Operacja wycięcia wyrostka robaczkowego
Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego jest bardzo częstym stanem ostrym w chirurgii jamy brzusznej; nieleczone operacyjnie może prowadzić do groźnych dla życia powikłań. Obecnie apendektomia, czyli wycięcie wyrostka robaczkowego, jest najprostszą operacją chirurgiczną i pierwszym zabiegiem, jaki uczą się wykonywać młodzi chirurdzy.
Sprawdź: Kiedy usuwamy wyrostek robaczkowy?
Laparoskopowe operacje jamy brzusznej
Laparoskopia to najbardziej nowoczesna metoda chirurgiczna, która wciąż się rozwija. Najpierw używana była jedynie do diagnostyki, później zauważono również ogromne możliwości terapeutyczne tej metody. Obecnie prowadzi się próby operacji laparoskopowych niemal w każdej chorobie.
Sprawdź: Na czym polega laparoskopia?
Stany ostre w chirurgii
W chirurgii obowiązuje termin „ostry brzuch”. Do pojęcia tego zaliczamy stany chorobowe jamy brzusznej, które stanowią realne zagrożenie życia, w których należy rozważyć pilną interwencję chirurgiczną. Do stanów tych należą takie schorzenia jak ostre zapalenie wyrostka robaczkowego, niedrożność jelit, uwięźnięta przepuklina, perforacja przewodu pokarmowego, zapalenie otrzewnej, zapalenie uchyłków okrężnicy, ostre zapalenie trzustki oraz masywne krwotoki wewnętrzne.
Sprawdź: Kiedy konieczna jest pilna operacja jamy brzusznej?
Operacja pęcherzyka żółciowego
Pęcherzyk żółciowy jest organem, który często przysparza wielu nieprzyjemnych dolegliwości. Zapalenie pęcherzyka, kamica żółciowa, nowotwory – oto najczęstsze choroby pęcherzyka żółciowego. Niestety jedynym skutecznym leczeniem tych chorób jest wycięcie pęcherzyka, czyli cholecystektomia. Zabieg wykonuje się obecnie głównie laparoskopowo.
Sprawdź: Kiedy należy rozważyć operację pęcherzyka żółciowego?
Operacje przepukliny brzusznej
Na przepuklinę brzuszną cierpią częściej mężczyźni. Mają oni tendencję do zaniedbywania choroby. Przepuklina jest nieprawidłowym wpukleniem błony otrzewnej poza anatomiczne granice jamy brzusznej. Ten niewielki wypustek wystający z brzucha w różnych miejscach daje przeważnie niewielkie dolegliwości bólowe. Tymczasem nieleczona uwięźnięta przepuklina jest zagrożeniem życia. Co może stać się z przepukliną brzuszną?
Sprawdź: Kiedy operować przepuklinę?
Operacje chorób trzustki
Mówi się, że ból pojawiający się w chorobach trzustki, szczególnie w ostrym zapaleniu trzustki, to największy ból, jaki świadomie może doświadczyć człowiek. Z pomocą przychodzą wtedy chirurdzy. Wycięcie trzustki, czyli pankreatektomię, wykonuje się w przypadkach raka trzustki, raka dwunastnicy oraz przewodu żółciowego wspólnego naciekających trzustkę, a także w ostrym zapaleniu trzustki.
Sprawdź: Leczenie operacyjne chorób trzustki
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!