Zaczyna się od bólu gardła
Ból gardła zwykle zwiastuje początek infekcji dróg oddechowych. Niestety ciężko jest stwierdzić, jaki będzie dalszy przebieg choroby. O tym przekonujemy się zwykle po kliku dniach. Należy pamiętać, że aż 50% wszystkich przeziębień stanowią zakażenia rynowirusami.
Zobacz: Czy wiesz, że rynowirusy są najczęstszą przyczyną przeziębienia?
Kto jest sprawcą: wirus czy bakteria?
Nierzadko czynnikami etiologicznymi (inicjującymi chorobę) są także inne wirusy. Takie cechy jak: niewysoka gorączka, wodnisty katar, lekko zaczerwienione gardło świadczą raczej o zakażeniu wirusowym niż bakteryjnym.
Czytaj: Co wiesz o infekcjach wirusowych?
Równie często, co rynowirusy, aczkolwiek bardziej sezonowo, występują wirusy grypy. Choroba, którą wywołują, zwana grypą, przebiega zwykle intensywniej niż zwykła infekcja wirusowa. Oprócz typowych objawów przeziębienia, pojawiają się dreszcze, bóle kostno-stawowe i wysoka gorączka.
Polecamy: Dlaczego boimy się wirusa grypy?
Antybiotyk na przeziębienie?
W przypadku infekcji wirusowej, szczególnie o łagodnym przebiegu, nie podaje się antybiotyków. Leki te są zarezerwowane dla zakażeń bakteryjnych. Czasami jednak, jeśli lekarz zaobserwuje naloty w gardle (ślady nadkażenia bakteriami) lub nasze samopoczucie znacznie się pogorszy, dopuszczalne jest profilaktyczne podanie antybiotyku.
O tym w artykule: Czy można stosować antybiotyki w infekcjach dróg oddechowych?
Jakie leki na przeziębienie?
Skoro nie antybiotyki, to jakie leki zastosować w infekcji dróg oddechowych? Nie ma takich tabletek, które pomogą zwalczyć zakażenie wirusowe. Taką chorobę trzeba po prostu przebyć, stosując jedynie leczenie objawowe. Na gorączkę i bóle - podaje się leki z grupy NLPZ. Gorączkujący pacjent powinien być dobrze nawadniany i aby uniknąć nadkażenia bakteryjnego podczas choroby, powinien leżeć w łóżku.
Więcej na ten temat w artykule: Jak leczyć przeziębienie?
Infekcje bakteryjne
Spośród zakażeń bakteryjnych, do najczęstszych infekcji układu oddechowego należą: angina, wywołana paciorkowcem, zapalenie płuc, spowodowane najczęściej przez pneumokoki oraz zapalenie nagłośni o etiologii S. pneumoniae i H. influenzae. Na pneumokoki i H.influenzae (HiB) mamy już szczepionki. Jednak zaszczepienie nie zagwarantuje nam, że nie zachorujemy. Możemy te chorobę przebyć łagodniej.
Czytaj też: Czy pneumokoki rzeczywiście są aż tak groźne?
Groźne zakażenia szpitalne
Najwięcej problemów przysparzają jednak szpitalne zapalenia płuc. Bakterie zamieszkujące placówki służby zdrowia są z reguły uodpornione na działanie większości antybiotyków, w związku z czym bardzo trudno się leczy takie infekcje.
Zobacz: Zakażenia szpitalne – problem polskich szpitali
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!