Badania diagnostyczne
Łupież zazwyczaj jest łatwo widoczny i rzadko wymaga potwierdzenia przez lekarza. Jeśli jednak jest uporczywy i nie poddaje się leczeniu, lekarz powinien wykluczyć inne choroby skóry.
Zobacz też: Zerwij z łupieżem!
Leczenie, czyli jak pielęgnować włosy z łupieżem?
Zwykły łupież nie wymaga leczenia, ale w cięższych przypadkach może być konieczne używanie szamponu ze środkami leczniczymi. Niektórzy dermatolodzy zalecają szampony przeciwgrzybiczne, chociaż łupież nie jest schorzeniem grzybiczym. Grzyby jednak, które w warunkach normalnych bytują na skórze głowy, mogą nasilić łuszczenie skóry.
Zobacz też: Czy łupież jest niebezpieczny dla włosów?
Naturalne metody leczenia łupieżu
Inne metody leczenia to:
- Aromaterapia – zwolennicy tego typu leczenia zalecają stosowanie trzy razy w tygodniu kąpieli chorych obszarów skóry w 2-procentowym roztworze wyciągu z bodziszka i wody destylowanej. Inną metodą jest wcieranie w skórę głowy 10-procentowego wyciągu olejowego z szałwii. Następnie czeka się dwie godziny, a potem spłukuje mieszaninę. Postępowanie to powtarza się dwa razy w tygodniu.
- Ziołolecznictwo – aloes ma właściwości zmiękczania skóry, co może być pomocne w leczeniu łupieżu. Jest najskuteczniejszy, jeśli świeżo przecięty liść wciera się bezpośrednio w zajętą przez łupież skórę. Swoich zwolenników ma również stosowanie olejku eukaliptusowego oraz rycynowego.
- Masaż – chociaż nie może on wyleczyć łupieżu, uznawany jest za metodę, która zmniejsza stres, a stres może prowadzić do powstania łupieżu.
- Medytacja i joga – wszystkie formy medytacji, w tym również joga, mogą wspomagać leczenie łupieżu, jeśli schorzenie spowodowane jest nadmiernym stresem. Zwiększenie ćwiczeń fizycznych może mieć podobny efekt.
Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!