COVID-19 a okres. Jak koronawirus wpływa na cykl miesiączkowy?

covid-19 a okres fot. Adobe Stock
Niektóre źródła wskazują, że na cykl miesiączkowy może istotnie oddziaływać COVID-19. Zarówno bezpośrednio w czasie choroby, jak i po niej. Na zmiany dotyczące okresu mogą mieć także wpływ izolacja i lockdown związane z koronawirusem.
/ 01.04.2021 14:09
covid-19 a okres fot. Adobe Stock

Wiadomo nie od dzisiaj, że na cykl menstruacyjny może wpływać wiele czynników: zmiana intensywności treningów, inny klimat, stres czy niewystarczająca ilość snu. Okres może stać się nieregularny, skąpy lub przeciwnie - obfity, a także bolesny. Okazuje się, że niektóre kobiety skarżą się na podobne nieprawidłowości podczas zachorowania z powodu koronawirusa oraz po wyzdrowieniu.

Co kontroluje okres?

Cykl miesiączkowy jest kontrolowany przez oś podwzgórze-przysadka-jajnik przez mechanizmy dodatniego i ujemnego sprzężenia zwrotnego między podwzgórzem, przednią przysadką mózgową i jajnikami. Cały cykl jest kontrolowany przez hormony, przede wszystkim estrogeny i hormony gonadotropowe produkowane przez przysadkę: FSH i LH, a także progesteron i gonadoliberynę.

Jak COVID-19 może wpływać na okres? 

Chociaż na temat wpływu koronawirusa na okres nie ma wielu badań, istnieją ciekawe teorie. Sugerują one, że zarówno zachorowanie, jak i izolacja z powodu COVID-19, mogą wpływać na cykl miesiączkowy. Odpowiedzialne są za to najprawdopodobniej zarówno zmiany hormonalne, jak i czynniki psychologiczne

Jedno z chińskich badań pod kierunkiem dr Kezhen Li dowiodło, że zachorowanie z powodu koronawirusa wpłynęło istotnie na miesiączki. Spośród 177 pacjentek mających okres u 45 (25%) wystąpiły zmiany objętości krwawienia, a u 50 (28%) wystąpiły zmiany cyklu miesiączkowego, głównie zmniejszona objętość (20%) i wydłużony cykl (19%). 

Zmiany menstruacyjne u tych pacjentek mogą być konsekwencją przemijających zmian hormonów płciowych spowodowanych zahamowaniem czynności jajników, które szybko wracają po wyzdrowieniu
- podsumowują naukowcy pod kierunkiem dr Kezhen Li.

Warto też przytoczyć australijskie obserwacje wśród sportowców. Tamtejszy Instytut Sportu i Zdrowia Kobiet zainicjował badania dotyczące doświadczeń atletów w zakresie cyklu menstruacyjnego. W badaniu ankietowano australijskich sportowców z Tokio od kwietnia 2020 r.  Zauważono, że jedna piąta zawodniczek doświadczyła zmiany cyklu miesiączkowego podczas COVID-19. Zaburzenia te obejmowały m.in. większą bolesność podczas okresu, nieregularność, nasilenie miesiączek lub całkowity ich brak, u niektórych dziewcząt miesiączki stawały się regularne.

Autorzy tłumaczą, że wpływ COVID-19 na okres może być skutkiem pojawienia się strachu czy lęku wywołanych izolacją i pandemią oraz zmian fizjologicznych, wynikających ze zmniejszenia intensywności treningów podczas lockdownów i izolacji. To mogłoby wyjaśniać zaburzenia miesiączkowania u kobiet, które przed pandemią bardzo intensywnie ćwiczyły. 

Długi COVID-19 a okres 

Jak informuje portal Medical News Today, który zapytał kobiety oraz specjalistów o wpływ tzw. długotrwałego COVID-19 na miesiączki, problemy z okresem mogą obejmować: nieregularne miesiączki, większą ilość skrzepów oraz nasilenie objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS) trwające przez dłuższy czas od zachorowania z powodu koronawirusa.

Według dr Lindy Fan z Yale School of Medicine, która wypowiedziała się dla portalu, to stres może oddziaływać na miesiączki, ponieważ  zaburza komunikację między mózgiem a jajnikami. Ekspertka przytacza też badania, które wskazują na bezpośredni wpływ nowego koronawirusa na jajniki. Problem wymaga jednak dalszych, dokładnych badań. 

Źródła:
K. Li i inni, Analysis of sex hormones and menstruation in COVID-19 women of child-bearing age, doi: 10.1016/j.rbmo.2020.09.020
Long COVID and periods: The unspoken impact on female well-being, Medical News Today, www.medicalnewstoday.com,
Menstrual Cycle Change During COVID-19. Sharing some early results, British Journal of Sport Medicine.

Przeczytaj też: Czy szczepionka przeciw COVID-19 obniża płodność?

Więcej artykułów:
Wizyta u ginekologa a okres. Czy trzeba odwołać wizytę?
Jak skrócić okres - czy można skrócić miesiączkę
Okres co 2 tygodnie? Co jest przyczyną zaburzeń rytmu miesiączkowego

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA