Jakie są rokowania pacjentów dializowanych?

Jakie są rokowania pacjentów wymagających dializy? Od czego zależy długość życia ludzi cierpiących na niewydolność nerek? Jakie mogą wystąpić powikłania w przypadku dializy otrzewnowej, a jakie w przypadku hemodializy? Jakie choroby najczęściej towarzyszą niewydolności nerek?
/ 10.05.2013 09:38

Od czego zależą rokowania pacjentów dializowanych?

Niewydolność nerek jest nieuleczalna – trzeba nauczyć się z nią żyć i cierpliwie znosić dializy. Nawet przeszczep nie gwarantuje powrotu do normalnego życia (konieczne jest regularne przyjmowanie leków, by narząd nie został odrzucony).

Gwałtowna zmiana trybu życia, którą wymusza na nas choroba, często skłania nas, byśmy zadali sobie pytanie o naszą przyszłość. Jakie są rokowania pacjentów wymagających dializy?

W głównej mierze rokowania pacjentów dializowanych zależą od ich ogólnego stanu zdrowia. Chorobom nerek często towarzyszą inne dolegliwości i to właśnie one stanowią o przyszłości pacjenta.

Osoby dializowane borykają głównie się ze schorzeniami układu krążenia (np. chorobą wieńcową, niewydolnością serca) oraz z cukrzycą. Należy pamiętać, że choroby towarzyszące niewydolności nerek również wiążą się z pewnymi powikłaniami. Dlatego też rokowania zależą od stopnia ich zaawansowania.

Osoby młode, które nie zmagają się z dodatkowymi chorobami, przestrzegają diety, ograniczają sól i wodę, przyjmują leki oraz regularnie poddają się dializom mogą przeżyć nawet kilkadziesiąt lat.

Biorąc pod uwagę ogół pacjentów, w Polsce co roku umiera około 15% chorych cierpiących na niewydolność nerek. Zgony związane są raczej z chorobami towarzyszącymi niewydolności nerek, a nie z samą dializą. Należy także zauważyć, że dużą część dializowanych stanowią osoby w wieku podeszłym (około 70% to ludzie w wieku 65-75 lat).

Jakie powikłania wiążą się z dializą otrzewnową?

W przypadku poważnych chorób nerek dializy są koniecznością. Czy są jednak zupełnie bezpieczne? Istnieją różne powikłania, które mogą wystąpić w trakcie lub po zabiegu.

Częstymi powikłaniami dializy otrzewnowej są zakażenia tkanek wokół cewnika lub zakażenia jamy otrzewnej (tzw. dializacyjne zapalenie otrzewnej). Są one na tyle poważne, że w najgorszym przypadku mogą spowodować śmierć. Zakażenia są również często powodem zaprzestania leczenia otrzewnowego.

Istnieje także kilka powikłań mechanicznych (związane są ze zmianą ciśnienia w jamie brzusznej), takich jak:

 • przepukliny,
 • zacieki płynu dializacyjnego,
 • bóle krzyża.

Zobacz też: Jak przygotować się do przeszczepu nerki?

Jakie powikłania wiążą się z hemodializą?

Problemy, które wynikają z hemodializy, często są spowodowane sprawnością przetoki naczyniowej lub cewnika naczyniowego. W sztucznej przetoce tętniczo-żylnej częściej niż w przypadku naturalnej przetoki występują powikłania, takie jak zwężenia, zakrzepy oraz zakażenia, a korzystanie z cewnika naczyniowego typu permanentnego sprzyja zakrzepom oraz zakażeniom.

Istnieją również powikłania występujące w trakcie zabiegu. Są nimi:

 • spadek lub wzrost ciśnienia krwi,
 • kurcze mięśni,
 • krwawienia z miejsca wkłucia igieł do dializy,
 • świąd skóry,
 • ból głowy,
 • nudności i wymioty,
 • gorączka,
 • zespół „pierwszego użycia dializatora”.

Zobacz też: Kiedy potrzebny jest przeszczep nerki?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!