje, jednak jest ona dużo mniejsza. Wówczas możemy stwierdzić, że mamy do czynienia ze zbyt cienkim endometrium.

Jakie są jego przyczyny?

Największe znaczenie w odpowiednim wzroście endometrium odgrywa estrogen. Jeśli kobieta jest niewydolna estrogenowo, to znaczy, że jej organizm produkuje zbyt mało tego hormonu. Może dochodzić wtedy do sytuacji, w której jej endometrium nie jest w stanie urosnąć do odpowiedniego rozmiaru.

Taką sytuację obserwujemy również wtedy, kiedy pacjentka przyjmuje tabletki antykoncepcyjne. Estrogen jest wtedy dostarczany z zewnątrz, sam organizm przestaje go produkować, w związku z czym w trakcie zażywania tabletek endometrium jest bardzo cienkie. Dlatego właśnie kobiety zażywające tabletki antykoncepcyjne mają skąpe miesiączki.

Jakie są objawy cienkiego endometrium?

Między innymi są to właśnie wspomniane już skąpe miesiączki.

Jakie badania wykrywają cienkie endometrium?

Podstawowym kryterium wykrywającym cienkie endometrium jest obraz USG. Bardziej specjalistycznym sposobem na jego wykrycie jest natomiast badanie histeroskopowe. Badanie polega na histeroskopowym wejściu do jamy macicy i jej obserwacji, w trakcie której specjalista jest w stanie ocenić rozmiar endometrium.

Jak leczyć cienkie endometrium?

Leczenie zbyt cienkiego endometrium przeprowadza się hormonalnie. Diagnozę stawia w tym przypadku endokrynolog lub ginekolog-endokrynolog. Taki specjalista musi ustalić odpowiednie parametry hormonalne i na podstawie tego dostosować odpowiednie leczenie.

Czy przy cienkim endometrium można zajść w ciążę?

Owszem, można, jednak jest to utrudnione. Jest to związane z mniejszą niż normalnie możliwością zagnieżdżenia się komórki jajowej.

Czy przy cienkim endometrium możliwe jest in vitro?

Zbyt cienkie endometrium uniemożliwia przeprowadzenie procedury in vitro. To dlatego, że przy tej metodzie zmierza się procentowo do jak najwyższego odsetka sukcesu, którym jest zaimplementowanie i rozwój ciąży. Jeśli więc wiemy o ryzyku, z powodu którego in vitro miałoby się nie udać, nie stosuje się tej metody. Wówczas najpierw hormonalnie doprowadza się endometrium do stanu, w którym in vitro ma szansę na powodzenie, a dopiero potem przeprowadza się zabieg.

Czy cienkie endometrium może pojawić się po porodzie lub łyżeczkowaniu?

Owszem, taka sytuacja może wystąpić. Zwłaszcza dotyczy to łyżeczkowania, kiedy zbyt duża ilość endometrium zostaje mechanicznie złuszczona. Jednocześnie endometrium cechuje się jednak tym, że się odbudowuje. Wystarczy więc w takiej sytuacji poczekać nieco dłuższy czas, a wtedy endometrium powinno się samo zregenerować.

Czy wpływa na nie dieta?

Żadne tego typu oddziaływanie nie jest naukowo udowodnione.

Zobacz też:
„Endometrium in stadio proliferationis” – co oznacza taki wynik badania?
Endometrioza – problem wielu kobiet. Co warto o niej wiedzieć?

Ekspert: lek. med. Tomasz Basta – absolwent Collegium Medium Uniwersytetu Jagiellońskiego, posiadający specjalizację z ginekologii i położnictwa. Wykładowca Polskiego Towarzystwa Ginekologii Plastycznej (PTGP) oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologii Estetycznej i Rekonstrukcyjnej. Autor wielu badań i publikacji naukowych w tych dziedzinach. Założyciel krakowskiej Intima Clinic (www.intimaclinic.pl) zajmujące się w holistyczny sposób zdrowiem intymnym kobiet.

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)