Kiedy usuwamy wyrostek robaczkowy? Wycięcie wyrostka

Totalne wycięcie krtani pozbawia całkowicie głosu. Mowę po laryngektomii można odzyskać przez wykształcenie głosu przełykowego, założenie protezki wentylowej oraz zastosowanie protezy głosowej, czyli sztucznej krtani./fot. Fotolia
Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego jest chorobą bardzo często występującą w populacji ludzkiej. Jeśli nie zostanie wdrożone właściwe postepowanie lecznicze to choroba ta może być groźna, a nawet doprowadzić do zgonu pacjenta.
/ 06.09.2018 11:38
Totalne wycięcie krtani pozbawia całkowicie głosu. Mowę po laryngektomii można odzyskać przez wykształcenie głosu przełykowego, założenie protezki wentylowej oraz zastosowanie protezy głosowej, czyli sztucznej krtani./fot. Fotolia

Na co komu wyrostek?

Na tak postawione pytanie należy odpowiedzieć: „ po nic”. U człowieka jest to narząd szczątkowy, a jego usunięcie nie ma żadnego wpływu na funkcjonowanie organizmu. Wyrostek robaczkowy jest fizjologicznym uchyłkiem kątnicy. Ma około 10cm długości. Stanowi miejsce zbiegania się taśm jelita grubego. Jego błonę śluzową i podśluzową wypełnia duża ilość grudek chłonnych.

Dlaczego dochodzi do zapalenia wyrostka?

Przyczyną stanu zapalnego toczącego się w tym szczątkowym organie, najczęściej jest, zatkanie jego światła masami kałowymi. Zatkanie to, powoduje rozdęcie wyrostka i rozwój ropowicy. Światło wyrostka wypełnia się ropą, a w otaczających naczyniach rozwija się zakrzepica.  Niedokrwiona i zajęta ropą ściana wyrostka ulega martwicy, a w ostatnim stadium perforacji.

Jak rozpoznać ostre zapalenie wyrostka robaczkowego?

Zapalenie wyrostka robaczkowego może wystąpić w każdym wieku, zarówno u kobiet jak i mężczyzn, z równą częstością. Stosunkowo rzadko zdarza się u niemowląt i małych dzieci.

U każdego chorego skarżącego się na krótkotrwałe bóle brzucha i mdłości należy w pierwszej kolejności brać pod uwagę ostre zapalenie wyrostka robaczkowego.

W typowym przypadku zapalenia wyrostka objawy rozpoczynają się ogólnym bólem brzucha w nadbrzuszu lub w okolicy pępka. Po kilku godzinach ból zstępuje i umiejscawia się w prawym podbrzuszu. W tym czasie chory odczuwa mdłości i wstręt do jedzenia. Stałym i ważnym objawem są wymioty.

Ból brzucha, nudności, wymioty - co robić?

Zapalenie wyrostka jest jedno-, dwudniową chorobą. Jeśli dolegliwości pacjenta trwają dłużej, należy raczej podejrzewać inną przyczynę zaistniałego stanu. Po kilku dniach trwania choroby mogą wystąpić poważne powikłania zapalenia wyrostka.  

W badaniu osłuchowym brzucha stwierdza się początkowo prawidłową perystaltykę jelit, a w późniejszym etapie ciszę perystaltyczną. Badaniem palpacyjnym stwierdzamy bolesność w punkcie Mc Burneya, położonym w rzucie wyrostka robaczkowego w prawym podbrzuszu. Stwierdza się również nasiloną obronę mięśniową (brzuch jest twardy jak deska), a przy uciśnięciu i nagłym puszczeniu występuje objaw otrzewnowy Blumberga, który polega na nasileniu bólu podczas nagłego zwolnienia ucisku. Kolejnym objawem przybliżającym nas do rozpoznania ostrego zapalenia wyrostka jest tzw. objaw Rowsinga. Objaw ten wywołujemy uciskając dłonią lewą połowę brzucha. Manewr wyzwala nasilenie bólu po prawej stronie brzucha pacjenta. Wynika to z przesunięcia mas kałowych w kierunku kątnicy, która napinając się wywołuje ból.

Zazwyczaj zapaleniu wyrostka towarzyszy przyspieszenie tętna, podwyższenie temperatury ciała (do 38-39stopni) oraz podwyższony poziom białych krwinek.

Zapalenie wyrostka robaczkowego - operacja czy antybiotyk?

Jak leczyć zapalnie zmieniony wyrostek?

Jedynym słusznym postępowaniem w przypadku tej patologii jest operacyjne usunięcie chorobowo zmienionego wyrostka robaczkowego. Operację można wykonać otwierając jamę brzuszną lub metodą laparoskopową. Panuje powszechna opinia w świecie medycznym, że w przypadku podejrzenia ostrego zapalenia wyrostka, lepszym jest niepotrzebna operacja, niż przeoczenie potrzeby operacji. Innymi słowy wykonanie usunięcia zdrowego wyrostka robaczkowego nie jest błędem w sztuce. Błędem jest natomiast niewykonanie apendektomii we wczesnej fazie ostrego zapalenia wyrostka.

Zobacz też:
Jak rozpoznać zapalenie wyrostka robaczkowego?
Jak pozbyć się mdłości?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA