Jaskra – komu grozi i gdzie się bezpłatnie zbadać

jaskra fot. Adobe Stock
Jaskra nie jest chorobą ludzi starszych, zachorować na nią może każdy. Długo nie daje żadnych objawów. Nie boli. Gdy już utrudnia widzenie, zmian nie da się cofnąć. W Polsce jaskrę ma co najmniej 800 tys. osób, ale tylko połowa zna diagnozę.
/ 09.03.2020 16:31
jaskra fot. Adobe Stock

W dniach 8-14 marca 2020 roku obchodzimy Światowy Tydzień Jaskry. Polskie Towarzystwo Okulistyczne zaplanowało z tej okazji bezpłatne badania profilaktyczne w kierunku jaskry. W całej Polsce dyżurują punkty, których listę znajdziesz na stronie Tydzień Jaskry. Przypominamy, czym jest ta choroba oczu, komu grozi i jak ją rozpoznać. 

Spis treści:

  1. Czym jest jaskra?
  2. Objawy jaskry
  3. Jaskra – komu grozi
  4. Jaskra dziecięca
  5. Jaskra – leczenie

Czym jest jaskra? 

Jaskra to grupa chorób oczu prowadząca do postępującego i nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego, a przez to do utraty wzroku. Zwykle jest konsekwencją podwyższonego ciśnienia śródgałkowego, które może być wynikiem schorzeń ogólnoustrojowych, układu krążenia lub genów.

W 90% przypadków choroba przebiega bez widocznych dolegliwości i zachorować może każdy bez względu na wiek i płeć, a tylko wczesna diagnoza jaskry może pomóc ocalić wzrok. Dlatego tak ważne są regularne badania
– alarmują specjaliści Polskiego Towarzystwa Okulistycznego

Jaskra jest późno diagnozowana, bo długo nie daje objawów. Gdy już zaczynamy się skarżyć na problemy ze wzrokiem, choroba jest w zaawansowanym stadium. 

Objawy jaskry

Pierwsze sygnały mogące świadczyć o jaskrze dotyczą zmian w polu widzenia. W zaawansowanej jaskrze pacjent skarży się na znaczne zwężenie pola widzenia (tzw. pole lunetowate).

Niestety osoba chora na jaskrę zgłasza się do lekarza zwykle dopiero wtedy, gdy w polu widzenia pojawiają się ubytki i nerw wzrokowy jest już uszkodzony. Co ważne, w jaskrze nie odnotowuje się pogorszenia ostrości widzenia.

Jaskra – komu grozi

Jaskra może się rozwinąć u każdego bez względu na płeć i wiek. Znane są jednak czynniki ryzyka zwiększające ryzyko pojawienia się tej choroby oczu. Wśród nich:

Specjaliści z Polskiego Towarzystwa Okulistycznego zalecają, aby każdy, niezależnie od czynników ryzyka, kto nie był przynajmniej rok u okulisty, zgłosił się na badanie profilaktyczne.  

Jaskra dziecięca

Wśród pacjentów z jaskrą, choć rzadko, zdarzają się również dzieci. Jaskra u dzieci (jaskra dziecięca, wrodzona) w większości przypadków stwierdzana jest przed ukończeniem 1. roku życia. Choroba jest konsekwencją zastoju płynu śródocznego i wzrostu ciśnienia śródgałkowego. Wczesne objawy to uporczywe łzawienie, światłowstręt, skurcze powiek. U małych pacjentów z jaskrą wskazane jest jak najszybsze leczenie operacyjne.

Jaskra – leczenie

U pacjentów, u których rozwinęła się jaskra, stosuje się leki w postaci kropel do oczu. Mają one za zadanie obniżyć stężenie zalegającej cieczy wodnistej i zmniejszyć ciśnienie śródgałkowe. W leczeniu jaskry stosuje się również laseroterapię oraz zabiegi operacyjne.

Więcej na temat chorób oczu i wad wzroku:
Zaćma - objawy i leczenie. Jak wykryć tę chorobę oczu?
Wady wzroku - rodzaje, skąd się biorą, leczenie wad wzroku
Co to jest astygmatyzm? Objawy, przyczyny i leczenie

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA