Przed menopauzą ucieczki nie ma. Wcześniej czy później każdą z nas to czeka.
Zazwyczaj menopauza, zwana też klimakterium, zachodzi dopiero około 45. - 50. roku życia. Okres menopauzy poprzedza jeszcze tzw. premenopauza, która może rozpocząć się na ok. 7 lat przed wystąpieniem ostatniej miesiączki. Najsilniejsze objawy pojawiają się jednak na 2 lata przed i utrzymują dwa lata po niej.
Menopauza może jednak pojawić się wcześniej!
Jeśli dotyka kobietę około 40., mówimy o wczesnej menopauzie. Jeśli przed 40. rokiem życia - to jest to już przedwczesna menopauza. I niestety bywa, że dopada już 20-30-latki. Z naciskiem na słowo niestety.
Co tak naprawdę oznacza menopauza?
Powód?
Menopauza, pomijając nieprzyjemne dolegliwości, które często jej towarzyszą, to bowiem nic innego jak zmiany związane ze starzeniem się organizmu. Całe ciało zaczyna pracować wolniej, komórki nie regenerują się tak szybko, jak w młodości. Układ hormonalny i nasze jajniki nie są tu wyjątkiem.
Systematycznie spada poziom żeńskich hormonów płciowych: estrogenów i progesteronu.
I nie jest to powód do radości. Skutki tego procesu odbijają się bowiem na właściwie wszystkim: od naszego wyglądu począwszy, przez samopoczucie, po stan zdrowia. Jak?
Menopauza wiąże się często ze wzrostem:
- wagi – szybkie tycie związane jest z zaburzeniami poziomu hormonów przyspieszającym odkładanie się tkanki tłuszczowej. Tyjemy, ciało staje się mniej jędrne, na twarzy pojawia się więcej zmarszczek
- poziomu złego cholesterolu
- ryzyka rozwoju miażdżycy
- ryzyka cukrzycy
- ryzyka powstania nadciśnienia
- a także osteoporozy
- łatwiej o błędy przy ich wymianie, co prowadzi do zmian rakowych w organizmie
Wraz z menopauzą tracimy także możliwość zajścia w ciążę i urodzenia dziecka.
Jak poznać, że to na pewno menopauza?
Nie każda kobieta przechodzi ten okres tak samo (np. u jednych z nas dominują zlewne poty a u innych najbardziej dają się we znaki wahania nastroju). Są nawet kobiety, u których mija niemal bezobjawowo.
Zwykle jednak objawy klimakterium do miłych nie należą.
Mamy wtedy:
- zaburzenia miesiączkowania - cykle są nieregularne, a krwawienia raz skąpe a innym razem obfite
- nagłe uczucia gorąca tzw. uderzenia na całym ciele
- wahania nastroju
- zlewne poty dzienne lub nocne
- bóle głowy, a nawet migreny
- zaburzenia pamięci i koncentracji
- bezsenność
- napady duszności
- szybkie tycie związane z zaburzeniami hormonów przyspieszającym odkładanie się tkanki tłuszczowej
Jeśli jednak mamy jakiekolwiek wątpliwości, czy np. bezsenność i zaburzenia miesiączkowania to na pewno menopauza, warto zrobić prosty test na menopauzę. Wygląda niemal identycznie, jak test ciążowy i jest równie jak tamten wiarygodny.
Przyczyny wczesnej menopauzy
Jeśli więc zaczynamy odczuwać objawy typowe dla menopauzy, warto przyjrzeć się swojemu życiu uważnie.
Na jej pojawienie się wpływ mają bowiem nie tylko:
-
czynniki genetyczne (ok. 30 proc.)
Warto w przypadku podejrzenia menopauzy zapytać matkę, kiedy zaczęła i kiedy przestała miesiączkować. Jeśli w jej przypadku menopauza również zaczęła się wcześnie, zapewne nie ma powodu do niepokoju. Niewiele możemy bowiem wtedy na to poradzić. - operacje, np. usunięcie jajowodów, części, jednego lub obu jajników (owariektomia), po których dochodzi do natychmiastowej menopauzy czy zabieg usunięcia macicy (histerektomia), który z kolei może przyspieszyć jej nadejście
- przyjmowanie niektórych leków: preparaty stosowane w terapii niektórych chorób, np. endometriozy czy raka piersi, obniżają poziom estrogenów. Skutkiem ubocznym takiego leczenia może być przyspieszenie wejścia pacjentki w okres przekwitania
- chemioterapia
lecz także, a właściwie przede wszystkim nasz styl życia, w tym:
- funkcjonowanie w ciągłym, dużym stresie
- niedożywienie, niedobór wagi (tkanka tłuszczowa odpowiedzialna jest za częściową produkcję estrogenów w organizmie) mają wpływ na czas, w którym występuje menopauza. Jej przyśpieszenie może wystąpić np. u kobiet chorujących na anoreksję w wieku 30, a nawet w skrajnych sytuacjach – 20 lat.
- palenie papierosów (prawdopodobnie oddziaływania nikotyny na ośrodkowy układ nerwowy, co powoduje zmniejszenie wydzielania hormonów płciowych lub wpływu palenia na enzymy wątrobowe, które mogą zmieniać metabolizm hormonów).
Jak przeciwdziałać wczesnej menopauzie?
Jeśli jednak menopauza dopadła nas wcześniej wbrew genom, warto zastanowić się i skorygować styl życia:
- rzucić palenie (to będzie z pożytkiem dla naszego organizmu w ogóle)
- zacząć odżywiać się racjonalnie
- zacząć kontrolować stres i nauczyć się odpoczywać
Jeśli uda nam się wdrożyć plan naprawczy odpowiednio wcześnie, mamy duże szanse, by niekorzystne zmiany zahamować.
Polecamy! Jak przetrwać menopauzę? Czym leczyć menopauzę?Jak walczyć z częstymi bólami głowy?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!