Jama ustna - vademecum

Badanie radiologiczne zębów/ fot. Fotolia
Jama ustna jest narządem, który jest narażony na wiele chorób. Nierzadko są one przez nas bagatelizowane. Język może być również doskonałym źródłem informacji o chorobach, które rozwijają się w naszym organizmie. Trzeba tylko umieć odpowiednio je odczytać.
/ 07.02.2012 14:17
Badanie radiologiczne zębów/ fot. Fotolia

Zaschło mi w gardle

Czasami mamy uczucie suchości w ustach. Pierwszym odruchem jest wypicie wody, gdyż taki stan tłumaczymy sobie uczuciem pragnienia. Uczucie suchości w ustach może być wywołane jednak przez różne czynniki chorobowe. Również nieprzyjemny zapach, który wydobywa się z naszej jamy ustnej może być spowodowany czyms poważniejszym, a nie tylko niedokładnym umyciem zębów.

Zobacz:  Gdy w ustach sucho jak pieprz…

Jama usta – „wyrocznia chorobowa”

Kiedy zaobserwujemy jakieś zmiany w naszej jamie ustnej, zaczerwienienie, plamki na błonie śluzowej, naloty, nie zawsze powinniśmy szukać chorób związanych z tym narządem. Często inne choroby, które dotyczą całego organizmu, dają o sobie znać, wywołując niepożądane objawy w jamie ustnej.

Przeczytaj:  Objawy w jamie ustnej, a przyczyna gdzie indziej

Bolące miejsce

Afty są dolegliwością, która jest bardzo bolesna, utrudnia nam jedzenie. Mimo że nie  mamy dużej wiedzy na temat aftów, to jednak potrafimy je leczyć. Skąd się biorą i czy można uniknąć iich powstawaniu w jamie ustnej?

Sprawdź: Skąd się biorą afty?

Wady protezy

Osobom, które swoje zęby zamieniają na protezy, wydaje się, że sztuczna szczęka w końcu pozbawi ich bólu i usprawni funkcjonowanie, np. przez ułatwienie jedzenia. Nieodpowiednie dobranie protezy może jednak mieć bardzo poważne konsekwencje, nie wspominając o dyskomforcie wynikającym z jej użytkowania. Dowiedz się, co może powodować zła proteza.

Przeczytaj: Choroby jamy ustnej związane z protezami

Przyczyna utraty zębów

Kiedy buja się ząb, krwawi dziąsło bądź występuje stan zapalny, możemy zastanowić się nad tym, czy nie dopadła nas parodontoza. Szczególnie, jeśli jesteśmy nałogowymi palaczami, gdyż papierosy sprzyjają tej chorobie. Niestety łatwiej ją nabyć, niż się jej pozbyć, gdyż zmiany, jakie może wywołać, często są nieodwracalne.

Zobacz: Czy należy obawiać się parodontozy?

Kolorowy język

Zielony język kojarzy nam się z kreskówkami. Jednak zdarza się, że takie zabarwienie języka możemy zaobserwować nawet u siebie. Jest ono przyczyną zapalenia. Większość z nas raczej małą uwagę przywiązuje do języka i kojarzy go z ewentualnymi chorobami. Niesłusznie.

Sprawdź: Jakie choroby dotyczą języka?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA