Czy Polska jest przygotowana na koronawirusa? Rząd uruchamia specjalne procedury

koronawiruz zabezpieczenia w Polsce fot. Adobe Stock
„Nie ma zagrożenia braku leków ani miejsc w szpitalach” – zapewnia resort zdrowia. Zwołano posiedzenie Sejmu na temat koronawirusa. Wprowadzane są specjalne zabezpieczenia.
Małgorzata Germak / 02.03.2020 15:44
koronawiruz zabezpieczenia w Polsce fot. Adobe Stock

Mieszkańcy Polski masowo wykupują maseczki ochronne na twarz i żele antybakteryjne. Politycy zapewniają z kolei, że jesteśmy dobrze przygotowani na ewentualną epidemię. I choć nadal nie ma potwierdzonego przypadku zarażenia koronawirusem w naszym kraju, według ekspertów, to kwestia dni.

Spis treści:

  1. Zagrożenie koronawirusem - sytuacja w Polsce
  2. Koronawirus w Polsce - procedury i zabezpiecznia
  3. Koronawirus na świecie - bilans

Zagrożenie koronawirusem - sytuacja w Polsce

„Wirus pojawi się niedługo w Polsce, dlatego że eksperci mówią, że nie ma możliwości ograniczenia rozpowszechniania się takiego wirusa” – mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski w Sejmie. „Obecnie mamy 79 oddziałów, w których jest ponad 2,9 tysiąca łóżek zakaźnych. Każdy szpital ma opracowane plany zwiększenia dwukrotnie liczy łóżek” – dodał.

Minister zapewniał też, że na bieżąco monitorowana jest sytuacja ze wszystkich laboratoriów w Polsce.

Jeśli tylko pojawi się pozytywny wynik, opinia publiczna zostanie natychmiast o tym poinformowana
– powiedział Łukasz Szumowski.

Koronawirus w Polsce - procedury i zabezpiecznia

Podczas posiedzenia w Sejmie premier uspokajał, że na lotniskach są realizowane wymagane działania, jak np. mierzenie temperatury ciała pasażerom przylatującym z zagrożonych wirusem regionów. Choć nasza dziennikarka miała inne doświadczenia - zobacz, jak naprawdę wygląda kontrola na lotniskach w obliczu zagrożenia koronawirusem.

Rząd zapewnia, że również na dworcach PKP działają procedury na wypadek pojawienia się pasażerów z objawami zarażenia.
Niektóre szpitale, jak np. w Bielsku-Białej, wstrzymują planowe przyjęcia pacjentów. Na szpitalne oddziały trafią tylko przypadki pilne i ostre.

Obostrzenia i działania prewencyjne pojawiają się także w szkołach - szkoła podstawowa w Kołobrzegu została zamknięta, bo u jednej z uczennic zachodzi podejrzenie zakażenia wirusem 2019-nCoV. Szkoła została zdezynfekowana.

Na antenie TVN24 rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował, że nie ma zagrożenia braku leków. Uznał też, że „mamy epidemię paniki, a nie epidemię koronawirusa”. Rzecznik przestrzegał przed wykupowaniem na zapas leków z aptek. Podobno ludzie nadmiernie kupują leki przeciwgorączkowe.

Koronawirus na świecie - bilans

Przypadki zakażenia koronawirusem odnotowano w ponad 60 krajach. W Unii Europejskiej potwierdzonych jest ponad 2 tysiące przypadków. W sumie na świecie wirusa potwierdzono u ponad 89 tysięcy osób.

Lekarze uspokajają, że na zakażenia wirusem i ciężki przebieg choroby narażone są przede wszystkim osoby o obniżonej odporności i osoby starsze. Ponad 80% osób przechodzi koronawirusa podobnie jak gdyby chorowało na grypę.

Uruchomiono specjalny telefon - całodobową infolinię: 800 190 590 Polskiego Narodowego Funduszu Zdrowia, gdzie można uzyskać informacje o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak nie zarazić się, poznaj 6 zasad, jak się zabezpieczyć przed koronawirusem. Warto też mieć świadomość, które maseczki ochronne na twarz działają, a które to tylko chwyt sprzedawców internetowych - sprawdź, jaka maseczka może ochronić przed koronawirusem.

Więcej o chorobach zakaźnych:Koronawirus u dzieci - jakie daje objawy?Jak dochodzi do zakażenia ptasią grypą?Wirusowe zapalenie płuc - co warto o nim wiedzieć?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA