Czy odczulanie można zastosować w leczeniu astmy?

Jak zapobiegać dusznościom? Jak udzielić pierwszej pomocy astmatykowi? Kiedy wezwać lekarza?/fot. fotolia
Odczulanie może na zawsze uwolnić od uciążliwych objawów astmy. Ten rodzaj terapii można jednak zastosować tylko u niektórych pacjentów.
/ 29.05.2011 23:46
Jak zapobiegać dusznościom? Jak udzielić pierwszej pomocy astmatykowi? Kiedy wezwać lekarza?/fot. fotolia

Co to jest astma oskrzelowa?

Astma oskrzelowa, zwana inaczej dychawicą oskrzelową, jest to przewlekła choroba zapalna oskrzeli. Głównymi objawami choroby są duszność, świszczący oddech, uporczywy kaszel i uczucie ucisku w klatce piersiowej. Objawy nie występują stale – pojawiają się pod wpływem zadziałania określonego czynnika, najczęściej we wczesnych godzinach porannych. Ze względu na czynnik, który wywołuje objawy, astmę oskrzelową dzielimy na:

  •  Astmę alergiczną, zwaną inaczej astmą atopową – objawy występują w wyniku kontaktu z alergenem;
  •  Astmę wysiłkową – objawy pojawiają się pod wpływem wysiłku fizycznego;
  •  Astmę aspirynową – objawy występują po przyjęciu kwasu acetylosalicylowego, czyli aspiryny, lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Zobacz też: Jakie leki stosowane są w astmie oskrzelowej?

Jaki rodzaj astmy oskrzelowej może być leczony odczulaniem?

Odczulanie można zastosować jedynie w leczeniu astmy alergicznej, gdzie czynnikiem wywołującym objawy jest określony alergen. Najlepsze wyniki leczenia uzyskuje się, jeśli pacjent jest uczulony na pyłki lub roztocza. Należy jednak pamiętać, że odczulanie nie może być samodzielnym sposobem leczenia astmy – terapia zawsze musi być połączona z przyjmowaniem leków ograniczających stan zapalny w oskrzelach. Odczulanie jest więc tylko jednym z elementów leczenia astmy oskrzelowej.

Nawet po skutecznie przeprowadzonej terapii odczulającej, proces zapalny w oskrzelach może nadal postępować. Dlatego też pacjent powinien do końca życia pozostawać pod opieką lekarza alergologa, który na bieżąco kontroluje jego stan zdrowia i zaleca odpowiednie leczenie.

Jaka jest skuteczność odczulania w leczeniu astmy?

Skuteczność odczulania zależy od wielu czynników – głównie od rodzaju i ilości alergenów, na jakie uczulony jest pacjent. U osób młodych, u których astma powiązana jest z uczuleniem na jeden alergen, bardzo często uzyskuje się pozytywne efekty. Pacjenci mogą znacznie zredukować ilość przyjmowanych leków, a w niektórych przypadkach nawet zupełnie odstawić leczenie.

Kiedy astma jest przeciwwskazaniem do rozpoczęcia odczulania?

Terapia odczulająca nie powinna być stosowana w ciężkiej, niestabilnej postaci astmy oskrzelowej. Przyjmuje się, że głównym kryterium kwalifikacji do odczulania jest wskaźnik FEV1, czyli natężona objętość wydechowa pierwszosekundowa. Jeśli wskaźnik ten jest mniejszy niż 70%, nie jest możliwe rozpoczęcie terapii. U pacjentów z niestabilną astmą istniałoby duże ryzyko wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego po podaniu szczepionki.

Polecamy: Czy odczulanie jest bezpieczne?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA