Nadmiar mięsa w diecie nasila astmę u dziecka

mięso astma u dzieci fot. Adobe Stock
Nadmiar mięsa w diecie dziecka, tak jak dorosłych, ma niekorzystny wpływ na wiele aspektów zdrowotnych. Ostatnie badania sugerują, że może być szczególnie niebezpieczny dla dzieci chorych na astmę oskrzelową. Część pediatrów poleca stosowanie diety bez mięsa u najmłodszych. Trzeba jednak przy tym zwrócić większą uwagę na niektóre składniki.
/ 12.01.2021 14:51
mięso astma u dzieci fot. Adobe Stock

Spis treści:

  1. Czy mięso w diecie może powodować astmę?
  2. Czy dzieci mogą nie jeść mięsa?
  3. Co powoduje astmę u dzieci?

Czy mięso w diecie może powodować astmę?

Dieta odgrywa ważną rolę w powstaniu oraz leczeniu objawów astmy oskrzelowej. Niektóre badania dowodziły, że nadmiar mięsa może wpływać na rozwój choroby, z kolei dieta śródziemnomorska może łagodzić jej przebieg, a także chronić przed astmą. Wnioski są jednak niespójne, a część ekspertów podważa ich rzetelność.

Jedno z nowych badań dowodzi, że związki zawarte w gotowanym mięsie, zwane produktami zaawansowanej glikacji białek (AGE, ang. advanced glycationend-products), u niektórych dzieci z astmą powodują nasilenie świstów oddechowych. Autorzy pod kierunkiem dr Jing Genie Wang ze Szkoły Medycznej Mount Sinai w Nowym Jorku, ocenili poziom spożywanych związków AGE, ilość mięsa w diecie i częstość występowania świszczącego oddechu.  

Wyższe spożycie mięs innych, niż owoce morza, było związane z częstszym pojawianiem się świszczącego oddechu podczas snu i świszczącego oddechu, wymagającego przyjmowania leków na receptę
- podsumowują autorzy badania, które ukazało się w piśmie „BMJ Thorax”.

W eksperymencie wzięło udział ponad 4,3 tys. dzieci w wieku od 2 do 17 lat.

Chociaż nowe badanie wskazuje na możliwy związek z nasileniem objawów astmy, to spożycie mięsa nie jest powszechnie uznawane za czynnik, który zwiększa ryzyko zachorowania dziecka na tę chorobę.

Niedawno w innej pracy, która pojawiła się w piśmie „Medicine”, eksperci przeanalizowali 9 różnych badań na temat wpływu mięsa na astmę u dzieci i zauważyli, że ich wyniki również nie są spójne.

Spożycie mięsa w diecie najprawdopodobniej nie jest czynnikiem ryzyka astmy u dzieci. Ze względu na pewne ograniczenia, które istnieją w naszym badaniu, potrzeba więcej badań, aby dokładniej ocenić związek między spożyciem mięsa a ryzykiem astmy u dzieci
- napisał dr Dan Zhang z Uniwersytetu Medycznego Dalian w Chinach.

Porównywano spożycie mięsa 3 lub więcej razy w tygodniu, ze sporadycznym albo zerowym jedzeniem. Okazało się, że nie ma istotnego związku z ryzykiem astmy u dzieci.

Czy dzieci mogą nie jeść mięsa?

Coraz więcej lekarzy pediatrów pochwala wprowadzanie diety z ograniczeniem lub wyłączeniem mięsa u dzieci. Dieta wegetariańska w połączeniu z aktywnością fizyczną wpływa korzystnie na zdrowie, w tym zwłaszcza na układ krążenia, chroniąc przed wczesnymi chorobami serca i naczyń.

Jednak uwaga, dieta bezmięsna powinna być dobrze zbilansowana i dostarczać dziecku odpowiednią ilość energii. Przed jej wprowadzeniem, rodzice powinni skonsultować się z lekarzem pediatrą. Szczególnie trzeba zwrócić uwagę na podaż żelaza, kwasów tłuszczowych, cynku, wapnia oraz witamin B12 i D, pamiętając, że wiele z tych związków najlepiej wchłania się właśnie z posiłków zwierzęcych, a nie roślinnych. 

Więcej: Dieta wegetariańska - czy bez mięsa dziecko może zdrowo rosnąć

Co powoduje astmę u dzieci?

Astma jest przewlekłą chorobą zapalną dróg oddechowych, która cechuje się nadmierną reakcją oskrzeli. Aktualnie uznaje się ją za najczęstszą chorobę wieku dziecięcego, wymagającą podawania leków, a liczba chorych stale rośnie. Nie są znane przyczyny astmy. Jednak główne znaczenie mają czynniki genetyczne i środowiskowe

Szacuje się, że ryzyko astmy u dziecka wynosi 25%, jeśli jedno z rodziców ma astmę, i wzrasta do 50%, jeśli choroba występuje u obojga rodziców. Więcej zachorowań obserwuje się na terenach miejskich, uprzemysłowionych i zanieczyszczonych, co wskazuje na duży wpływ środowiska. 

Astma najczęściej ma podłoże alergiczne. Może rozwinąć się u dziecka w sytuacji, gdy alergia nie jest prawidłowo leczona.

Źródła:
J. G. Wang i inni, Increased advanced glycation end product and meat consumption is associated with childhood wheeze: analysis of the National Health and Nutrition Examination Survey, http://dx.doi.org/10.1136/thoraxjnl-2020-216109, [dostęp:] 12.01.2021,
D. Zhang i inni, Dietary meat intake and risk of asthma in children, evidence from a meta-analysis, doi: 10.1097/MD.0000000000018235, [dostęp:] 12.01.2021,
M. Amit, Canadian Paediatric Society, Community Paediatrics Committee, Vegetarian diets in children and adolescents, www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2912628, [dostęp:] 12.01.2021.

Więcej na podobny temat:
Jaki lekarz zajmuje się astmą: alergolog, pulmonolog czy internista?
Astma - najważniejsze objawy i leczenie astmy
Domowe sposoby na astmę – jak zwalczyć jej objawy?
Najczęstsze objawy astmy i czynniki, które je nasilają
Jadłospis dla przedszkolaka - przykładowe menu na 7 dni
Dieta dla nastolatków - jadłospis, zasady, zapotrzebowanie kaloryczne, komponowanie posiłków
Mięso w diecie dziecka
Które mięso jest lekkostrawne?
Mięso dla alergików

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA