Zespół RADS
RADS - czyli reactive airways dysfunction syndrom jest przewlekłym zespołem obturacji oskrzeli, czyli ich skurczu po kontakcie wziewnym z czynnikami drażniącymi od dłuższego czasu drogi oddechowe. Wysokie wartości tych czynników powodują powstanie zespołu, ujawniającego się około 24 godziny po ustaniu narażenia.
Zespół RADS charakteryzuje się wystąpieniem kaszlu, duszności i zmian osłuchowych oraz spirometrycznych typowych dla obturacji. Do rozpoznania RADS niezbędne jest utrzymywanie się objawów przez co najmniej 3 miesiące.
Co wywołuje zawodową astmę niealergiczną?
Czynnikami mogącymi w dużym nasileniu powodować takie zmiany są m.in.: amoniak, fosgen, fumiganty, środki wybielające i tlenek wapnia. U osób z RADS stwierdzono w badaniach histopatologicznych zmiany typowe dla astmy, jak rozrost kolagenu, naciek zapalny, a następnie remodeling dróg oddechowych. Im rozleglejsze są pierwotne uszkodzenia nabłonka, tym większe są szanse na całkowitą jego przebudowę, a tym samym wyleczenie. Świadczą o tym badania zmian, jakie zachodzą w nabłonku osób narażonych na działanie czynnika drażniącego, w zależności od czasu jaki upłynął od ekspozycji. U obserwowanych pacjentów dochodziło do całkowitej regeneracji nabłonka po 150 dniach od kontaktu z czynnikiem drażniącym.
Polecamy: Choroby oskrzeli - vademecum
Jak zdiagnozować ten rzadki zespół?
W rozpoznaniu RADS kluczowa jest możliwość konkretnego określenia początku choroby, co zdecydowanie odróżnia tę postać astmy od innych związanych z pracą zawodową. Oprócz tego, ważne jest pojawienie się objawów w ciągu 24 godzin od ekspozycji, stwierdzenie zmian obturacyjnych w badaniach spirometrycznych, brak innych chorób mogących powodować obturację oraz jednorazowe narażenie na wysokie stężenia czynnika drażniącego.
Wystąpienie objawów powinno być sygnałem do natychmiastowego opuszczenia miejsca, w którym znajduje się czynnik drażniący. Jednocześnie należy w takich przypadkach zastosować lek rozszerzający oskrzela (B2 mimetyk, aminofilinę) a także glikokortykosterydy wziewne.
Różnicowanie
Pojawienie się zespołu RADS świadczy o istniejącym stanie zapalnym. Brak objawów oznacza wygaśnięcie tego procesu. Daje to możliwość kontynuowania pracy z czynnikiem drażniącym, jednak w mniejszych jego stężeniach. W porównaniu z innymi chorobami alergicznymi, ciężko jest ustalić prognozy przebiegu RADS. Ważne w monitorowaniu choroby może okazać się badanie spirometryczne, którego wyniki świadczą o zaburzeniach drożności dróg oddechowych. Brak zmian i nieswoistej nadreaktywności umożliwia kontynuację pracy z czynnikiem drażniącym. Odróżnia to tę chorobę od astmy alergicznej, gdzie eliminacja czynnika musi być trwała.
Sprawdź: Skąd się bierze astma?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!