Pęknięcie hemoroidu - co zrobić? Jakie objawy powinny zaniepokoić?

co zrobić gdy pęknie hemoroid fot. Adobe Stock, New Africa
Gdy dojdzie do pęknięcia hemoroidu, można zatamować krwawienie czystą chusteczką, przyłożyć zimny okład lub zastosować zimną nasiadówkę. Warto wykorzystać domowe metody na hemoroidy, takie jak ziołowe nasiadówki i okłady, kremy i czopki na hemoroidy, właściwą higienę i dietę. Dzięki temu można przyspieszyć gojenie i złagodzić dolegliwości związane z hemoroidami.
/ 16.11.2022 05:13
co zrobić gdy pęknie hemoroid fot. Adobe Stock, New Africa

Żylaki odbytu, potocznie zwane hemoroidami, są guzkami wypełnionymi krwią. Niekiedy na powierzchni nabrzmiałych podrażnionych żylaków odbytu tworzą się pęknięcia. W rezultacie dochodzi do krwawienia. Wtedy na ogół po skorzystaniu z toalety na papierze toaletowym pojawiają się ślady żywo czerwonej krwi. Krwawienie po pęknięciu hemoroidu zwykle jest niewielkie i nie wymaga specjalnego leczenia. Ustępuje w ciągu kilku sekund lub minut. Pomocne mogą być w takiej sytuacji domowe metody. 

Spis treści:

  1. Czym są hemoroidy?
  2. Dlaczego hemoroidy pękają?
  3. Co zrobić, gdy pęknie hemoroid?
  4. Pęknięty hemoroid - alarmujące objawy

Czym są hemoroidy?

Hemoroidy, inaczej guzki krwawnicze, to anatomiczne naczyniowe struktury odbytu, które ma każdy z nas. Określa się je fachowo jako żylakowatość żył splotu odbytniczego. Guzki kontrolują wydalanie stolca i gazów, a mają formę wypełnionych krwią poduszeczek. 

Gdy hemoroidy zbytnio się rozciągają i wypełniają krwią, a następnie nie mogą naturalnie z niej opróżnić, dochodzi często do stanów zapalnych zarówno żylaków, jak i tkanek odbytu. Wypróżnianie czy nawet siedzenie powodują wtedy przykre dolegliwości: ból, pieczenie, świąd odbytu.

Gdy dojdzie do pęknięcia hemoroidu, pojawia się krwawienie z odbytu. Krew może być widoczna w stolcu lub na papierze toaletowym, albo na bieliźnie. 

Dlaczego hemoroidy pękają?

Do pęknięcia hemoroidów może dojść wskutek ucisku mas kałowych na obrzmiałego żylaka napełnionego krwią. A także wtedy, gdy ciśnienie wewnątrz niego zbytnio wzrośnie. W rezultacie niewielki wysiłek, np. podczas wypróżniania, może doprowadzić do pęknięcia ściany hemoroidu i krwawienia. Gdy krwawienie ustanie, często pojawia się ulga i zmniejszenie bólu. Jest to wynik opróżnienia nabrzmiałego guzka z krwi.

Co zrobić, gdy pęknie hemoroid? Czy to jest groźne?

Gdy pęknie hemoroid, pojawia się krwawienie z odbytu o różnym nasileniu. Na ogół jest to mały wyciek krwi, który ustępuje w ciągu kilku minut i nie wymaga specjalnego leczenia. Zwykle nie jest to stan groźny.

Jeśli krwawienie jest znaczne, można przez chwilę uciskać odbyt podpaską higieniczną lub czystym kawałkiem materiału, aby zatamować krwawienie. Można też przyłożyć zimny kompres, np. w formie kostek lodu włożonych do torebki foliowej i owiniętej ścierką. Inną metodą jest nasiadówka w wannie wypełnionej do ok. 10-15 cm chłodną wodą. Zimno obkurcza naczynia krwionośne i hamuje krwawienie. Dodatkowo działa przeciwbólowo i łagodzi obrzęk. 

Jeśli doszło do pęknięcia hemoroidu, ale krwawienie nie jest duże, to z pomocą przyjdą znane domowe sposoby na hemoroidy, takie jak:

  • ziołowe nasiadówki - polegają na moczeniu bioder w wannie wypełnionej wodą z dodatkiem wywarów ziołowych z kory dębu, rumianku, kasztanowca, rdestu, oczaru,
  • maści, kremy i czopki na hemoroidy - zawartość tribenozydu powoduje łagodne działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przyspieszające gojenie, a lidokainy oraz benzokainy - działanie znieczulające,
  • ziołowe okłady i przemywanie - do tego celu można wykorzystać zioła o działaniu przeciwzapalnym, takie jak nagietek, rumianek, herbatę, albo np. olej rokitnikowy, który działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i ściągająco (smaruje się nim 1-2 razy dziennie okolicę odbytu), 
  • chłodne okłady - zmniejszają obrzęk i ból, ale nie każdy poczuje ulgę stosując je; niektórzy preferują ciepłe okłady, chociaż trzeba pamiętać, że takie mogą zwiększać krwawienie, ponieważ poszerzają naczynia krwionośne. 
  • właściwa higiena - jest bardzo ważna, ponieważ pozwala zmniejszyć podrażnienie, stan zapalny i zapobiec infekcji; bolącą okolicę należy myć po każdym wypróżnianiu delikatnymi preparatami, delikatnie i dokładnie osuszyć,
  • dieta bogata w owoce, warzywa i płyny, aby zapobiegać zaparciom - trudności w wypróżnianiu nasilają dolegliwości i wydłużają czas leczenia hemoroidów, zwiększają też ryzyko pęknięcia żylaka odbytu, a właściwa dieta im zapobiega.

Pęknięty hemoroid - alarmujące objawy

Przeważnie pęknięcie żylaka nie powoduje powikłań i dość szybko dochodzi do zagojenia. Jednak w rzadkich przypadkach może zdarzyć się intensywne krwawienie, które skłania do szukania pomocy medycznej.

Jeśli krwawienie nie ustępuje w ciągu 10 minut albo pojawiają się niepokojące objawy, takie jak bladość, zawroty głowy, osłabienie, należy skontaktować się z lekarzem. Czasami konieczny jest zabieg chirurgiczny, aby wyleczyć pęknięty hemoroid. Groźne są przewlekłe dolegliwości i krwawienia z odbytu, które mogą prowadzić do niedokrwistości. Wskazane jest w takim przypadku wykonanie morfologii.

Zawsze krwawienie z odbytu należy skonsultować z lekarzem, ponieważ objaw ten może wskazywać na inne choroby, bardzo poważne, jak rak jelita grubego. W przypadku tego nowotworu pojawiają się też inne objawy, oprócz krwawienia, np. chudnięcie, zmiana rytmu wypróżnień czy bóle brzucha. Niemniej objawy żylaków odbytu i innych chorób mogą się na siebie nakładać, dlatego konsultacja lekarska jest w tym przypadku zawsze wskazana. Szczególnie wtedy, kiedy problem nawraca lub jest długotrwały.

Czytaj także:
Jak rozpoznać i leczyć hemoroidy u dzieci?
Co oznacza krwawienie z odbytu? Możliwe przyczyny i leczenie
Krew utajona w kale - alarmujący objaw
Objawy raka jelita grubego - dlaczego łatwo je przeoczyć?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA