To nie tylko spocone ręce od czasu do czasu. Nadpotliwość dłoni potrafi uprzykrzyć życie, ale można ją leczyć

nadpotliwość dłoni fot. Adobe Stock, megaflopp
Nadpotliwość dłoni, nazywana też hiperhydrozą dłoni, jest przypadłością, która może dotyczyć aż 3% społeczeństwa. Domowe sposoby na nadmierną potliwość dłoni to m.in. ocet jabłkowy, szałwia, zimne okłady, soda oczyszczona, zdrowa dieta oraz stosowanie antyperspirantów. Pomocne mogą być specjalne zabiegi, w tym zastrzyki z toksyny botulinowej, laseroterapia czy jonoforeza, a także leki hamujące wydzielanie potu.
/ 24.07.2024 06:48
nadpotliwość dłoni fot. Adobe Stock, megaflopp

Spis treści:

  1. Czym jest nadpotliwość dłoni?
  2. Przyczyny nadpotliwości dłoni
  3. Nadpotliwość dłoni – objawy
  4. Jak pozbyć się nadmiernego pocenia dłoni domowymi sposobami?
  5. Zabiegi na nadpotliwość dłoni
  6. Leki na pocenie się dłoni
  7. Nadpotliwość dłoni – diagnostyka
  8. Czy nadpotliwość dłoni jest uleczalna?

Czym jest nadpotliwość dłoni?

Nadmierna potliwość dłoni charakteryzuje się nieadekwatnym przewlekłym nadmiernym poceniem w obrębie dłoni, również w trakcie spoczynku. Występuje u 1-3% ludzi. Nadmierna potliwość dłoni często nasila się w wyniku stresu czy lęku, dokucza o każdej porze roku, niezależnie od temperatury. Ten problem dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety.

Przyczyny nadpotliwości dłoni

Trudno określić przyczynę pierwotnej nadpotliwość dłoni, czyli takiej, która dotyczy właśnie dłoni. Zaburzenie wynika z nadmiernej stymulacji układu współczulnego i zazwyczaj człowiek ma wrodzone genetyczne predyspozycje do tej przypadłości. Nadpotliwości pierwotna obejmuje szczególnie dłonie i stopy, często również pachy i głowę.

Z kolei nadpotliwość wtórna na ogół dotyczy całego ciała i wynika z choroby (np. cukrzyca, nadczynność tarczycy, nadczynność przysadki, uszkodzenia nerwów, uraz rdzenia kręgowego, choroba Parkinsona) albo innego stanu (np. menopauza, leki, hipoglikemia).

Dlaczego akurat dłonie? Pocenie się zwykle dotyczy obszarów ciała, w których jest najwięcej gruczołów potowych – zalicza się do nich dystalne części kończyn.

Nadpotliwość dłoni – objawy

Podstawowym objawem nadpotliwości dłoni są mokre obie dłonie po wewnętrznej ich stronie. Ręce są zimne, wilgotne mają kolor od bladego do różowego. Pocenie się dłoni przebiega w formie nagłych napadów, które mogą być związane z emocjami, ale nie muszą. Najbardziej intensywna produkcja wilgoci ma miejsce na palcach i środkowej części dłoni. W niektórych przypadkach pojawia się też obrzęk palców

potliwość dłoni

fot. Nadpotliwość dłoni/Adobe Stock, Quality Stock Arts

Jak pozbyć się nadmiernego pocenia dłoni domowymi sposobami?

Nadpotliwość dłoni nie jest groźna dla zdrowia, ale może znacznie pogarszać jakość życia. Aby osłabić efekt mokrych dłoni, pomocne są domowe sposoby:

  • Zadbaj o dietę. Unikaj żywności przetworzonej, bogatej w cukry i tłuszcze. Sięgaj po produkty świeże, zawierające dużo błonnika. Zrezygnuj z ostrych przypraw, unikaj alkoholu i kofeiny, ogranicz spożycie soli.
  • Pij odpowiednią ilość płynów w ciągu dnia. Osoba dorosła powinna przyjmować 2,5-3 l wody dziennie. 
  • Myj się chłodną wodą. Gorąca stymuluje pracę gruczołów potowych. Nie szoruj skóry. Zrezygnuj z szorstkich gąbek. Wycieraj się, delikatnie dotykając skóry. Dłonie myj regularnie.
  • Pij wodę z 2 łyżkami octu jabłkowego i łyżeczką miodu (oczyszcza z toksyn i zmniejsza potliwość dłoni). 
  • Ocet jabłkowy – ten środek stosowany do przemywania dłoni może zamykać pory i zmniejszać potliwość.
  • Pasta z proszku z drzewa sandałowego – taka półgodzinna maseczka ogranicza wydzielanie potu.
  • Antyperspiranty w żelu do dłoni. Preparaty te blokują wydalanie potu przez zamykanie gruczołów potowych. 
  • Zimne okłady mogą pomóc w zmniejszeniu potliwości. Możesz też trzymać przez chwile dłonie w chłodnej wodzie.
  • Napar z szałwii – przemywaj nim dłonie, roślina ma działanie ściągające. Powtarzaj codziennie. Inne zioła polecane na nadpotliwość to: pokrzywa, kora dębu i skrzyp polny. 
  • Soda oczyszczona – niektórzy polecają nakładanie na dłonie pasty z sody i wody oraz pozostawienie jej na 10-15 minut na rękach. Może to pomóc we wchłanianiu nadmiaru wilgoci. 
  • Unikanie stresu i relaksacja – skuteczne radzenie sobie z nadmiernymi emocjami pozwala złagodzić problem pocenia się dłoni. Możesz skorzystać z pomocy psychoterapeuty albo technik pozwalających skutecznie się odprężyć. 

Pocenie się dłoni ma duży wpływ na jakość życia: w pracy, szkole, podczas spotkań towarzyskich. Warto udać się do lekarza rodzinnego, który skieruje nas na badania. Czasami pomaga to odkryć przyczynę zwiększonej produkcji potu.

Zobacz też: Domowe sposoby na nadpotliwość

Zabiegi na nadpotliwość dłoni

Jeśli problem nadpotliwości dłoni jest nasilony, warto przedyskutować go z dermatologiem. Może on zalecić zabiegi, które pomogą rozprawić się z tym problemem, m.in.

  • Zabieg laserowy – polega na naświetlaniu wiązką lasera gruczołów potowych, co powoduje ich przegrzanie i trwałe zniszczenie. Zabieg wykonywany jest ze znieczuleniem miejscowym.
  • Zabieg z użyciem toksyny botulinowej (botoksu) – botoks paraliżuje gruczoły potowe, przez co zostają one zablokowane. Wstrzykuje się go w skórę w małych dawkach, co 1-1,5 cm. Efekt odczuwalny jest od razu i utrzymuje się cztery-pięć miesięcy.  
  • Frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa – polega na nakłuciu skóry igiełkami, które są następnie mocno nagrzewane, co prowadzi do wypalenia gruczołów. Część gruczołów jest usuwana całkowicie, a reszta jest jedynie osłabiona. Efekt trwały jest odczuwalny od razu.
  • Jonoforeza – polega na porażaniu dłoni słabymi impulsami elektrycznymi, co stymuluje skórę dotkniętą nadmierną potliwością do zatrzymania wydzielania potu.
  • Sympatektomia – zabieg chirurgiczny wykonywany u osób z ciężką nadpotliwością, głównie w obrębie rąk lub pach, u których wyczerpano inne metody leczenia. Zabieg polega na odcięciu nerwów odpowiedzialnych za wydzielanie potu w określonym miejscu. Efekt jest trwały.

Leki na pocenie się dłoni

Czasami do leczenia nadmiernego pocenia się rąk wykorzystywane są leki na receptę lub bez recepty. To np.:

  • Antyperspiranty z chlorkiem glinu – przeznaczone do stosowania miejscowo; są dostępne bez recepty, ale niektóre silniejsze preparaty można kupić tylko po okazaniu recepty.
  • Leki antycholinergiczne – stosowane miejscowo lub ogólnie; ich działanie miejscowe polega na blokowaniu receptorów muskarynowych gruczołów potowych, dzięki czemu hamują pocenie się.
  • Rezorcynol – środek może być stosowany miejscowo na dłonie; hamuje produkcję potu. Należy uważać na możliwe podrażnienia skóry.
  • Kwas borowy – posypywany na dłonie lub stosowany do moczenia rąk ma działanie lekko ściągające i może łagodzić potliwość.
  • Leki uspokajające – jeśli przyczyną jest nadmierny stres lub lęk.

Co ważne, zanim zdecydujesz się na przyjmowanie leków, skonsultuj się wcześniej z lekarzem. Niektóre farmaceutyki powodują skutki uboczne i nie mogą być stosowane długotrwale.

Nadpotliwość dłoni – diagnostyka

Diagnostyka nadpotliwości dłoni polega na potwierdzeniu lub wykluczeniu konkretnych przyczyn, m.in. choroby endokrynologicznej, neurologicznej czy nowotworu. Jeśli lekarz uzna za potrzebne, skieruje nas na odpowiednie testy, np. oznaczenie TSH, hormonów tarczycy, glukozy, morfologię, badanie moczu.

Rozpoznanie nadmiernej potliwości w obrębie dłoni następuje zazwyczaj przed 25. rokiem życia. Objawy ujawniają się u większości osób już w dzieciństwie i okresie dojrzewania. Zawsze warto zrobić badania oceniające pracę organizmu, gdy coś nas niepokoi, zwłaszcza że nadpotliwość wynika niekiedy z rozwijającej się podstępnie choroby.

Czy nadpotliwość dłoni jest uleczalna?

Nadpotliwość dłoni może być trudna do całkowitego wyleczenia. Nadmierne pocenie się rąk bardzo często ustępuje samoistnie po 40. roku życia. Rzadko zdarza się to zaburzenie po 50. roku życia. Skuteczność różnych form leczenia zależy od indywidualnej reakcji organizmu, mimo wszystko warto zgłosić się do specjalisty i wypróbować różnych metod. Dostępne sposoby mogą znacznie zmniejszyć objawy i poprawić funkcjonowanie.

Źródła:

Romero FR, Haddad GR, Miot HA, Cataneo DC. Palmar hyperhidrosis: clinical, pathophysiological, diagnostic and therapeutic aspects. An Bras Dermatol. 2016 Nov-Dec;91(6):716-725. doi: 10.1590/abd1806-4841.20165358,

Gregoriou S, Sidiropoulou P, Kontochristopoulos G, Rigopoulos D. Management Strategies Of Palmar Hyperhidrosis: Challenges And Solutions. Clin Cosmet Investig Dermatol. 2019 Oct 4;12:733-744. doi: 10.2147/CCID.S210973,

McConaghy JR, Fosselman D. Hyperhidrosis: Management Options. Am Fam Physician. 2018 Jun 1;97(11):729-734. PMID: 30215934.

Czytaj także:
Nadmierne pocenie się przy małym wysiłku – o czym świadczy i co pomaga?
Zapach potu a hormony. Kiedy zaburzenia endokrynologiczne powodują nieprzyjemny zapach potu?
Pocenie się w nocy a nowotwór. Kiedy ten objaw powinien zaniepokoić?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA