Domowe sposoby na cieknący katar [Porady]

Domowe sposoby na katar fot. Adobe Stock
Nikt nie lubi kataru. A już szczególnie wodnistego, takiego, który ciężko wydmuchać na dobre. Sprawdź, co zrobić, by szybko przestał cię męczyć.
Agnieszka Czechowska / 02.08.2019 15:08
Domowe sposoby na katar fot. Adobe Stock

Wodnisty, cieknący katar zwykle jest dość dokuczliwy. Skutecznie zatyka nos, utrudnia oddychanie. I ten dyskomfort związany z potrzebą ciągłego wycierania się chusteczką…

Tego typu wydzielina najczęściej ma dwie przyczyny: winna jest albo alergia albo infekcja wirusowa. Sprawdź, jak sobie z nimi radzić domowymi sposobami.

Gdy winne są wirusy

Wówczas mówimy o przeziębieniu. Jego pierwsze objawy to właśnie wodnisty katar, bóle głowy i gardła, osłabienie, stan podgorączkowy lub gorączka. Jak sobie radzić z wodnistym katarem, jeśli spowodowała go infekcja?

  • Staraj się regularnie oczyszczać nos. Aplikuj do niego roztwór wody morskiej, który rozrzedzi wydzielinę.
  • Zażyj lek przeciwzapalny (zawierający kwas acetylosalicylowy lub ibuprofen). To pomoże pokonać ból głowy oraz mięśni i powstrzyma rozwój stanu zapalnego w organizmie
  •  Odpoczywaj. To ułatwi organizmowi regenerację.
  • Dużo pij. Sięgaj po napary z rumianku i lipy – rozgrzewają i działają antyseptycznie.
  • Stosuj inhalacje: 2 łyżki suszonego majeranku wsyp do miski. Zalej dwoma szklankami wrzątku. Pochyl się  nad miską, przykryj głowę ręcznikiem i wdychaj opary. Stosuj 2-3 razy dziennie.

Gdy to jednak alergia

Jeśli wydzielina jest przezroczysta i obfita (dosłownie kapie ci z nosa), dokuczają ci salwy kichania, szczypanie oczu, prawdopodobnie masz katar alergiczny (sienny). Takie objawy pojawiają się zwykle w podobnych okolicznościach, np. zawsze o tej samej porze roku albo w czasie wizyty u koleżanki, która ma kota.

  • Doraźnie możesz zażyć lek antyhistaminowy (np. Allegra, Zyrtec), który uspokoi objawy. Możesz też zdecydować się na preparaty działające miejscowo, np. Allergodil, Otrivin Allergy.
  • Regularnie oczyszczaj nos wodą morską - ułatwi ona wypłukiwanie alergenów i zmniejszy objawy.
  • Smaruj okolice nosa i ust cienką warstwą wazeliny, która wychwyci część pyłków. 

  • Stosuj olej z czarnuszki - ma on udowodnione działanie antyalergiczne. Zawiera substancje blokujące wydzielanie histamin – białek powodujący reakcje alergiczne. Siła jego działania porównywalna jest ze skutecznością cetyryzyny – popularnego leku na alergię. W okresie pylenia każdego dnia spożywaj łyżeczkę dobrej jakości oleju z czarnuszki.
  • Pij cebulową wodę - czerwona cebula zawiera sporo kwercetyny, która pomaga zmniejszyć ilość histaminy w organizmie. Ma również działanie przeciwzapalne i ułatwia oddychanie:  pokrój cebulę w cienkie plasterki i dodaj do szklanki wody. Odstaw na 12 godzin. Pij na noc.

Zobacz też: 
Jak leczyć katar sienny u dziecka?
Co oznacza katar u noworodka?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA