kobietę boli ząb fot. Adobe Stock

Czy wyrwanie zęba boli - sprawź, kiedy znieczulenie może nie zadziałać

Są sytuacje, gdy uratowanie zęba jest po prostu niemożliwe. Wówczas konieczna jest ekstrakcja, czyli wyrwanie go. Czy jest się czego bać? Czy wyrwanie zęba boli?
Agnieszka Czechowska / 01.03.2019 04:01
kobietę boli ząb fot. Adobe Stock

Wyrwanie zęba (ekstrakcja zęba) to drobny zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu zęba z jamy ustnej. Zwykle przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym.

Zabieg składa się z kilku etapów:

  • najpierw dentysta zrywa więzadło okrężne otaczające ząb,
  • następnie za pomocą kleszczy doprowadza do zwichnięcia zęba i usuwa go.
  • Na koniec oczyszcza zębodół (usuwa z niego resztki zmian zapalnych, kości, zęba) i zakłada opatrunek (ewentualnie jeśli jest taka konieczność, zszywa ranę).

Czy wyrwanie zęba ze znieczuleniem boli?

Standardowo ekstrakcja zęba (wyrwanie ósemki, zęba mlecznego, czy zwykłego stałego) odbywa się w znieczuleniu miejscowym, które, o ile jest prawidłowo zastosowane, gwarantuje bezbolesność zabiegu. Jedyne co pacjent może odczuwać w czasie ekstrakcji to rodzaj rozpierania. Nieprzyjemne mogą być również dźwięki, które towarzyszą wyrywaniu zęba. Samo podanie znieczulenia również nie boli. Pacjent odczuwa tylko lekkie ukłucie.

Czy znieczulenie może nie zadziałać?

Może się tak zdarzyć. Najczęściej dochodzi do tego w sytuacji, gdy w okolicy zęba rozwinął się stan zapalny z ropnym wysiękiem. W kwaśnym środowisku ropnym standardowe środki znieczuleniowe nie działają po prostu wystarczająco silnie. Dlatego, w takiej sytuacji lekarze zwykle decydują się na wcześniejsze podanie antybiotyku, który upora się z infekcją, a dopiero później usuwają ząb.

Jaki ból może dokuczać po wyrwaniu zęba?

Ból po wyrwaniu zęba, czyli tzw. ból poekstrakcyjny, pojawia się od razu, gdy ustępuje znieczulenie. Zwykle nie jest bardzo nasilony i przechodzi po zażyciu leków przeciwbólowych bez recepty. Mija po 2-5 dniach (z każdym dniem jest słabszy).

W 2-4 proc. przypadków po ekstrakcji rozwijają się powikłania, np. w postaci suchego zębodołu. Ból charakterystyczny dla tego schorzenia jest bardzo silny i mija dopiero po oczyszczeniu rany w gabinecie stomatologicznym.

Zobacz też:
Wybicie zęba stałego - pierwsza pomoc
Stewia pomaga w walce z próchnicą!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!