Najlepsze sposoby na nadpotliwość dłoni

wykręcanie mokrego ręcznika fot. Adobe Stock
To naprawdę krępujące, gdy podajesz komuś wilgotną od potu rękę… Tymczasem wcale nie musisz się męczyć! Są sprawdzone sposoby, by znacząco zmniejszyć nadpotliwość dłoni!
Agnieszka Czechowska / 04.10.2018 06:48
wykręcanie mokrego ręcznika fot. Adobe Stock

Nadpotliwość dłoni to problem, z którym mierzy się wiele osób. Może mieć on wiele przyczyn. Bywa związany z zaburzeniami hormonalnymi, nadmiernym stresem. Może również być cechą osobniczą danej osoby (ot, taka uroda) lub pojawić się w efekcie stosowania niektórych leków (np. przeciwdepresyjnych). Nadmierna potliwość dłoni najczęściej zaczyna się w dzieciństwie lub w okresie dojrzewania. Objawy zwykle mają charakter napadowy i nasilają je emocje.

Domowe sposoby na nadpotliwość dłoni

Aby nieco osłabić efekt mokrych dłoni warto:

  • Zadbać o dietę. Unikaj żywności przetworzonej, bogatej w cukry i tłuszcze. Sięgaj po produkty świeże, zawierające dużo błonnika. Zrezygnuj z ostrych przypraw.
  • Ograniczyć picie napojów zawierających kofeinę.
  • Myć się chłodną wodą. Gorąca stymuluje pracę gruczołów potowych. Nie szoruj skóry. Zrezygnuj z szorstkich gąbek. Wycieraj się, delikatnie dotykając skóry.
  • Pić każdego dnia wodę z 2 łyżkami octu jabłkowego i łyżeczką miodu (oczyszcza z toksyn i zmniejsza potliwość dłoni).
  • Nakładać na dłonie pastę wykonaną z proszku z drzewa sandałowego. Taka półgodzinna maseczka ogranicza wydzielanie potu.
  • Stosować antyperspiranty w żelu do dłoni.

Zabiegi na nadpotliwość dłoni

Jeśli problem nadpotliwości dłoni jest nasilony, warto przedyskutować go z dermatologiem. Może on zalecić leki i zabiegi, które pomogą rozprawić się z tym problemem. M.in.

  • Zabieg laserowy - polega na naświetlaniu wiązką lasera gruczołów potowych, co powoduje ich przegrzanie i nieodwracalne zniszczenie. Zabieg wykonywany jest pod znieczuleniem miejscowym.
  • Zabieg z użyciem toksyny botulinowej (botoksu) – botoksem paraliżuje gruczoły potowe, przez co zostają one zablokowane. Wstrzykuje się go w skórę w małych dawkach, co 1–1,5 cm. Efekt odczuwalny jest od razu i utrzymuje się cztery, pięć miesięcy.  
  • Frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa -  polega na nakłuciu skóry igiełkami, które są następnie mocno nagrzewane, co prowadzi do wypalenia gruczołów. Część gruczołów jest usuwana całkowicie, a reszta jest jedynie osłabiona. Efekt trwały jest odczuwalny od razu.
  • Jonofereza - polega na porażaniu słabymi impulsom elektrycznymi , przez kilka dni stymuluje skórę dotkniętą nadmierną potliwością do zatrzymanie potu.

Dowiedz się więcej:
Cała prawda o botoksie
5 najlepszych sposobów na nadpotliwość

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA