Jak przebiega dializa nerek?

Dializa jest to proces oczyszczania krwi ze zbędnych składników przemiany materii. Jest wykonywana w momencie, gdy na skutek procesów chorobowych, uszkadzających nerki, ich praca ulegnie zahamowaniu lub całkowitemu ustaniu. Dowiedz się więcej na temat dwóch głównych sposobów dializy – hemodializy oraz dializy otrzewnowej.
/ 23.05.2013 12:06

Hemodializa

Hemodializa jest to najbardziej powszechna metoda dializoterapii. Wymaga ona wizyty w szpitalu, w którym znajduje się tak zwana „stacja dializ”, czyli specjalny oddział szpitalny, wyposażony w aparaturę niezbędną do przeprowadzenia zabiegu oczyszczania krwi. Hemodializa polega na tym, że pacjent zostaje „podłączony” do specjalnego aparatu, który przez kilka godzin filtruje krew, usuwając z organizmu zbędne produkty przemiany materii.

Wykonanie hemodializy wymaga uzyskania dostępu naczyniowego, który uzyskuje się poprzez umieszczenie w naczyniu pacjenta specjalnego, jałowego cewnika (sposób ten jest wykorzystywany u pacjentów, którzy wymagają jedno- lub kilkurazowego zabiegu) lub poprzez wyłonienie na sposób operacyjny przetoki tętniczo-żylnej, najczęściej na kończynie górnej pacjenta (ten dostęp naczyniowy wytwarzany jest u pacjentów, którzy są dializowani przewlekle – najczęściej do końca swojego życia z powodu przewlekłej niewydolności nerek wywołanej różnymi schorzeniami nefrologicznymi).

Hemodializa ma swoje wady i zalety. Największą zaletą tej metody jest fakt, iż prowadzona ona jest pod nadzorem lekarskim, przez co pacjent ma gwarancję, że przebiegła ona w sposób właściwy. Wadami są natomiast duże wahania ciśnienia tętniczego i masy ciała chorego oraz fakt, że na skutek tego sposobu filtrowania krwi, bardzo szybko ustaje jego własna zdolność do wytwarzania moczu. Dla niektórych osób kilkugodzinne wizyty w szpitalu oraz to, że muszą one odbywać się codziennie są dość kłopotliwymi okolicznościami, dezorganizującymi im życie zawodowe lub rodzinne, co także jest wymieniana jako wada przeprowadzanych hemodializ

Dializa otrzewnowa

Ten sposób dializowania jest preferowaną metodą oczyszczania krwi ze względu na jego mniejszą kłopotliwość. Pacjent przeprowadza ją samodzielnie w domu za pomocą wprowadzonego do jamy brzusznej cewnika (zostaje on tam umieszczony podczas operacji). Cała procedura polega na wprowadzeniu do jamy brzusznej płynu przez rzeczony cewnik i wykorzystaniu otrzewnej (naturalnej błony okrywającej narządy jamy brzusznej) jako błony filtracyjnej. Płyn, zawierający produkty przemiany materii zostaje ewakuowany do specjalnego worka, podłączanego do ujścia cewnika.

Dializa otrzewnowa może być wykonywana na kilka sposób (metoda nocna, ciągła lub przerywana), jednak zamysł jest podobny – wykonanie oczyszczenia krwi bez konieczności wizyty w szpitalu. Jest on preferowany szczególnie przez młodsze osoby, które prowadzą aktywne życie zawodowe i nie mogą pozwolić sobie na tak częste i długie pobyty w szpitalu jak ma to miejsce w przypadku hemodializ.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/15.07.2016 16:02
Daria z Końskich to Ty??
/27.01.2015 18:04
lol
/06.05.2014 13:58
Super