Spis treści:
- Zrzuć nadwagę
- Ogranicz sól
- Bądź aktywna fizycznie
- Uważaj na używki
- Chroń nerki przed zimnem
- Nie wstrzymuj moczu
- Ostrożnie z lekami
- Lecz infekcje pęcherza
- Pij dużo płynów
- Rób badania kontrolne
Zrzuć nadwagę
Osoby z nadwagą są bardziej narażone na choroby nerek, m.in.: kamicę, stany zapalne, raka. Nadmiar kilogramów sprzyja też rozwojowi nadciśnienia i cukrzycy, które mogą prowadzić do niewydolności nerek. Dlatego, aby zadbać o nerki:
- ogranicz tłuszcze zwierzęce i zastąp je roślinnymi, np. oliwą, olejem rzepakowym; z mięs wybieraj gatunki chude,
- jadaj dużo warzyw i produktów pełnoziarnistych,
- unikaj cukru, słodyczy oraz dań typu fast food,
- zamiast potraw smażonych, jedz gotowane lub pieczone.
Ogranicz sól
Spożywana w nadmiarze sól powoduje wzrost ciśnienia krwi, co może uszkodzić nerki.
Najlepiej w ogóle nie dosalaj potraw. W wielu produktach, m.in.: warzywach, mięsie, rybach, jajach, mleku, występuje sód. Poza tym sól jest w wielu gotowych produktach, które jesz codziennie, np. w chlebie. Uważaj na dania w proszku, produkty w puszkach, wędzone ryby, gotowe mieszanki przypraw, bo często zawierają dużo soli.
Bądź aktywna fizycznie
Ruch jest dobry dla nerek, poprawia funkcjonowanie wszystkich narządów. Poza tym dzięki regularnym ćwiczeniom, łatwiej zachowasz szczupłą sylwetkę.
Idealnie byłoby, gdybyś ćwiczyła trzy razy w tygodniu po pół godziny. Rodzaj ćwiczeń dostosuj do swoich możliwości. Nie musisz wcale się forsować. Wystarczy np. spacer, przejażdżka na rowerze.
Uważaj na używki
Nikotyna i alkohol zdecydowanie nie służą nerkom. Postaraj się ograniczyć palenie. Wystrzegaj się też zadymionych pomieszczeń. Bierne wdychanie dymu również szkodzi nerkom. Alkoholu używaj z umiarem. Dotyczy to też piwa. Wbrew temu, co się powszechnie sądzi, wcale nie oczyszcza nerek.
Chroń nerki przed zimnem
Wychłodzenie szkodzi nerkom. W chłodne dni unikaj noszenia kusych bluzek i za krótkich kurtek. Latem po kąpieli w morzu lub jeziorze zdejmij mokry kostium.
Nie wstrzymuj moczu
Wstrzymywanie moczu może zaszkodzić nerkom. Jeśli długo zalega on w pęcherzu, zaczynają się w nim namnażać bakterie. To sprzyja stanom zapalnym dróg moczowych. Idź do toalety, gdy tylko poczujesz parcie na pęcherz.
Ostrożnie z lekami
Zażywane w dużych ilościach leki powodują nieodwracalne szkody w nerkach. Dotyczy to nie tylko silnych preparatów na receptę, lecz także ogólnodostępnych, takich jak tabletki przeciwbólowe.
Stosując leki bez recepty, nie przekraczaj dawek podanych na ulotce. Nie zażywaj leków na własną rękę przez dłuższy czas. Jeśli cierpisz na chorobę przewlekłą i stale zażywasz leki, stosuj się ściśle do zaleceń lekarza i częściej rób badania kontrolne.
Lecz infekcje pęcherza
Zapalenie pęcherza to częsta przypadłość kobiet. Wiele z nas próbuje się z nią uporać domowymi metodami. Uważaj jednak, bo źle leczona infekcja może rozszerzyć się na nerki i doprowadzić do ich uszkodzenia.
Gdy wystąpią pierwsze objawy zapalenia (np. parcie na pęcherz, pieczenie przy oddawaniu moczu), pij dużo płynów, zastosuj ciepłe okłady i leki ziołowe. Jeśli w ciągu doby objawy nie ustąpią, udaj się do lekarza.
Przeczyta też: Zapalenie pęcherza - domowe sposoby
Pij dużo płynów
Nerki oczyszczają krew ze szkodliwych substancji przemiany materii. By mogły bez trudu pracować, potrzebna jest woda.
W ciągu dnia wypijaj około 2 litrów płynów, latem o litr więcej. Najlepsza jest niegazowana woda mineralna nisko zmineralizowana, herbaty ziołowe i soki owocowe (świeżo wyciskane). Nie powinnaś natomiast nadużywać herbaty i kawy. Picie wody mineralnej może cię uchronić przed chorobami nerek.
Przeczytaj też: Ciemny mocz - co oznacza?
Rób badania kontrolne
Choroby nerek rozwijają się podstępnie i przez długi czas nie dają żadnych objawów. Można je jednak wykryć dzięki prostym badaniom. Dlatego zgłaszaj się regularnie na kontrole.
Co rok rób badanie moczu (jak oddać mocz do badania). Co kilka lat zgłoś się na USG układu moczowego. Raz w roku kontroluj ciśnienie i poziom cukru we krwi. Nieleczone nadciśnienie i cukrzyca powodują uszkodzenia nerek.
Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 01.02.2010.
Czytaj także:
Ból nerek sygnałem wielu chorób. Jak rozpoznać przyczynę i co robić?
Zapalenie nerek - objawy, dieta, leczenie
Kłębuszkowe zapalenie nerek - co to za choroba, przyczyny, objawy, leczenie
Dializa nerek – jaką metodę wybrać?
Krew w moczu - przyczyny, o czym świadczy, co robić przy krwiomoczu
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!