domowe sposoby na gorzki smak w ustach fot. Adobe Stock, Mangostar

Domowe sposoby na gorzki smak w ustach. Jakie mogą być jego przyczyny?

Domowe sposoby na gorzki smak w ustach to m.in. odpowiednia higiena ust, unikanie napojów i potraw powodujących nieprzyjemny smak, suplementacja cynku, zapobieganie suchości w ustach i inne metody. Odczuwanie gorzkiego smaku w ustach zaliczane jest do zaburzeń smaku (łac. dysgeusia). Gorzki smak w ustach mogą powodować zarówno poważne przewlekłe choroby, jak i codzienne nawyki.
/ 22.03.2022 11:30
domowe sposoby na gorzki smak w ustach fot. Adobe Stock, Mangostar

Domowe sposoby na gorzki smak w ustach mogą zlikwidować problem, albo być jedynie dodatkową pomocą przy leczeniu podstawowej choroby, która powoduje zmianę smaku. Oto naturalne metody, które likwidują nieprzyjemny smak w ustach.

Spis treści:

 1. Przyczyny gorzkiego smaku w ustach
 2. Domowe sposoby na gorzki smak w ustach
 3. Gorzki smak w ustach – kiedy zgłosić się do lekarza?

Przyczyny gorzkiego smaku w ustach

Istnieje wiele potencjalnych przyczyn odczuwania nieprzyjemnego, gorzkiego smaku. Dolegliwości mogą towarzyszyć inne objawy, taki jak: suchość w ustach, zatkany nos, inne zmienione wrażenia smakowe albo pieczenie w ustach.

Możliwe przyczyny gorzkiego smaku w ustach to:

 • zjedzenie ostrej, kwaśnej potrawy lub powodującej gorzki smak – gorzki smak pozostaje m.in. po kawie, herbacie, czekoladzie, cykorii, czerwonym mięsie, niektórych orzechach,
 • podeszły wiek – zaburzenia smaku są powszechne u osób starszych,
 • ciąża – zmiany hormonalne tego okresu wpływają na wrażenia zmysłowe (smak zmienia się najbardziej w I trymestrze),
 • suchość w ustach – przyczynami mogą być niektóre leki, palenie papierosów, odwodnienie, choroby autoimmunologiczne, które hamują produkcję śliny; w rezultacie dochodzi do odczuwania gorzkiego smaku w ustach (czytaj: suchość w ustach),
 • refluks – polegający na cofaniu się treści pokarmowej z żołądka do przełyku często powoduje gorzki smak w ustach, mogą pojawić się też pieczenie w okolicy mostka, kaszel, ból żołądka, problemy z połykaniem (czytaj: refluks),
 • niektóre leki – gorzki smak w ustach mogą powodować: leki z litem, niektóre antybiotyki, leki nasercowe, przeciwhistaminowe, na nadciśnienie, osteoporozę suplementy zawierające cynk, chrom, miedź lub żelazo,
 • infekcje w obrębie nosa i gardła – mogą wpływać na zaburzenia smaku i węchu, chodzi o np. alergię, zapalenie zatok, przeziębienie,
 • choroby zębów i dziąseł – zakażenia w jamie ustnej także mogą zmieniać smak,
 • leczenie onkologiczne – chemioterapia i radioterapia w obrębie głowy i szyi mogą powodować gorzki, metaliczny posmak w ustach,
 • niedobory niektórych składników – np. witaminy B12 witaminy A, cynku, mogą powodować zaburzenia smaku,
 • niektóre choroby przewlekłe – choroby tarczycy, cukrzyca, choroby nerek również mogą powodować zmiany w odczuwaniu smaku.

W związku z tym, że jest wiele potencjalnych przyczyn zaburzeń smaku, w tym odczuwania gorzkiego smaku w ustach, jeśli objaw jest długotrwały, koniecznie trzeba zgłosić go lekarzowi.

Przeczytaj też: Metaliczny posmak w ustach - przyczyny, zapobieganie, leczenie

Domowe sposoby na gorzki smak w ustach

Aby wyeliminować gorzki posmak w ustach, polecane są domowe metody, np.:

 • Stosuj intensywne przyprawy, takie jak imbir, słodka papryka.
 • Suplementuj cynk w przypadku niedoborów tego pierwiastka. Według niektórych badań cynk podawany osobom z nierozpoznanymi przyczynami zaburzenia smaku, powoduje ustąpienie gorzkiego posmaku w ustach.
 • Dbaj o higienę jamy ustnej poprzez regularne nitkowanie i szczotkowanie zębów oraz wizyty kontrolne u stomatologa co pół roku.
 • Ogranicz spożywanie napojów i posiłków takich jak kawa, herbata, czerwone mięso, zmieniających smak na gorzki.
 • Wypijaj odpowiednią ilość wody, aby nie dopuścić do suchości w ustach i odwodnienia.
 • Żuj gumę bez cukru, która pomaga w produkcji śliny i poprawia odczucia smakowe.
 • Unikaj produktów powodujących zgagę, takich jak pikantne lub tłuste potrawy, alkohol. Nie przejadaj się i stosuj zioła zawierające substancje śluzowe, które osłaniają żołądek (np. rumianek, siemię lniane).
 • Poproś lekarza o przepisanie innych leków, jeśli to możliwe, gdy gorzki smak jest spowodowany lekami.
 • Unikaj palenia papierosów.
 • Pij herbaty ziołowe – również mogą poprawić smak w ustach.
 • Spożywaj produkty bogate w białko – fasolę, jaja, produkty mleczne – które poprawiają działanie kubków smakowych i mogą poprawić smak.

Jeśli byłeś leczony onkologicznie, to gorzki posmak powinien ustąpić w ciągu kilku tygodni. Pomocna może być suplementacja cynkiem i witaminą D. Gorzki smak po niektórych potrawach albo napojach jest przejściowy i przechodzi w ciągu kilku godzin, albo po zjedzeniu czegoś innego.

Przeczytaj też: Co oznacza posmak krwi w ustach?

Gorzki smak w ustach – kiedy zgłosić się do lekarza?

Pamiętaj, że zaburzenia smaku mogą być spowodowane chorobami przewlekłymi, dlatego jeśli ten objaw nie ustępuje, powinieneś zgłosić się do lekarza i wykonać dodatkowe badania. Wyleczenie podstawowych chorób może wyeliminować gorzki posmak w ustach. Zdecydowanie udaj się do specjalisty, jeśli gorzkiemu posmakowi w ustach towarzyszą inne objawy (np. pieczenie w ustach). U osób starszych zwróć uwagę na to, czy nie dokucza im brak apetytu i czy nie chudną - to także sygnały, z którymi należy udać się po pomoc medyczną.

Źródła:
D.C. Thomas i inni, Dysgeusia, doi: 10.1016/j.adaj.2021.08.009,
Q. Syed i inni, The Impact of Aging and Medical Status on Dysgeusia, doi: 10.1016/j.amjmed.2016.02.003,
J. Malaty, I.A. Malaty, Smell and taste disorders in primary care, PMID: 24364550. 

Czytaj także:
Nieprzyjemny zapach z ust: przyczyny i leczenie
Utrata smaku przy koronawirusie. Nadal występuje, lecz rzadziej. Jakie objawy COVID-19 dominują?
Brak węchu – przyczyny i leczenie utraty powonienia. Brak węchu a koronawirus
Zajady (pękające kąciki ust) – przyczyny, leczenie, domowe sposoby, zajady w ciąży i u dziecka

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!