Jak szybko i skutecznie oczyścić zatoki? [Porady] fot. Adobe Stock

Jak szybko i skutecznie oczyścić zatoki? [Porady]

Jeśli zadziałasz kompleksowo, ulgę poczujesz niemal natychmiast. Warto wiedzieć, co robić, by szybko pozbyć się zatokowego bólu głowy i odzyskać węch!
Agnieszka Czechowska / 30.06.2018 05:01
Jak szybko i skutecznie oczyścić zatoki? [Porady] fot. Adobe Stock

Zatoki to przestrzenie, w których w czasie kataru powstaje wydzielina. Połączone są z nosem systemem kanalików, które niekiedy, pod wpływem infekcji, zmniejszają swą średnicę. Wówczas wydzielina z zatok w żaden sposób nie może się wydostać. Pojawiają się silne uporczywe bóle głowy, szczególnie u nasady nosa oraz w okolicy czoła, które nasilają się przy pochylaniu głowy. Do tego dochodzi uczucie zatkania nosa i kłopoty z oddychaniem oraz objawy uogólnione – gorączka, osłabienie, bóle mięśni i stawów. Żeby poczuć się lepiej trzeba oczyścić zatoki.

Leki pomogą oczyścić zatoki nosowe (klinowe, szczękowe, sitowe, czołowe)

Jeśli z nosa wydostaje się żółtozielona wydzielina, masz gorączkę, silne bóle głowy, trzeba jak najszybciej iść do lekarza. Objawy te świadczą bowiem o nadkażeniu bakteryjnym. W takiej sytuacji konieczne są antybiotyki oraz silne leki rozrzedzające i ułatwiające usuwanie wydzieliny z zatok (mukolityczne oraz sterydy o działaniu przeciwzapalnym). Kuracja trwa zwykle 10–14 dni i po jej zakończeniu konieczna jest kontrola lekarska.

Domowe sposoby na oczyszczenie zatok ze śluzu i ropy

Jeśli masz przewlekłe kłopoty z zatokami, w okresach nasilenia się choroby możesz zdać się domowe sposoby oczyszczania zatok.

Inhalacje na oczyszczenie zatok

Litr gorącej wody wlej do miski. Dodaj 5 kropel olejku z geranium, po 3 krople olejku eukaliptusowego i z krwawnika. Przykrywając głowę ręcznikiem, pochyl się nad naczyniem i głęboko oddychaj przez nos.  

Okłady na oczyszczenie zatok 

Na suchej patelni podgrzej 5 garści ziaren gorczycy. Następnie przesyp je do płóciennego woreczka i przyłóż do czoła. Ciepło przyspieszy oczyszczanie zatok i przyniesie ulgę w bólu.

Leki bez recepty na oczyszczenie zatok

W walce z infekcją warto wspomóc się preparatami, które ułatwią oczyszczanie zatok z wydzieliny. Sięgnij więc po środki rozrzedzające śluz i zmniejszające obrzęk błon śluzowych (np. Sinupret lub Sinulan), spreje zawierające wodę morską albo sól fizjologiczną, która ułatwia oczyszczanie nosa (np. Sterimar, Marimer), leki o działaniu przeciwzapalnymi przeciwbólowym (np. Ibum, Nurofen). Zażywaj je zgodnie ze wskazaniami z ulotki!

Napoje na oczyszczenie zatok

Aby śluzówka nosa stanowiła zaporę dla drobnoustrojów, musi być porządnie nawilżona. Trzeba więc dużo pić, nawet do trzech litrów dziennie. Najlepsze są woda oraz napar z lipy i suszonych malin, który rozrzedza wydzielinę. Ważne jest także nawilżanie powietrza w mieszkaniu.

Zioła na oczyszczenie zatok

W przypadku zapalenia zatok doskonale sprawdzi się również napar z werbeny (łagodzi bóle zatok): łyżeczkę suszu zalej szklanką wrzątku, parz pod przykryciem 15 min, przecedź. Pij 2–3 razy dziennie po 1/2 szklanki. Dobrze zadziała też herbatka lipowa, bo zmniejsza obrzęk śluzówki.

Płukanie zatok

Możesz użyć do tego specjalnego zestawu (do kupienia w aptece) lub zwykłej butelki z dzióbkiem. Wlej do niej ciepłą wodę z solą (pół łyżeczki soli na pół litra wody). Nachyl się nad zlewem i przechyl głowę na prawy bok, tak aby ucho dotykało ramienia. Włóż końcówkę butelki do lewej dziurki. Oddychając przez usta, wlewaj wodę. Płyn powinien wypłynąć prawą dziurką. Po wypłukaniu jednego otworu nosowego, wypłucz drugi. Na koniec dokładnie wydmuchaj nos.  
Domowe sposoby na oczyszczenie zatok można stosować także u dzieci i kobiet w ciąży.

Zabiegi oczyszczające zatoki

Bywa, że jedynym sposobem uwolnienia się od zapalenia zatok jest zabieg. Wykonuje się go endoskopowo. Do wyboru jest co najmniej kilka metod, m.in. punkcja, która polega na wypłukaniu ropy z zatok solą fizjologiczną (operacja refundowana przez NFZ), zabieg FEOZ, w czasie którego poszerza się ujścia zatok (refundowany przez NFZ), płukanie zatok hydrodebriderem, czyli urządzeniem, które pod ciśnieniem usuwa bakterie z zatok (zabieg można wykonać nieodpłatnie w Kajetanach). 

Polecamy!
Nietypowy domowy sposób na oczyszczenie zatok. Wypróbuj go!
Dostosuj leczenie do rodzaju kataru!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!