Jak przebiega odczulanie na kota i ile kosztuje?

odczulanie na kota cena fot. Adobe Stock
Odczulanie na kota polega na przyjmowaniu doustnie lub w zastrzykach systematycznie zwiększanych dawek alergenu. Dzięki temu organizm nabywa większej tolerancji na uczulające białka produkowane przez kota. Niestety terapia nie jest refundowana.
/ 29.03.2021 12:44
odczulanie na kota cena fot. Adobe Stock

Alergia na kota występuje nawet u co piątej dorosłej osoby z objawami uczulenia. Może manifestować się: pieczeniem i łzawieniem oczu, wodnistym katarem, świądem nosa, wysypką, kaszlem, trudnościami w oddychaniu. Reakcję uczuleniową powodują białka kota (szczególnie Fel d 1) znajdujące się w jego ślinie, gruczołach, naskórku, moczu lub krwi. Przy podejrzeniu alergii należy wykonać test skórny.

Uczulenie na kota jest uznawane za silną alergię, ponieważ związki uczulające łatwo się rozprzestrzeniają, mogą występować na ubraniach i przedmiotach (z sierścią kota), i wraz z ich przenoszeniem pojawiają się w miejscach, gdzie nie przebywają zwierzęta, np. w szkole, przedszkolu lub miejscu pracy. Często nie wystarczy w tym przypadku unikanie kotów, co staje się trudne. Przykładowo dzieci z alergią na kota nie powinny siedzieć w jednej ławce z dzieckiem posiadającym w domu kota, a jeśli w klasie jest więcej posiadaczy kotów, wówczas objawy mogą się nasilać.

Jedyną przyczynową formą leczenia alergii, również alergii na kota, jest odczulanie, inaczej immunoterapia swoista. 

Przeczytaj też: Uczulenie na truskawki

Jak przebiega odczulanie na kota?

Odczulanie na kota polega na podawaniu niewielkich dawek alergenu podskórnie (w zastrzyku), doustnie lub podjęzykowo, dzięki czemu stopniowo zwiększa się tolerancja układu immunologicznego na uczulające białko. 

W Polsce jest kilka preparatów przeznaczonych do odczulania na kota, dostępnych na receptę. Są to:

  • preparat do wstrzykiwań Novo-Helisen depot,
  • preparat do wstrzykiwań Alutard SQ,
  • preparat stosowany doustnie lub podjęzykowo Staloral.

Aby poddać się odczulaniu, trzeba być zakwalifikowanym do terapii przez lekarza po uprzednim wykonaniu badań.

Odczulanie na kota jest wskazane, gdy:

  • wyeliminowanie w codziennym życiu kontaktu z alergenem jest bardzo trudne, np. u osoby, która pracuje ze zwierzętami,
  • leki przeciwalergiczne nie są dostatecznie skuteczne w leczeniu objawów,
  • występują silne reakcje uczuleniowe (ataki astmy) przy niewielkiej eskpozycji na alergen. 

Czas trwania odczulania na kota wynosi 3-5 lat. Odczulanie podskórne wymaga początkowo cotygodniowych wizyt w poradni, przez kilka-kilkanaście tygodni. Następnie czas między kolejnymi szczepionkami jest wydłużany. Po leczeniu podstawowym rozpoczyna się faza podtrzymująca, kiedy dawkę szczepionki można przyjmować co 4-8 tygodni (przez 3-5 lat).

Odczulanie podjęzykowe jest wygodniejsze - może przebiegać w domu, wymaga jednak większej systematyczności, ponieważ preparat przyjmuje się codziennie

Po zakończeniu odczulania na kota organizm lepiej radzi sobie przy kontakcie z alergenem. Należy przy tym pamiętać, że celem immunoterapii alergologicznej jest obniżenie wrażliwości na substancję uczulającą, a nie wyzerowanie objawów nawet przy dużej ekspozycji na alergen. Najlepiej nadal unikać nadmiernego kontaktu z kotami po leczeniu. 

Przeczytaj też: Objawy alergii

Odczulanie na kota cena

Chociaż w Polsce jest kilka preparatów, które mogą być stosowane w odczulaniu na kota, to jednak jest problem z ich dostępnością oraz brakiem refundacji. Cena odczulania na kota zależy od rodzaju preparatu oraz indywidualnego doboru dawek i czasu trwania całego leczenia. Trzeba się jednak liczyć z wydatkiem kilku tysięcy złotych za terapię. 

Więcej artykułów:
Domowe sposoby na astmę – jak zwalczyć jej objawy?
Uczulenie na nikiel - objawy alergii na nikiel, odczulanie
Uczulenie (alergia) na gluten – objawy, badania i leczenie
Uczulenie na słońce - objawy alergii, leczenie, wysypka od słońca
Uczulenie na komary ­– objawy alergii, postępowanie
Uczulenie na słońce u dzieci - objawy i leczenie alergii na słońce
Astma oskrzelowa – jakie są jej objawy, jak im zapobiegać? Leki stosowane na astmę

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA