Jakie są przyczyny zwyrodnienia stawów?

Bezpłatna opieka zdrowotna przysługuje osoby ubezpieczone, członkowie ich rodzin, studenci, uczniowie, emeryci i renciści/ fot. Fotolia
Choroba zwyrodnieniowa stawów pojawia się u osób posiadających predyspozycje do tego schorzenia. Dotyka nie tylko ludzi starszych. Mogą się z nią borykać także osoby w kwiecie wieku. Główną dolegliwością jest ból stawowy, który pojawia się pod wpływem zwyrodnienia. Jakie są uwarunkowania tego schorzenia?
/ 23.02.2011 11:54
Bezpłatna opieka zdrowotna przysługuje osoby ubezpieczone, członkowie ich rodzin, studenci, uczniowie, emeryci i renciści/ fot. Fotolia

Geneza zwyrodnienia

Zwyrodnienie powstaje na skutek uszkodzenia chrząstki pokrywającej powierzchnię stawową kości. Po pewnym czasie zostaje zaburzona również budowa kości. Stąd otaczające tkanki reagują stanem zapalnym.

Osoby, które w dzieciństwie miały problemy z prawidłową postawą ciała, częściej chorują na zwyrodnienie stawów.

Polecamy: Lecznicze solanki na zwyrodnienie stawów

Także uprawianie sportów przeciążających stawy np. jazda na nartach, snowboardzie, jazda na rowerze, jak również nadmierna otyłość, mogą wywołać tę przykrą przypadłość. Niekiedy w miejscach zwichnięć lub skręceń stawów, nawet sprzed wielu lat, pojawiają się zmiany zwyrodnieniowe. Dlatego tak istotne jest ich prawidłowe leczenie.

Seniorzy są szczególną grupą ryzyka

Również zachodząca z wiekiem przemiana gęstości chrząstki ma znaczenie w procesie powstawania choroby. Włókna nie są już tak sprężyste, dlatego chrząstka staje się słabsza. Wystarczy zadziałanie nieprawidłowo skierowanej siły na jej powierzchnię, by uległa uszkodzeniu.

U osób po 50 roku życia organizm produkuje znacznie mniej substancji budulcowej chrząstki - glukozaminy. Można ją uzupełniać przyjmując zawierające ją suplementy diety. Niewielkie znaczenie mają również czynniki genetyczne.

Niektóre choroby, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów, czy dna moczanowa, predysponują do choroby.

Powikłania zwyrodnieniowe

Często u osób starszych pierwsze objawy pojawiają się np. po nieprawidłowym podniesieniu ciężaru czy złym ułożeniu nogi przy chodzeniu. Gdy stawy są uszkodzone i osłabione, organizm zaczyna proces naprawczy.

Czytaj także: Choroba zwyrodnieniowa stawów - rehabilitacja

Nie zawsze jest on prawidłowy, zwłaszcza przy braku ruchu, który kształtuje odbudowę chrząstki. Dochodzi wtedy do dalszego uszkadzania stawu. Pojawiają się nadżerki, osteoporoza i torbiele. Staw nieprawidłowo przerasta. Czasami dochodzi do jego całkowitego unieruchomienia.

Dlatego tak ważna jest odpowiednia rehabilitacja i leczenie już przy pierwszych objawach choroby zwyrodnieniowej. Przyjmowanie jedynie środków przeciwbólowych nie stworzy szans na prawidłową odbudowę stawu, a nawet przyśpieszy dalsze uszkadzanie powierzchni stawowych.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA