Koronawirus objawy skórne – wysypka, pokrzywka, palce covidowe

koronawirus objawy skórne fot. Adobe Stock
Objawy skórne są jednym z głównych sygnałów zakażenia koronawirusem. Na skórze u niektórych zakażonych pojawia się wysypka, pokrzywka lub tzw. palce covidowe. Zmiany skórne przy koronawirusie występują jako jedyny objaw lub z innymi symptomami infekcji.
/ 16.10.2020 11:46
koronawirus objawy skórne fot. Adobe Stock

Dane dotyczące zachorowań na koronawirusa pokazują, że objawy skórne są ważnym objawem zakażenia. Naukowcy z King's College London na podstawie informacji zebranych w aplikacji COVID Symptom Study uznali, że symptomy skórne koronawirusa można potraktować jako czwarty kluczowy objaw po gorączce, kaszlu i utracie węchu lub smaku.
Zmiany skórne przy koronawirusie podzielono na trzy rodzaje:

  • wysypkę podobną do ospy,
  • wysypkę w formie pokrzywki,
  • tzw. palce covidowe, przypominające odmrożenia.

Spis treści:

  1. Koronawirus objawy skórne – wysypka, pokrzywka
  2. Koronawirus objawy skórne – „palce covidowe”

Koronawirus objawy skórne – wysypka, pokrzywka

Lekarze u zakażonych koronawirusem obserwują różnorodne objawy skórne. Często pojawia się wysypka przypominająca ospę wietrzną oraz pokrzywka (bąble, jak po poparzeniu pokrzywą). Wysypka występująca przy koronawirusie może:

  • swędzieć, ale może też nie występować świąd skóry,
  • być niejednolicie rozsiana,
  • występować w postaci bąbli wypełnionych płynem surowiczym (jak przy ospie),
  • płaskich plam i wypukłych guzków, które się łączą,
  • występować jako okrągłe, punktowe plamy na skórze, 
  • może pojawić się jedna większa zmiana z kilkoma mniejszymi,
  • występować w różnych miejscach ciała, rzadziej na udach i podudziach.

​W przypadku wystąpienia wysypki należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ niektóre jej postaci wymagają leczenia. W zakażeniu koronawirusem objaw w postaci wysypki na ogół samoistnie ustępuje w ciągu kilku-kilkunastu dni.

Koronawirus objawy skórne – „palce covidowe”

Jednym z objawów skórnych koronawirusa są zmiany występujące w obrębie palców stóp lub rąk w postaci plam przypominających odmrożenia z pęcherzami i owrzodzeniem, tzw. palce covidowe. Ten objaw występuje w różnych okolicznościach: jako pierwszy, jako jedyny objaw zakażenia koronawirusem lub jako jeden z objawów.

Dlatego w przypadku wystąpienia fioletowych lub ciemnych plam z pęcherzami na palcach i skórze stóp czy rąk, można podejrzewać zakażenie koronawirusem. Szczególnie jeżeli towarzyszy temu gorączka, kaszel i inne objawy infekcji.

Zalecany jest kontakt z lekarzem i leczenie maścią z hydrokortyzonem lub innymi preparatami przepisanymi przez specjalistę. 

zmiany skórne koronawirus
Covidowe palce, fot. Adobe stock

covidowe palce
Covidowe palce, fot. Adobe stock

Lekarze zauważają, że objaw skórny koronawirusa w postaci plam na palcach częściej rozwija się u zakażonych dzieci i młodzieży

Palce covidowe to objaw, który może występować tylko na palcach lub obejmować resztę stopy lub dłoni (rzadziej). Zmiany skórne przeważnie pojawiają się najpierw na jednym lub kilku palcach nogi, początkowo mogą być jasnoczerwone, stopniowo ciemniejąc do koloru fioletowego. Zdarza się też, że palce robią się od razu fioletowe. Palce mogą również puchnąć, pokryć się owrzodzeniami, pęcherzami, zmianami ropnymi. Niekiedy towarzyszy temu ból oraz swędzenie. 

Objawy skórne koronawirusa w postaci palców covidowych najczęściej ustępują samoistnie po ok. 10-14 dniach. Zdarza się, że objaw utrzymuje się dłużej. W przypadku jego pojawienia się, należy skontaktować się z lekarzem.

Źródło:
American Academy of Dermatology Association, www.aad.org,
V. Bataille, Diagnostic value of skin manifestation of SARS-CoV-2 infection, British Medical Journal Yale [online], www.medrxiv.org/content/10.1101/2020.07.10.20150656v1, [dostęp:] 16.10.2020.

Więcej na temat koronawirusa:Koronawirus a ciąża. Najważniejsze fakty o COVID-19 w ciążySześć rodzajów koronawirusa – jakie są typowe objawy, kto jest narażony na ciężki przebieg COVID-19?Koronawirus - objawy u dorosłych i dzieci, leczenie, szczepionka, skąd się wziął koronawirusObjawy koronawirusa u dorosłych i dzieci. Jak poznać, czy jesteśmy zakażeni SARS-CoV-2?Koronawirus przy cukrzycy – co już wiemy?Koronawirus przy astmie – ryzyko, objawy, profilaktyka

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA